REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Okiem Forbis Group: Design w trosce o środowisko i zdrowie pracowników

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 28 sie 2018 13:17
Okiem Forbis Group: Design w trosce o środowisko i zdrowie pracowników
fot. mat. pras.
Okiem Forbis Group: Design w trosce o środowisko i zdrowie pracowników
Okiem Forbis Group: Design w trosce o środowisko i zdrowie pracowników
Okiem Forbis Group: Design w trosce o środowisko i zdrowie pracowników
Okiem Forbis Group: Design w trosce o środowisko i zdrowie pracowników

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej w społeczeństwie rośnie popularność kierunku projektowego nazywanego ‘biophilic design’. Wprowadzenie zielonych rozwiązań do naszej przestrzeni biurowej przekłada się nie tylko na lepsze samopoczucie i tym samym wydajność pracowników. Przynosi również realne oszczędności i pozwala kreować pozytywny wizerunek firmy. Architekt Forbis Group, Agnieszka Walkiewicz – Sarwas podpowiada, jakie zabiegi możemy wdrożyć w biurze, aby zadbać o zdrowie pracowników, być eko i promować dobre wzorce postępowania.

REKLAMA

Zagadnienie troski o środowisko dotyczyć powinno nie tylko przedsiębiorstw produkcyjnych. Każdy z nas powinien zacząć od zmian we własnym otoczeniu, a wprowadzenie zasad ekologii
w środowisku pracy pozwala również promować dobre nawyki wśród pracowników. Ponadto przekłada się ono na wizerunek firmy jako odpowiedzialnej społecznie, myślącej globalnie i nowoczesnej. Jak pokazują badania, jest to szczególnie ważne w oczach najmłodszego pokolenia pracowników, które zwraca uwagę na wartości promowane przez firmę i chce się z nimi utożsamiać.  Poza tym optymalizacja zużycia wody i energii obniża koszty prowadzenia działalności.  Z kolei aranżacja biura, która jest przyjazna zdrowiu pracowników przekłada się na ich zadowolenie z pracy, zmniejszoną absencję i większą wydajność. Jak zatem zaaranżować przestrzeń biurową, aby była przyjazna dla środowiska i naszego zdrowia?

Bliżej natury

Obecność żywej zieleni, zastosowanie naturalnych materiałów, takich jak np. drewno, korek, czy kamień oraz kolorów i tekstur inspirowanych przyrodą, wpływa na pozytywny odbiór przestrzeni i samopoczucie jej użytkowników. Najlepiej jeżeli biuro ma dobry dostęp do światła dziennego i jeśli pozostawiamy pracownikom możliwość otwarcia okien, co wbrew pozorom w dużych powierzchniach nie jest tak powszechne. Ciekawym trendem stały się biurowe ogrody i pełne zieleni tarasy. Tego rodzaju aranżacje dodają energii do działania, wspierają naszą kreatywność, niwelują poziom stresu. Sam jednak design powinien być jedynie wyrazem wartości, które promuje organizacja. Jeżeli firma chce podjąć w ramach swojej działalności wyzwania idei zrównoważonego rozwoju, zmiany należy wprowadzić na wielu szczeblach. Przy aranżacji wnętrza trzeba wziąć pod uwagę również pochodzenie materiałów wykończeniowych i wpływ jaki ich utylizacja będzie miała na środowisko.

Ekologiczne materiały wykończeniowe

- W ofercie producentów wyposażenia biurowego coraz częściej odnaleźć możemy produkty, powstałe nawet w 100 procentach z materiałów recyklingowych. – mówi  Agnieszka Walkiewicz – Sarwas. - Przykładem mogą być wykładziny, czy panele akustyczne produkowane z włókien zużytych sieci rybackich, przetworzonych plastikowych butelek, czy po prostu z pozostałości produkcji.  Ich właściwości w niczym nie ustępują produktom wytwarzanym standardowo. Na rynku dostępne są również farby z naturalnych składników, na bazie wapna lub mleka i organicznych barwników, pozbawione właściwości toksycznych i alergizujących. W przypadku produktów drewnianych jak meble, papier, pokrycia podłogowe, okna, czy drzwi,  warto zwrócić uwagę, czy odznaczają się one certyfikatem FSC, potwierdzającym pochodzenie produktu z miejsca wdrażającego odpowiedzialną gospodarkę leśną. 

Oszczędność wody i energii

Kolejnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest racjonalne zużycie wody i energii. Nowopowstające biurowce wyposażane są najczęściej w inteligentne systemy BMS, integrujące działanie wszystkich instalacji w budynku. Pozwalają one na dostosowanie temperatury czy oświetlenia do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i preferencji użytkowników przestrzeni -  automatyczne opuszczanie lub podnoszenie żaluzji w zależności od nasłonecznienia, wyłączanie klimatyzacji, kiedy otwierane są okna itp.  Działanie systemu zapewnić ma maksymalną efektywność energetyczną i obniżyć szkodliwe oddziaływanie budynku na środowisko. W zaoszczędzeniu zużycia wody pomogą nam np. urządzenia takie jak perlatory, spłuczki dwudzielne, czy baterie bezdotykowe.

Zero waste

Wprowadzenie zasad filozofii zero waste w biurze może stanowić wyzwanie i wymaga dużo pracy u podstaw, jednak warto je promować i motywować pracowników do ich przestrzegania. Istnieje bowiem wysoka szansa, ze nawyki wyniesione z pracy, przeniosą oni do swoich gospodarstw domowych. Możemy zrezygnować z małych, podbiurkowych koszy na śmieci i umieścić w biurze stacje do segregacji. Ten prosty zabieg pozwoli bardziej uświadomić pracownikom, ile odpadów produkują w ciągu dnia, zachęci również np. do ponownego skorzystania z niezapisanej do końca kartki papieru. Warto postawić na filtry do wody kranowej lub dystrybutor z wodą, zamiast napojów w plastikowych butelkach. Innym pomysłem na wdrożenie ‘zero waste’ w aranżacji naszego biura może być wykorzystanie używanych, odrestaurowanych mebli. Popularne rozwiązania mobilne pozwalają nam zabrać ze sobą niemal całe wyposażenie biura w przypadku przeprowadzki.

W trosce o zdrowie pracownika

Zielone biuro to również takie, które niweluje negatywny wpływ miejsca pracy na nasze zdrowie. Istnieją nawet badania, które sugerują, że pracownicy tzw. ‘zielonych budynków’ – z lepszą wentylacją i obniżoną emisją CO2, uzyskują lepsze wyniki w testach kognitywnych od osób, pracujących w tradycyjnych biurowcach. Warto zredukować szkodliwe działanie światła niebieskiego, emitowanego przez komputery, poprzez zainstalowanie specjalnych filtrów. Należy również zwracać  szczególną uwagę na jakość oraz markę produktów LED. Wygospodarowanie w naszej powierzchni biurowej przestrzeni do odpoczynku, wyposażenie jej np. w piłki do ćwiczeń, czy drabinki, które pozwolą choćby na chwilę zmienić pozycję i rozciągnąć kręgosłup, również pozwoli zminimalizować negatywny wpływ pracy siedzącej na nasze zdrowie i samopoczucie. Dobrym rozwiązaniem są np. stanowiska pracy o regulowanej wysokości, które umożliwiają pracę na stojąco. W takiej pozycji dodatkowo jesteśmy bardziej skoncentrowani, spotkania przeprowadzane na stojąco są krótsze i bardziej efektywne.

Zaaranżowanie powierzchni biurowej z uwzględnieniem aspektów ekologicznych, zdrowotnych i ekonomicznych to duże wyzwanie. Warto jednak pozostać otwartym na innowacje i stworzyć strategię zrównoważonego rozwoju w swojej firmie. Społeczna odpowiedzialność biznesu może stać się naszą silną przewagą konkurencyjną.  

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie