×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nowoczesna, elastyczna przestrzeń do pracy jest kluczowa w pozyskiwaniu najlepszego pracownika

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 14 sie 2018 10:01
Nowoczesna, elastyczna przestrzeń do pracy jest kluczowa w pozyskiwaniu najlepszego pracownika
fot. mat. prasowe

W czasach zabiegania o najbardziej utalentowaną siłę roboczą, szefowie działów HR sięgają po nowe narzędzia rekrutacji. Dziś już nie stoły pingpongowe, nie prywatna opieka medyczna lecz nowoczesna, elastyczna przestrzeń do pracy, staje się kluczowa w pozyskiwaniu najlepszego pracownika.

REKLAMA

W czasach zabiegania o najbardziej utalentowaną siłę roboczą, szefowie działów HR sięgają po nowe narzędzia rekrutacji. Dziś już nie stoły pingpongowe, nie prywatna opieka medyczna lecz nowoczesna, elastyczna przestrzeń do pracy, staje się kluczowa w pozyskiwaniu najlepszego pracownika. Najnowsze badania wykazały, że 87 proc. pracowników marzy o możliwości pracy elastycznej1. Tradycyjny model dojeżdżania do biura, praca w godz. 9-17 oraz powrót w korkach wydaje się zmorą większości badanych respondentów.

Według ostatniego badania IWG, przeprowadzonego na 18 000 liderów biznesowych z 96 krajów:

91 proc. stwierdziło, że elastyczne przestrzenie do pracy pozwalają pracować wydajniej podczas podróży. 
80 proc. przyznało, że umożliwienie pracownikom pracy z dowolnego miejsca ułatwiło firmie pozyskanie i utrzymanie najbardziej utalentowanych pracowników.  
78 proc. uważa, że coraz więcej firm stawia na elastyczną przestrzeń biurową, aby reagować na potrzeby pracowników związane z dostępnością miejsc do pracy w dogodnych lokalizacjach. 
72 proc. jest zdania, że zapewnienie dostępu do rozbudowanej sieci elastycznych miejsc pracy pomaga przyciągnąć więcej utalentowanych pracowników. 

HR-owy potencjał atrakcyjnych biur dostrzegł już w 2014 r. Samsung, który otwierając siedzibę w Seattle, stwierdził: Najbardziej kreatywne pomysły nie powstają podczas siedzenia przed komputerem. Nasz nowy budynek został zaprojektowany tak, aby nie tylko motywować do współpracy, ale też pobudzać innowacyjność, która rodzi się podczas interakcji między ludźmi. Imponujący biurowiec The Spheres otwarty przez firmę Amazon w Seattle miał służyć również między innymi jako narzędzie rekrutacyjne.

Przyciągnięcie, zatrzymanie i zaangażowanie najlepszych pracowników może zmienić oblicze każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. Wydajność poszczególnych osób przekłada się na bezpośrednie zyski przedsiębiorstwa. Wygląd i układ miejsca pracy zwiększa produktywność pracowników.

Firma IWG od dziesięciu lat zbiera opinie liderów biznesowych na temat elastycznego stylu pracy. Wyniki z ostatnich dwóch lat sugerują, że jesteśmy coraz bliżej przełomu. W 2016 r. 64 proc. respondentów przyznało, że umożliwienie pracownikom pracy z dowolnego miejsca ułatwiło firmie pozyskanie i utrzymanie najbardziej utalentowanych pracowników. Dziś jest to 80 proc. Podobne tempo wzrostu można zaobserwować w odniesieniu do większości danych. W tym tempie wyniki osiągną wartość 100 proc. w nieco ponad dwa lata.

Co zatem zrobić, jeśli najlepszy kandydat na dane stanowisko nie mieszka tam, gdzie znajduje się siedziba firmy? Tradycyjnie firmy przekonywały do relokacji. Kandydat zostawiał wszystko, pakował się i przeprowadzał. W ostatnich latach jednak jesteśmy świadkami rewolucji technologicznej, która zmieniła funkcjonowanie wszystkich branż. Cyfryzacja i coraz lepsza łączność zwiększyły powszechną mobilność, a dzięki technologii chmurowej możemy bezpiecznie przesyłać informacje i uzyskiwać do nich dostęp z dowolnego miejsca. Przykładem mogą być Stany Zjednoczone, gdzie liczba miejsc pracy, które nie wymagają od pracownika przebywania w konkretnej lokalizacji, jest ponad dwukrotnie większa w porównaniu ze stanem z 2005  r.

Te tendencje wyjaśniają, dlaczego liderzy z niemal każdej branży stawiają obecnie na tworzenie elastycznej przestrzeni do pracy. – Chcą zwyczajnie uzyskać przewagę konkurencyjną w swojej dziedzinie, nie tylko pozyskując ale i zatrzymując najlepsze talenty.

Twoi pracownicy mogą uwielbiać swoją pracę, ale mogą nie chcieć mieszkać w dużym mieście czy nawet innym kraju. Dziś nadal mogą dla ciebie pracować pod warunkiem, że twój dostawca przestrzeni do pracy dysponuje rozbudowaną globalną siecią biur. Elastyczna przestrzeń do pracy pomaga również zatrzymać pracowników, którzy do tej pory mieli uzasadnione powody, aby rezygnować z kariery zawodowej — np. pracujący rodzice, osoby na częściowej emeryturze.  

Takie rozwiązania mogą być główną kartą przetargową w walce o pozyskanie najlepszej kadry.

Z wypowiedzi liderów biznesowych dla firmy IWG wynika, że: 

89 proc. ankietowanych uważa, że elastyczne formy pracy sprzyjają rozwojowi przedsiębiorstwa. 
87 proc. respondentów uważa, że elastyczne formy pracy sprzyjają konkurencyjności ich przedsiębiorstwa. 
83 proc. ankietowanych uważa, że elastyczne formy pracy sprzyjają osiąganiu większych zysków przez firmę. 
82 proc. przyznało, że elastyczne formy pracy ułatwiają im wejście na nowe rynki. 
73 proc. stwierdziło, że takie formy pracy pomagają im unikać ryzyka. 

Elastyczna przestrzeń do pracy nie tylko sprzyja zatrudnianiu i zatrzymywaniu nowych pracowników, ale też wspiera rozwój i konkurencyjność organizacji, pozwala osiągać większe zyski, ułatwia wejście na nowe rynki i pomaga unikać ryzyka. Nic więc dziwnego, że kierownicy działów HR nagle zaczęli interesować się nieruchomościami.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie