×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Otwarto pierwszą w Polsce ekspozycję poświęconą twórczości Tamary Łempickiej

  • Autor: PAP
  • 19 mar 2022 09:19
Otwarto pierwszą w Polsce ekspozycję poświęconą twórczości Tamary Łempickiej
Otwarto pierwszą w Polsce ekspozycję poświęconą twórczości Tamary Łempickiej, obraz "Czytająca I", fot. mat. pras.

Ekspozycja pt. "Tamara Łempicka - kobieta w podróży" jest pierwszą w Polsce wystawą monograficzną poświęconą twórczości jednej z najważniejszych przedstawicielek stylu art déco, ikony swoich czasów - napisał wicepremier prof. Piotr Gliński do uczestników piątkowego otwarcia wystawy w Muzeum Narodowym w Lublinie.

REKLAMA

W 42. rocznicę śmierci Tamary Łempickiej otwarto w Lublinie pierwszą w Polsce monograficzną wystawę prac znanej na całym świecie malarki.

W odczytanym przez szefa Gabinetu Politycznego Ministra Kacpra Sakowicza liście skierowanym do uczestników wernisażu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński pogratulował Muzeum Narodowemu w Lublinie otwarcia "wspaniałej ekspozycji o międzynarodowym zasięgu". "Pierwszej w Polsce poświęconej twórczości niezwykłej artystki, jednej z najważniejszych przedstawicielek stylu art déco, ikony swoich czasów" - dodał.

"Miłośników sztuki Muzeum Narodowe w Lublinie zabierze w podróż do lat 20. i 30. XX wieku, żeby poprzez dzieła Tamary Łempickiej - prezentowane w otoczeniu przedmiotów codziennego użytku tamtego okresu - przybliżyć jej niezwykle barwne, związane z ciągłymi podróżami, życie" - wskazał Gliński.

Łempicka - jak zauważył wicepremier - nazywana "baronową z pędzlem", w swoich pracach bardzo umiejętnie kreowała otaczającą ją rzeczywistość, a sama uchodziła za nowoczesną i niezależną kobietę sukcesu. "Przy użyciu mocnego rysunku, wyrazistego światłocienia, surowej formy i ostrego koloru tworzyła portrety, akty oraz martwe natury" - napisał dodając, że z dzieł artystki wyłaniają się ideały, którymi hołdowała: ład, harmonia, proporcja, rytm, dbałość o każdy detal obrazu. "Pozostała im wierna, choć w swojej twórczości nie uniknęła eksperymentów chociażby z materiałem czy techniką" - napisał szef MKiDN.

Wyliczając elementy charakterystyczne twórczości Łempickiej wskazał: fascynację renesansem, łączenie tradycji z modernizmem i dekoracyjnością. "Była artystką nieprzeciętną, wybitną przedstawicielką ówczesnego nurtu, zdeterminowaną do osiągania sukcesu, podążającą za szczęściem, na drodze do którego napotykała różne przeciwności - od osobistych, aż do tych społeczno-kulturalnych, związanych z burzliwymi czasami, w których żyła" - napisał Gliński.

Wskazał na niezwykle wymowny czas, w którym prezentowane są dzieła artystki, której życie przepełnione było nieustającą podróżą i tułaczką. "Ufam, że obcowanie ze sztuką Łempickiej przyniesie ukojenie każdemu, kto, tak jak ona kiedyś, dzisiaj poszukuje swojej bezpiecznej przystani" - podał wicepremier.

Muzeum Narodowe w Lublinie poinformowało, że na wystawie prezentowane są obrazy pochodzące z polskich publicznych i prywatnych kolekcji oraz muzeów z Francji, m.in. Centre Pompidou. W sumie można zobaczyć 60 prac Tamary Łempickiej: 42 obrazy olejne, 15 rysunków, 3 grafiki. Wśród najbardziej znanych obrazów są m.in. "Dziewczyna w zielonej sukience", "Kizette na balkonie", "Pierwsza komunia", "Saint Moritz".

Wystawa uzupełniona jest o pamiątki osobiste malarki. Wśród przedmiotów należących do Łempickiej znajdują się na przykład szkicownik, podróżna paletka malarska, skórzane rękawiczki, torebka wieczorowa oraz liścik miłosny, który artystka otrzymała od swojego drugiego męża Raula Kuffnera wraz z dołączonym do niego kwiatem szarotki.

Na wystawie można zobaczyć niezwykle cenną biżuterię artystki, w tym słynny pierścień z topazem okutym w srebro, który malarka otrzymała od Gabriele'a D'Annunzio. Wśród memorabiliów znajdą się też fotografie pochodzące z rodzinnego albumu artystki, w tym zdjęcia portretowe Tamary, wykonane na zamówienie oraz kadry z jej prywatnego życia.

Wystawie towarzyszy prezentacja pochodzącego z Automuzeum Rodziny Pedów samochodu Bugatti T40 semi-racer biposto z 1928 r. Samochód zaprojektowany przez Włocha Ettore Bugatti można oglądać na dziedzińcu Zamku Lubelskiego.

Do 30 czerwca potrwa aukcja charytatywna dzieła Tamary Łempickiej. Licytacja odbędzie się za pośrednictwem Facebooka Muzeum Narodowego w Lublinie, a całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przekazany jednej z lubelskich organizacji zajmujących się pomocą osobom uciekającym przed wojną na Ukrainie.

Wystawa "Tamara Łempicka - kobieta w podróży" jest organizowana przez Muzeum Narodowe w Lublinie i Villę la Fleur we współpracy z Tamara de Lempicka Estate. Ekspozycję można oglądać do 14 sierpnia br.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie