REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Odnowiono wnętrze jednej z pereł architektonicznych Ziemi Lubuskiej

  • Autor: PAP
  • 07 gru 2017 09:27
 Odnowiono wnętrze jednej z pereł architektonicznych Ziemi Lubuskiej
fot. pixabay.com

670 tys. zł kosztowało odrestaurowanie sali Kryształowej pałacu w Zaborze. Zabytkowy budynek, jedna z pereł architektonicznych Ziemi Lubuskiej, jest siedzibą Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży. Pieniądze na remont szpital otrzymał od samorządu woj. lubuskiego.

REKLAMA

Uroczystość zakończenia remontu sali Kryształowej - jednego z najpiękniejszych wnętrz w stylu rokoko w Lubuskiem - odbyła się w środę.

"Mamy w regionie niezwykłe dziedzictwo kulturowe - 252 zamki, pałace i dwory. W poprzedniej perspektywie udało się dzięki środkom unijnym odremontować 18 takich obiektów. Salę Kryształową i elewację mogliśmy zrobić dzięki przychylności radnych sejmiku z naszego budżetu. Chcemy, by ten obiekt, który służy dzieciom z całej Polski, odzyskał dawną świetność i blask - powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Gościem specjalnym uroczystości był książę pruski Franz Friedrich z rodu Hohenzollernów - prawnuk ostatniego cesarza Niemiec i króla Prus Wilhelma II Hohenzollerna. Jego pradziadek Wilhelm II był drugim mężem cesarzowej Herminy, właścicielki Pałacu w Zaborze.

Książę przekazał dyrektorowi Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze portret cesarzowej Herminy - obraz namalowany w latach 1930/32 przez Raffaela Schustera Woldana.

SP ZOZ Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze jest szpitalem podległym samorządowi województwa lubuskiego; zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży.

Dzieci przebywające placówce są objęte nauczaniem, mają do nowoczesny sprzęt fizjoterapeutyczny oraz obiekty sportowe: boisko ze sztuczną nawierzchnią, sala gimnastyczną i odkryty basen.

Jak informuje lubuski konserwator zabytków, pałac w Zaborze jest budowlą XVII-wieczną w stylu wczesnobarokowych rezydencji francuskich. W obrysie ma kształt podkowy. Budynek otacza fosa.

Wokół dziedzińca stoją piękne barokowe budynki. Do zabudowań należy również park liczący 20 ha o symetrycznym układzie alej, których główną osią jest jezioro Liwno.

Na obecny kształt pałacu duży wpływ miała przebudowa po pożarze w 1745 r., kiedy to dostawiono wieże, a elewację ozdobiono sztukaterią.

Po II wojnie rezydencja została przekształcona w Prewentorium Przeciwgruźlicze dla Dzieci, później w Sanatorium Dziecięce. Od 1998 r. znajduje się w niej szpital psychiatryczny dla dzieci i młodzieży.

Jak można dowiedzieć się ze strony szpitala w Zaborze, ostatnią właścicielką pałacu przed wojną była Hermina, kiedy została żoną Johanna Ludwika Ferdynanda Augusta von Schönaich-Carolath. Hermina von Reuss pochodziła ze starego rodu turyńskiego.

Jej mąż Johann został ranny podczas I wojny światowej, zmarł w 1920 r. Półtora roku później Hermina zaręczyła się z byłym już cesarzem Wilhelmem II (abdykował w 1918 r.).

Po ślubie w 1922 r Hermina opuściła Zabór i wraz z mężem przeprowadziła się do Doorn w Holandii, gdzie mieszkali do śmierci Wilhelma II w 1941 r. Kilka miesięcy później wróciła do Zaboru.

W 1945 r do Zaboru wkroczyły wojska sowieckie. Hermina została przez Rosjan przewieziona do Frankfurtu nad Odrą. Zmarła latem 1947 r. Została pochowana na miejscowym cmentarzu pod panieńskim nazwiskiem Hermine von Reuss.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie