×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Otwarcie SOWA w Suwałkach. To Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności

  • Autor: PAP
  • 09 maj 2022 16:07
Otwarcie SOWA w Suwałkach. To Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności
fot. facebook Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach

Sowa to 𝙎𝙩𝙧𝙚𝙛a 𝙊𝙙𝙠𝙧𝙮𝙬𝙖𝙣𝙞𝙖 𝙒𝙮𝙤𝙗𝙧𝙖𝙯́𝙣𝙞 𝙞 𝘼𝙠𝙩𝙮𝙬𝙣𝙤𝙨́𝙘𝙞 w Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach. Inicjatywa Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik , której celem jest popularyzowanie i upowszechnianie nauki oraz badań naukowych.

REKLAMA

  • SOWA w Suwałkach to siódma po Piotrkowie Trybunalskim, Raciborzu, Piasecznie, Świdwinie, Jaworznie, Rybniku Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności.
  • Kolejne lokalne mini centra nauki powstaną w ciągu 2 lat w mniejszych miejscowościach w całej Polsce.

Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności to wspólna inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki i Centrum Nauki Kopernik. Jej celem jest tworzenie małych centrów nauki w mniejszych miastach i miejscowościach - do 150 tys. mieszkańców. Centra powstają przy funkcjonujących już instytucjach kultury oraz instytucjach naukowo-oświatowych. W Suwałkach jest częścią Biblioteki Publicznej.

W takich placówkach można zwiedzać interaktywną wystawę oraz uczestniczyć w doświadczeniach i eksperymentach naukowych.

"Ministerstwo uznało, że w porozumieniu z Centrum Nauki Kopernik warto stworzyć centra popularyzujące naukę, metody dochodzenia do wiedzy naukowej poprzez sposób praktyczny w różnych częściach Polski" - powiedział podczas otwarcia suwalskiej SOWY wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

W ubiegłym roku zostały uruchomione dwie pilotażowe Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. W 2022 r. planowane jest udostępnienie kolejnych 18 takich placówek. Z kolei w roku 2023 powstanie kolejnych 12 centrów nauki.

W sumie te 32 małe centra będą promowały ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu, eksperymentowaniu i odkrywaniu zjawisk otaczającego nas świata. W placówkach tych wykorzystane zostaną najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

"Dzisiaj na proces edukacji musimy patrzeć inaczej, poprzez rozwijanie zainteresowań, poprzez robotykę, automatykę, eksperymentowanie, pobudzanie wyobraźni młodego pokolenia, po to żeby młode pokolenie chłonęło wiedzę. Mam nadzieję, że to będzie takie miejsce" - powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

W trakcie otwarcia Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Suwałkach z zajęć tych korzystała już grupa około 20 uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Suwałkach

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie