×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nowoczesny hotel – jakie są technologie przyszłości?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 04 gru 2018 10:00
Nowoczesny hotel – jakie są technologie przyszłości?
fot. Gretsch Unitas

Rozwój nowych technologii w budownictwie znacząco wpływa również na branżę hotelarską. Drzwi otwierane za pomocą kart, czy bardziej rozwinięte systemy zarządzania budynkiem stają się coraz bardziej powszechne.

REKLAMA

Efektywne zarządzanie hotelem bezpośrednio łączy się z zastosowaniem nowych technologii. Ma to wpływ nie tylko na wygodę gości, ale również efektywność pracowników i optymalne zarządzanie budynkiem. Śmiałe architektoniczne projekty najnowocześniejszych hoteli opierają się na inteligentnych produktach, często niewidocznych na pierwszy rzut oka.

Systemy klucza – rozwiązanie przyszłości

Działanie systemu klucza opiera się na specjalnych wkładkach do zamka, dzięki którym każde pomieszczenie możemy otworzyć jednym kluczem o odpowiednich uprawnieniach. To rozwiązania zapewniające wygodę, ale też bezpieczeństwo. Dzięki niemu możemy kontrolować dostęp poszczególnych osób do każdego z pomieszczeń. Podstawową wersją jest system mechaniczny, jednak w obiektach hotelowych rozszerzą się ją o opcję elektroniczną. – Przykładem takiego systemu jest Ixalo RFID, który zapewnia możliwość otwierania drzwi za pomocą transponderów – czyli po prostu breloka lub karty. Dzięki systemowi klucza można zaprojektować strukturę dostępu do poszczególnych pomieszczeń w całym budynku – tłumaczy Piotr Kosmowski z GU Polska, producenta z branży techniki okiennej i drzwiowej. W ten sposób poszczególne transpondery mogą być przeznaczone np. dla gości, którzy otworzą tylko swój pokój i np. drzwi na siłownię. Z kolei klucze pracowników recepcji będą przystosowane do otwierania pomieszczeń służbowych oraz wyjść ewakuacyjnych. W systemie klucza zawsze znajduje się również tzw. „klucz generał” otwierający wszystkie możliwe drzwi, co może być istotne w sytuacjach kryzysowych. – To rozwiązanie gwarantujące najwyższy poziom bezpieczeństwa. Jest też wygodne, ponieważ zamontowanie wkładek jest możliwe także w przypadku już istniejących drzwi. Na montaż systemu klucza można więc zdecydować się nie tylko na etapie budowy lecz w każdym momencie – mówi Piotr Kosmowski.

Automatyczne drzwi i okna

Pełna automatyzacja przejść w budynkach, która zapewnia bezpieczeństwo i komfort, staje się priorytetem. - W hotelach możliwe jest zastosowanie automatycznych drzwi przesuwnych (liniowych, kątowych lub teleskopowych) oraz karuzelowych. Ważne, aby drzwi spełniały najważniejsze normy bezpieczeństwa, takie jak PN-EN 16005:2013 oraz DIN 18650 – mówi Piotr Kosmowski z GU Polska. Drzwi automatyczne spełniają dwie najważniejsze funkcje – likwidują bariery i zapewniają bezpieczeństwo. Specjalne czujniki nadzorują komfortowe i bezpieczne działanie drzwi, a cały system świetnie sprawdza się podczas ewentualnej ewakuacji. W dużych obiektach hotelowych niezwykle istotna jest również automatyzacja okien. Dzięki niej możliwa jest pełna kontrola nad wietrzeniem pomieszczeń, np. klatek schodowych. – Ciekawym rozwiązaniem jest też czujka pogodowa, która działa w połączeniu z siłownikiem w oknie i centralą zarządzającą. W przypadku deszczu lub silnego wiatru okna same się zamykają – dodaje Piotr Kosmowski.

Centralny system kontroli

Najnowocześniejszym rozwiązaniem w kategorii zarządzania budynkiem jest specjalny system, który integruje m.in. urządzenia komunikacyjne, systemy bezpieczeństwa czy wejścia ewakuacyjne i pozwala na zdalną kontrolę oraz sterowanie. – System GEMOS można połączyć np. z urządzeniami RWA, windami, centralami pogodowymi czy nadzorem wideo. Dzięki niemu jakiekolwiek zagrożenie jest bardzo szybko wykrywane, co w przypadku dużych obiektów hotelowych jest niezwykle istotne – mówi Piotr Kosmowski. W dużych obiektach, ze względów bezpieczeństwa, ważna jest również kwestia montażu i sterowania dużymi przeszkleniami, które wciąż wiodą prym w nowoczesnych projektach architektonicznych. Tego typu rozwiązania stają się coraz bardziej powszechne, a goście hotelowi przyzwyczają się do nowych standardów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie