REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Oto zwycięski projekt strefy gastronomicznej w Galerii Młociny

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 11 sty 2018 09:12
Oto zwycięski projekt strefy gastronomicznej w Galerii Młociny
Strefa gastronomiczna Galerii Młociny - wizualizacja, fot. mat. pras.
Oto zwycięski projekt strefy gastronomicznej w Galerii Młociny

Wyjątkowym miejscem w Galerii Młociny będzie ogród i taras na dachu – Dechy na Bielanach – miejsce na spacery, odpoczynek i zabawę. Warszawskie studio międzynarodowej pracowni architektonicznej Broadway Malyan zwyciężyło w konkursie na projekt przestrzeni gastronomicznej i rozrywkowej. Otwarcie Galerii Młociny z najciekawszą strefą rozrywki i jedzenia planowane jest na wiosnę 2019 roku.

REKLAMA

W konkursie, zorganizowanym przez dewelopera projektu Echo Investment, wzięły udział trzy renomowane pracownie.  Analizę potencjałów przestrzeni i funkcji wspierali eksperci JLL specjalizujący się w obszarze Food&Beverage. 

Założenia konkursu

Nowoczesna, wielofunkcyjna Galeria Młociny, powstająca w bezpośrednim sąsiedztwie węzła komunikacyjnego na warszawskich Młocinach, wyróżnia się zupełnie nowym podejściem do projektowania miejsc spotkań, rozrywki, gastronomii i rekreacji – także sportowej. Do opracowania koncepcji strefy restauracyjnej Echo Investment zaprosiło trzy wiodące studia, które doskonale orientują się w światowych trendach związanych z projektami handlowymi, miejskimi oraz aranżacją przestrzeni publicznych i zielonych.

– Tworzymy przestrzeń, która będzie miała naturalną siłę przyciągania, do której będzie chciało się przyjeżdżać i spędzać czas. Galeria Młociny będzie sprzyjać różnego rodzaju interakcjom: spotkaniom w gronie rodzinnym i ze znajomymi, z nowymi smakami i doznaniami kulinarnymi, z kulturą, ciekawymi wydarzeniami, sportem czy aktywnością na świeżym powietrzu. Zwycięski projekt Broadway Malyan wniesie nową jakość do tej przestrzeni i pozytywnie wpłynie na jej postrzeganie. Zaaranżowana przez architektów strefa pomoże w pełni wykorzystać potencjał tego miejsca, które należy do najlepiej skomunikowanych w stolicy i przez które rocznie przewija się ponad 24 miliony pasażerów – mówi Szymon Mińczuk, dyrektor regionalny ds. wynajmu Echo Investment, odpowiedzialny za komercjalizację Galerii Młociny.

Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu spójnej koncepcji architektonicznej przestrzeni strefy restauracyjnej i rozrywkowej, z uwzględnieniem możliwości całorocznego korzystania z zielonego ogrodu położonego na dachu czy organizowania różnego rodzaju wydarzeń. Ważnym elementem zadania były również zaplanowanie zieleni, maksymalne wykorzystanie dostępu do naturalnego światła, opracowanie intuicyjnej i przyjaznej komunikacji oraz zaproponowanie przyszłym najemcom spójnego pomysłu aranżacji witryn.

W konkursie dewelopera wspomagali eksperci JLL z biura w Warszawie i Londynie. Przeanalizowali oni strefę nie tylko pod kątem liczby miejsc siedzących czy typów najemców najbardziej pasujących do konceptu i reprezentujących różne rodzaje gastronomii, ale także w odniesieniu do planowania i zarządzania dodatkowymi wydarzeniami i atrakcjami, które będą się w niej odbywały. To one będą dodatkowym magnesem przyciągającym do Galerii Młociny.

– W zmieniającym się świecie nieruchomości trudno o uniwersalne narzędzia. Żyjemy w erze testowania nowych rozwiązań i tworzenia nowych koncepcji. To dotyczy również funkcji gastronomii i rozrywki w obiektach handlowych. Czas najwyższy zastąpić tradycyjne podejście kategorią projektowania doświadczeń i obecności, w oparciu o coraz lepsze rozumienie ludzi, ich nawyków, społeczności w jakich funkcjonują, a także prawdziwych aspiracji i ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu – mówi Ian Hanlon, director, foodservie consulting, JLL.

Zwycięski koncept Broadway Malyan: Postawiliśmy na doświadczenia

– Koncepcja strefy restauracyjnej, jaką zaproponowaliśmy w Galerii Młociny, to projekt miejsca z charakterem, w którym będzie się bywać i do którego warto będzie wracać. Staraliśmy się przenieść pod dach atmosferę posiłku wśród zieleni, na świeżym powietrzu, swobodnego jedzenia na mieście, przytulnych knajpek, sztuki ulicznej czy gotowania na żywo. W koncepcji nawiązujemy też do Bielan – dzielnicy Warszawy kojarzonej z zielenią, miejscem odpoczynku i rozrywki, ale również i Huty Warszawa. Przenikające się przestrzenie, dużo światła, zieleni i powietrza, formy i meble z charakterem grają główne role w każdej ze stref funkcjonalnych. Swobodna i przyjazna atmosfera strefy restauracyjnej będzie płynnie przechodzić w wyjątkowy ogród na dachu z drewnianym tarasem, kameralną sceną, kafejkami, miejscami do odpoczynku i zabawy oraz zielonym parkiem z bujną roślinnością i punktem widokowym. Powstanie miejsce, gdzie przyroda i miasto spotykają się w harmonii – komentuje Robert Kamiński z Broadway Malyan.

Projekt stawia na wyjątkowe doświadczenia: spotkania z przyjaciółmi i wspólne posiłki, ale kilkanaście metrów nad ziemią. W restauracji ze stolikami w oryginalnych, wiszących tuż pod dachem, drewnianych kapsułach, kształtem nawiązujących do architektury obiektu. W taki sposób została pomyślana centralna część konceptu restauracyjno-rozrywkowego Galerii Młociny. Inna strefa została zaaranżowana w stylu uliczki z jedzeniem ulicznym: stonowana atmosfera, kameralne i przyjazne oświetlenie, a dookoła zieleń.

 Zwycięski koncept najlepiej oddaje charakter przestrzeni, która będzie żyć o różnych porach dnia, zarówno w weekendy jak i w tygodniu. Co warto podkreślić, projektanci nie zapomnieli o pracownikach biur, którzy swobodnie będą mogli odwiedzać strefę w trakcie pracy, na spotkania biznesowe, jak i po pracy – podkreśla Szymon Mińczuk.

W centralnej części projektanci Broadway Malyan stworzyli wielofunkcyjną, łatwą do przearanżowania przestrzeń ulicy gastronomicznej z food truckami, placykiem na którym znajdzie się miejsce do wydarzeń kulinarnych, lokalizacji koncepcji pop-up czy też amatorskich występów. Dzięki takiemu rozwiązaniu, regularna oferta gastronomiczna Galerii Młociny przez cały rok będzie uzupełniana autorskimi wydarzeniami, jak gotowanie na żywo, pokazy, degustacje, promocje nowych produktów czy spotkania z rozpoznawalnymi kucharzami.

– Koncept strefy restauracyjno-rozrywkowej Galerii Młociny doskonale wpisuje się w najnowsze, światowe trendy. Warto podkreślić, że deweloperowi i projektantom udało się spojrzeć na funkcjonalność tej przestrzeni w znacznie szerszym horyzoncie, w efekcie czego za kilkanaście miesięcy skorzystamy z ciekawie zaprojektowanego miejsca, które ma siłę naturalnego przyciągania różnymi obliczami gastronomii, rozrywki czy sposobami na spędzanie wolnego czasu. To kluczowe z punktu widzenia przyszłych najemców, że niezależnie od skali i formatu swojej działalności skorzystają z efektu synergii, będąc częścią tak pomyślanego miejsca – dodaje Ian Hanlon.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie