REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Otwarto wirtualną Galerię Sztuki Banku Pekao S.A.

  • Autor: PAP
  • 15 lis 2021 16:50
Otwarto wirtualną Galerię Sztuki Banku Pekao S.A.
Otwarto wirtualną Galerię Sztuki Banku Pekao S.A., fot. shutterstock

Każda kultura stanowi o tożsamości wspólnoty politycznej i tożsamości wspólnoty kulturowej, ale stanowi także o szansach rozwojowych każdej wspólnoty - powiedział wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński na Zamku Królewskim w Warszawie podczas otwarcia wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao S.A.

REKLAMA

W poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao S.A wraz z przekazaniem dzieł sztuki Zamkowi Królewskiemu i Muzeum Narodowemu w Warszawie.

"Każda kultura stanowi o tożsamości wspólnoty politycznej i tożsamości wspólnoty kulturowej, ale stanowi także o szansach rozwojowych każdej wspólnoty. Dlatego też od pewnego czasu przywiązujemy olbrzymie znaczenie do rozwoju polskiej kultury. Ona była zawsze ważna, ale nie zawsze była odpowiednio zaopiekowana" - powiedział wicepremier Gliński.

Dodał, że "od sześciu lat budżet państwowy na kulturę wzrósł o 65 proc". Zwrócił uwagę, że "takiej dynamiki wzrostu nie było za niepodległej Rzeczpospolitej, ale te wszystkie działania w obrębie kultury, aktywność we wsparciu naszych okrętów flagowych, do których należy Zamek Królewski w Warszawie i Wawel w Krakowie, ale także Muzea Narodowe, z Muzeum Narodowym w Warszawie na czele, to wszystko byłoby niemożliwe, gdyby nie działalność całego państwa i wszystkich instytucji związanych z Polską, w tym np. spółek Skarbu Państwa czy instytucji finansowych". "Bank Polska Kasa Opieki od lat 20., kiedy nie było jeszcze znane pojęcie społecznej odpowiedzialności biznesu, miał bliski kontakt ze społeczeństwem, wspierał np. biblioteki - i ta tradycja jest kontynuowana" - podkreślił.

"Możemy powiedzieć, że w jakimś sensie, przynajmniej w ostatnim czasie na pewno, przełamujemy te podziały wewnątrz instytucji rządowych. Współpracujemy coraz bliżej pomiędzy resortami, ale także pomiędzy wszystkimi instytucjami, i tutaj kultura jest tym zwornikiem, tym co jest dla nas ważne i za co wspólnie bierzemy odpowiedzialność" - powiedział Gliński. Podziękował ludziom kultury, dyrekcjom, pracownikom instytucji kultury, a także wyraził wielką wdzięczność za odpowiedzialność za sprawy polskiej kultury, która jest realizowana przez spółki Skarbu Państwa, przez polski biznes, instytucje finansowe.

W ocenie Glińskiego, otwarcie wirtualnej galerii sztuki to wspaniały pomysł wychodzący na przeciw oczekiwaniom i możliwościom technicznym współczesnego świata, ale także pomysłem promującym sztukę, kulturę. Wyjaśnił, że w kolekcji jest 1,2 tys. dzieł, które teraz będą zawsze dostępne do oglądania. Zwrócił uwagę, że "w tej chwili na świecie wzrost gospodarczy jest także napędzany przez przemysły kreatywne, przez instytucje kultury, nie tylko przez turystykę, ale także poprzez większe możliwości oferty kulturalnej rozwijamy turystykę i wiele innych dziedzin przemysłu".

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że "to nasza wielka misja, by polską kulturę wpierać, szczególnie dzisiaj, kiedy jest taka tendencja ogólnoeuropejska, można powiedzieć nawet ogólnoświatowa, żeby gdzieś się unifikować, żeby ta kultura stawała się taką kultura powszechną, porzucającą specyfikę czy pewien koloryt lokalny, narodowy". "Chcielibyśmy, aby nasza polska kultura była czymś, co nas wyróżnia na tle świata, czymś, z czego możemy być dumni, co również wśród wielu czynników powoduje, że możemy powiedzieć, że jesteśmy Polakami" - dodał.

"Chciałbym pogratulować pomysłu wirtualnej kolekcji, bo w wielu spółkach Skarbu Państwa są wybitne dzieła sztuki" - podkreślił. Sasin przypomniał, że "są w Banku Pekao S.A. i możemy się z nimi zapoznać". "Ale są również w innych spółkach - w Orlenie, w Banku PKO BP. Takie działa sztuki często zdobią korytarze albo gabinety prezesów i dyrektorów. Z natury rzeczy są niedostępne dla przeciętnego zwiedzającego, który chciałby się z tymi dziełami sztuki zapoznać" - wskazał. Jak ocenił, "dzięki pomysłowi wirtualnej galerii sztuki to będzie możliwe, aby każdy, kto będzie miał na to ochotę, mógł się z tymi dziełami sztuki obcować, poznać je, poznawać ich historię i przeżywać artystyczne i estetyczne uniesienia".

"Życzyłby sobie, aby ta galeria Banku Pekao S.A. była początkiem galerii spółek Skarbu Państwa" - podkreślił. "Będę do tego również zachęcał inne spółki, aby się do tej inicjatywy przyłączyły i żebyśmy mogli stworzyć wirtualne muzeum narodowe spółek Skarbu Państwa, gdzie będziemy mogli te wszystkie ukryte w sejfach, skarbcach czy gabinetach prezesów dzieła udostępnić wszystkim Polakom, ale nie tylko, bo myślę, że na całym świecie będą zainteresowane osoby, aby się z tymi dziełami zapoznać" - dodał Sasin.

Prezes Banku Pekao S.A. Leszek Skiba powiedział, że wirtualna galeria sztuki powstała po to, aby pokazać ponad 1200 różnych rekwizytów, które posiada bank. "Żeby dzieła sztuki nie zalegały gdzieś na korytarzach banku, ale żeby mogły służyć wszystkim, którzy interesują się sztuką" - wskazał.

Podkreślił, że powstanie galerii jest inicjatywą banku, jako mecenasa sztuki, jako instytucji, która kieruje się tym, co jest ważne w Polsce. Jak mówił, "jest to pewna forma patriotyzmu gospodarczego".

Przypomniał, że Bank Pekao S.A. jest "zaangażowany w to, żeby polską kulturę wspierać".

Wydarzeniu towarzyszyło również uroczyste przekazanie przez Bank Pekao S.A. tapiserii (arrasu) "Porwanie Heleny przez Parysa" autorstwa Cornelisa de Ronde, powstałego w Brukseli ok. 1560 roku - na rzecz Zamku Królewskiego oraz szkatuły na biżuterię autorstwa Daniela Friedricha von Mylius - na rzecz Muzeum Narodowego w Warszawie.

Dyrektor Zamku Królewskiego prof. Wojciech Fałkowski przyznał, że dla niego osobiście, ale także dla Zamku jest to "chwila uroczysta i wzruszająca". "Nasz cel na Zamku jest dwojaki - pilnujemy, dbamy o dziedzictwo, które posiadamy, bardzo uważnie patrzymy, jak symbol niezawisłości, niepodległości Polski Zamek Królewski w Warszawie, rozwija się i trwa, ale drugą rzeczą jest ambicja wejścia w grono wielkich, ważnych muzeów europejskich" - powiedział.

Ocenił, że "Zamek Królewski nigdy nie będzie posiadał tak wielkiej i wspaniałej kolekcji jak Luwr czy florencka Uffizi, ale może być ich partnerem, może być uczestnikiem ważnych i naprawdę zauważalnych w skali międzynarodowej przedsięwzięć muzealnych i kulturalnych, wystaw, wzajemnej wymiany dzieł sztuki, wspólnych przedsięwzięć naukowych i popularyzatorskich".

"To wszystko jest możliwe do osiągnięcia, ale warunek jest jeden musimy powiększać i uatrakcyjniać naszą kolekcję dzieł sztuki. Ta kolekcja sztuki musi być ważna, ciekawa dla szerokiej publiczności i jednocześnie musi znakomicie współgrać z tym, co Zamek sobą reprezentuje, z już posiadanymi zbiorami i naszymi wnętrzami historycznymi, dlatego ta dzisiejsza uroczystość jest i ważna i wzruszająca" - zaznaczył dyrektor Zamku Królewskiego.

Wskazał, że "żadne muzeum na świecie - od tych największych i najbogatszych, aż po te mniejsze i mniej znaczące, nie może się obyć bez prywatnych sponsorów, nie może liczyć wyłącznie na subwencje rządowe, państwowe i na drobnych zbieraczy, musi mieć w zapleczu potężne instytucje, najróżniejszego rozmiaru i profilu, dlatego ta dzisiejsza uroczystość, jest właśnie tak ważna i za to jeszcze raz chcę bardzo podziękować".

Joanna Kilian, zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum Narodowego w Warszawie powiedziała, że "cieszy ją wspólna polityka nabywania wspaniałych dzieł do zbiorów publicznych".

Mówiąc o szkatule, która trafiła do Muzeum Narodowego w Warszawie, wskazała, że "każdy przedmiot tak piękny i wyrafinowany jest również nośnikiem znaczeń społecznych". "Jest dla nas magicznym przedmiotem, który mówi o zwyczajach przeszłości i tym też zajmują się muzea. W każdym przedmiocie zaklęta jest też opowieść o czasach, ale też zaklęta jest opowieść o tym, co ciekawe dla ludzi dziś" - wskazała.

Bank Pekao S.A. posiada w swoich zbiorach ok. 1,2 tys. dzieł sztuki. Przez wiele lat w wyniku fuzji, przejęć i inwestycji własnych, tworzył kolekcję wartościowych eksponatów. Składają się na nią prace klasyków, takich jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Wojciech Kossak, Julian Fałat, Józef Mehoffer i Zygmunt Waliszewski. W kolekcji nie brakuje też prac młodszych artystów m.in. Tadeusza Dominika, Jerzego Nowosielskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Franciszka Starowieyskiego i Bożeny Biskupskiej. Kolekcja bogata jest również w rzeźby, a także wiele eksponatów z gatunku sztuki użytkowej z XIX i XX wieku - meble, lampy, zegary. Bank dysponuje także dziełami sztuki regionalnej oraz 116 pozycjami, które weszły do kolekcji w wyniku współpracy Banku z Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

W 2021 roku podjęto decyzję o realizacji projektu wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao S.A., którego celem jest promowanie i wzmacnianie wizerunku banku jako mecenasa sztuki i instytucji współodpowiedzialnej za propagowanie polskiego dziedzictwa kulturowego w kraju i za granicą.

Założeniem strategicznym projektu jest stworzenie miejsca, gdzie szerokiej publiczności zostanie nie tylko zaprezentowana sztuka, w której posiadaniu jest bank, ale także przybliżone zostaną sylwetki jej twórców oraz inspiracje, jakie towarzyszyły im przy tworzeniu dzieł.

Na stronie internetowej banku powstała podstrona zatytułowana "Galeria dzieł sztuki Banku Pekao S.A.", a w niej prezentowana jest kolekcja dzieł należących do banku, bieżące wydarzenia kulturalne, w które bank jest zaangażowany, sylwetki wybranych artystów współczesnych oraz poszerzona będzie wiedza na temat najcenniejszych eksponatów z kolekcji. Stopniowo rozszerzony będzie też kontent galerii (np. o filmy zrealizowane przy współpracy z partnerami merytorycznymi).

Bank zaprosił do współpracy przy projekcie ekspertów w dziedzinie sztuki (polskie uczelnie wyższe, instytuty kultury). Wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych stworzone zostaną filmy promujące dzieła i obiekty bankowe. Pierwszym z nich będzie film "Wyspiański w Londynie" na kanwie dużego wydarzenia, którym jest przekazanie pasteli "Bratki" autorstwa Stanisława Wyspiańskiego do Muzeum Narodowego w Krakowie, a następnie na wystawę w William Morris Gallery w Londynie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!