Oto klawiatura, która ma skłaniać do... refleksjiPropertydesign.pl - 03-10-2016 10:25


Przedmioty codziennego użytku powinny mieć jakąś funkcję, ułatwiać człowiekowi życie – przecież krzesło jest po to, żeby na nim usiąść, nie na nie patrzeć. Projektant Jakub Koźniewski i Małgorzata Łosiewicz oraz Robert Chomicki zostali zaproszeni do kampanii "Dbamy o lepszą codzienność" i ich projektem jest niezwykła klawiatura, która ma skłaniać do refleksji nad tym, co piszemy i w jakiej formie wysyłamy wiadomości przez internet.

- Projekty, które tworzę, łączą w sobie najczęściej nowe technologie z projektem formy. Można powiedzieć, że łączą świat bitów i atomów, czyli domenę cyfrową, interaktywną z zabawą formą i materią. Zwykle są to przedmioty, w których interakcja z użytkownikiem jest bardzo istotna. Przedmiot, który stworzyłem na potrzeby kampanii „Dbamy o lepszą codzienność” to klawiatura, która ma nas skłaniać do refleksji nad tym, co piszemy i w jakiej formie wysyłamy wiadomości przez internet. Charakteryzuje się tym, że guzik enter ma taką spiczastą dość fakturę, która jest wyraźnie wyczuwalna pod palcem. To jest taka pierwsza namacalna wskazówka, która ma nas skłonić do tego, żeby zastanowić się przed każdorazowym wciśnięciem tego przycisku. Dodatkowo komponentem tego projektu jest też software, który analizuje na bieżąco to, co wpisujemy. W sytuacji, w której korzystamy ze zbyt kategorycznych, definitywnych stwierdzeń, daje nam sygnał, żebyśmy chwilę się zastanowili, przemyśleli, czy tak chcemy sformułować nasze myśli - wspomina projektant Jakub Koźniewski.

Do zaprojektowania takiego właśnie przedmiotu, czyli klawiatury, zainspirowało Jakuba spotkanie z watchdogami – Małgorzatą i Robertem. Spotkanie z nimi było dla niego bardzo ciekawym doświadczeniem. Po raz pierwszy tak naprawdę miał okazję spotkać się z ludźmi, którzy poświęcają swoje życie pomagając innym de facto dbać o tę lepszą codzienność społeczną.

- Myślę, że bardzo istotnym, wręcz podstawowym czynnikiem, wpływającym na naszą wspólną codzienność jest komunikacja – odpowiednia jakość tej komunikacji. Gdybyśmy poświęcali odrobinę więcej czasu na refleksję na temat tego, co i jaki w sposób komunikujemy do innych ludzi, ta nasza codzienność mogłaby być faktycznie lepsza. Dlatego pomyślałem o klawiaturze jako takim medium, elemencie, który pośredniczy w naszej komunikacji i stąd też pomysł, aby ta klawiatura była nietypowa – aby w pewnym sensie utrudniała nam, spowalniała formułowanie myśli po to, abyśmy mieli czas na refleksję. Koncepcyjny prototyp klawiatury został wyfrezowany z egzotycznego drewna za pomocą obrabiarki CNC, natomiast przyciski są wydrukowane w 3D.