REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

O! Holender! Patyna przedstawia Skład Design w Białej

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 27 paź 2017 13:46
O! Holender! Patyna przedstawia Skład Design w Białej
Fot. materiały prasowe

Grupa Warszawa i Patyna.pl zapraszają na kolejną odsłonę wspólnych działań, przybliżających klasyki powojennego wzornictwa. 10 listopada goście restauracji Biała przekonają się o pięknie i funkcjonalności niderlandzkiego designu z kolekcji Skład Design, a kominkowa sala Białej zamieni się w najmodniejsze wnętrze rodem z Amsterdamu.

REKLAMA

Podczas prezentacji i dyskusji w warszawskiej kawiarni Biała będzie można dowiedzieć się m.in. tego, jak Skład Design ratuje unikalne niderlandzkie meble. Spotkanie poprowadzą Joanna Dauksza i Agata Chrościcka – twórczynie projektu.

Początek nowoczesnego wzornictwa w Holandii związany jest z powstaniem ruchu De Stijl, którego 100-lecie obchodzimy w tym roku. Sztandarowe nazwiska ruchu to Piet Mondrian, który wprowadził do malarstwa abstrakcję geometryczną oraz Gerrit Rietveld, który zrewolucjonizował wzornictwo pierwszej połowy XX wieku, zaszczepiając w Holandii idee funkcjonalizmu. Jego wielka postać przez lata 50-te i 60-te patronowała całej plejadzie wybitnych twórców, którzy nieustająco czerpali z niego inspiracje. Z drugiej strony, okres mid century modern to także pojawienie się grupy projektantów, którzy kontestowali tradycje Rietvelda i zwrócili się w kierunku organicznych form rodem ze Skandynawii i Stanów Zjednoczonych. Te dwa nurty stale są obecne w historii niderlandzkiego wzornictwa, a ich ciągłe splatanie się powoduje, że jest to wzornictwo wyjątkowe i wybitne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie