×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Obrazy i rzeźby Wojciecha Siudmaka na wystawie w Gdańsku

  • Autor: PAP
  • 27 lut 2023 12:29
Obrazy i rzeźby Wojciecha Siudmaka na wystawie w Gdańsku
Obrazy i rzeźby Wojciecha Siudmaka na wystawie w Gdańsku, fot. shutterstock

Ponad 60 prac Wojciecha Siudmaka zaprezentowano w sobotę w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku na wystawie "Siudmak. Uniwersum".

REKLAMA

- Siudmakowi bliżej do estetyki renesansu niż awangardy lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w., chociaż to właśnie wtedy przypada początek jego działalności artystycznej - powiedziała w trakcie otwarcia wystawy kuratorka Dorota Pieńkos.

Podkreśliła, że Siudmaka inspiruje Michał Anioł, Bosch, Bernini i Ingres. "Konsekwentnie cyzeluje formę swoich postaci, muskulaturę, ułożenie dłoni, wystudiowane pozy. Ludzie na jego obrazach są najczęściej podobni do antycznych posągów" - oceniła.

Dodała, że kobiety w pracach artysty olśniewają klasyczną urodą, a mężczyźni, o idealnych ciałach, przypominają mitycznych herosów.

Na wystawie można zobaczyć ponad 60 dzieł legendy polskiego malarstwa, w tym najsłynniejsze obrazy, rysunki oraz rzeźby. Twórczość artysty została zaprezentowana na czterech salach wystawowych w ramach cyklów "Styl", "Świat Diuny", "Dialogi z literaturą" oraz "Poza czasem".

- Siudmak często tworzy pod wpływem rozmyślań o zagadkach wszechświata. Fascynują go odkrycia i teorie naukowe, ale także harmonia muzyki Chopina czy Pucciniego. Oczywiście nie można zapomnieć o rysunkach, które powstały na podstawie Diuny Franka Herberta i zapewniły ostatnio międzynarodowy rozgłos - podkreśliła kuratorka Dorota Pieńkos.

Do powieści "Diuna" nawiązał również dyrektor Muzeum Gdańska prof. Waldemar Ossowski, który przypomniał, że książka Herberta odniosła olbrzymi sukces komercyjny. "Sprzedano ją na całym świecie w ponad 20 milionach egzemplarzy. W 1987 roku w głosowaniu czytelników czasopisma Locus na najlepszą powieść science-fiction wszechczasów zajęła pierwsze miejsce" - powiedział.

Zaznaczył, że wystawa prac uznanego na całym malarza i rzeźbiarza nurtu realizmu fantastycznego to pierwsza odsłona jego twórczości w Gdańsku i ciekawa propozycja dla miłośników sztuki, fantastyki i kina oraz zachęta do odwiedzenia Ratusza Głównego Miasta.

Autor, również obecny podczas otwarcia wystawy podkreślił, że na co dzień mieszka we Francji, która jest jego żoną, a Polska, do której wraca, jego matką.

"Wracam tutaj, do Polski po to, żeby się podzielić tym, co zrobiłem. Jestem szczęśliwy, że wystawiam się w tak pięknym mieście, w którym można zachwycić się tak wspaniałą historią i tak pięknymi budynkami" - stwierdził Siudmak.

Wojciech Siudmak urodził się w 1942 roku w Wieluniu. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i École de Beaux Arts w Paryżu. Od ponad 50 lat mieszka i tworzy we Francji. Jego twórczość obejmuje malarstwo, rysunek, rzeźbę i wzornictwo. Reprodukcje jego prac zdobią okładki książek klasyków literatury fantastyczno-naukowej, m.in. Franka Herberta i Philipa K. Dicka.

Jako jedyny artysta na świecie trzykrotnie projektował plakat Festiwalu Filmowego w Cannes. Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych na całym świecie. Prezentowano je na wystawach we Francji, Włoszech, w Niemczech, Belgii, USA, Kanadzie i Polsce.

Wystawa będzie otwarta dla publiczności od 26 lutego do 11 czerwca br., od środy do niedzieli w godzinach otwarcia Ratusza Głównego Miasta. Ceny biletów podawane są na stronie internetowej Muzeum Gdańska. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie