REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Ostatni tydzień wystawy Meyerowitza w Leica Gallery

  • Autor: PAP
  • 24 lip 2022 09:38
Ostatni tydzień wystawy Meyerowitza w Leica Gallery
Ostatni tydzień wystawy Meyerowitza w Leica Gallery, fot. shutterstock

Wystawę prac legendarnego twórcy współczesnej fotografii, jednego z prekursorów zdjęć ulicznych, Joela Meyerowitza pt. „Streetwise” można do 30 lipca oglądać w Leica Gallery.

REKLAMA

Prezentowana na Mysiej 3 wystawa to zestaw pięćdziesięciu fotografii, które pozwalają prześledzić najbardziej znamienny okres twórczości Meyerowitza, jednego z prekursorów fotografii ulicznej.

Meyerowitz zapisał się też na kartach historii współczesnej fotografii jako artysta, który w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku jako jeden z nielicznych fotografów uczynił z koloru istotny element swojego artystycznego języka.

Ideą wystawy było ukazanie najwcześniejszych, zarówno kolorowych, jak i czarno-białych, zdjęć wykonanych na zatłoczonych, emanujących energią ulicach Nowego Jorku - zaznaczają organizatorzy z Leica Gallery.

Eksponowane są także prace będące efektem rocznej podróży po Europie w latach 1966-1967.

Publiczność ma też okazję poznać ten okres twórczości, w którym na fotografiach wykonanych w Stanach Zjednoczonych w latach siedemdziesiątych kolor ostatecznie zwyciężył nad czernią i bielą. "Zawsze miałem wrażenie, że kolor ma więcej do powiedzenia. Jeśli fotografia polega na opisywaniu świata, kolor opisuje go dokładniej"- mawiał Meyerowitz.

Joel Meyerowitz rozpoczął swoją przygodę z kamerą na początku lat sześćdziesiątych, fotografując ulice Nowego Jorku. Wtedy też spotkał Roberta Franka, który był wówczas postacią legendarną w środowisku amerykańskich fotografów dokumentalnych. Spotkanie to zaważyło na dalszym losie młodego Meyerowitza, który postanowił skupić się na fotografii jako swoim głównym zajęciu zawodowym.

- Fotografię Meyerowitza charakteryzuje wyjątkowe wyczucie sytuacji, umiejętność uchwycenia istoty codzienności i niepowtarzalny styl, wynikający z ciekawości i otwartości na świat i ludzi. Mało kto potrafi tak perfekcyjnie uchwycić zaskakujące i często absurdalne sceny codziennego życia. Zaobserwowane i zatrzymane w ułamkach sekundy ujęcia zawsze wydają się drobiazgowo zaaranżowanymi kompozycjami. Wszystkie elementy fotografii: obiekty, kolor, forma, kompozycja, współgrają, tworząc wnikliwy i nieco ironiczny opis otaczającego świata - można przeczytać w materiałach towarzyszących wystawie.

- Zacznij od obserwacji, to ona jest podstawowym narzędziem w fotografii. Miej oczy szeroko otwarte i sprawdź, co możesz odkryć. Jeśli zaufasz instynktowi i podążysz za swoją ciekawością, z pewnością dostrzeżesz nieoczekiwane" - radzi Meyerowitz w swojej książce pt. "How I make photographs".

Meyerowitz zaczął fotografowanie od małego aparatu 35 mm. "Wszystkiego, co obecnie wiem o fotografii, nauczyłem się na ulicach wielkiego miasta z moją ukochaną Leiką w rękach. Aparat ten pozwolił mi uchwycić bezpośredniość i chaos ulicznego życia - opowiada w swojej książce artysta.

- Artysta traktuje fotografowanie jak dialog z rzeczywistością […] Jego podejście przestało być polowaniem - poszukiwaniem zdobyczy; stał się on raczej spacerowiczem-obserwatorem, który pozwala, by wpływało na niego nie tylko to, co widzi, ale także to, co czuje - można przeczytać w materiałach towarzyszących wystawie.

Sam artysta w jednym z wywiadów tak odnosi się do swojej pracy twórczej: "Żyję pod wpływem każdej z tych nieoczekiwanych chwil. To rodzaj podnoszącej na duchu, energetyzującej inspiracji - by iść dalej, widzieć dalej. Zanim się zorientuję, przejdę pięć lub sześć mil i przez większość czasu będę śmiał się z szalonych rzeczy, które zobaczyłem".

Joel Meyerowitz urodził się w Nowym Jorku w 1938 r. Tu się kształcił i tu mieszka, "to miasto ma we krwi".

Jest zdobywcą wielu nagród, w tym Medalu Stulecia Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego, wyróżnienia Narodowej Fundacji Sztuki i dwukrotnym stypendystą Guggenheima. Opublikował ponad 30 książek, jest też autorem licznych filmów o fotografii.

Jego prace, prezentowane na ponad 350 wystawach na całym świecie, weszły do kolekcji muzeów takich jak MoMA, Whitney Museum of American Art, Tate Modern i wielu innych. Meyerowitz nadal aktywnie fotografuje. Mieszka w Nowym Jorku i w Toskanii.

Wystawa Joel Meyerowitz "Streetwise" będzie czynna do 30 lipca w Leica Gallery w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!