Patricia Urquiola zaprojektowała wnętrza luksusowego jachtuPropertydesign.pl - 17-12-2019 08:56


Patricia Urquiola to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i utytułowanych projektantek na świecie. Autorka projektów wnętrz komercyjnych i licznych produktów użytkowych stworzyła we współpracy z marką Sanlorenzo wnętrza... luksusowego jachtu.

Patricia Urquiola to jedna z najbardziej uznanych projektantek na arenie międzynarodowej. Pochodząca z Hiszpanii designerka na swoim koncie ma zarówno współprace z renomowanymi markami wyposażenia wnętrz (m.in. Hansgrohe, B&B Italia, Foscarini, Kartell, Laufen), jak i projekty wnętrz komercyjnych (w tym chociażby showroom marki Laufen czy hotel Mandarin Oriental w Barcelonie).

Tym razem nawiązała współpracę z włoskim potentatem z branży produkcji jachtów, Sanlorenzo i zaprojektowała dla niego wnętrza luksusowego jachtu SD96, który swoją premierę miał jesienią tego roku podczas festiwalu Cannes Yachting Festival 2019.

– Wybrałem Patricię, ponieważ chciałem nadać wnętrzom jachtów Sanlorenzo bardziej kobiecy charakter, który był do tej pory obcy żeglarskiemu światu. A Patricia jest obecnie najbardziej rozchwytywaną kobietą światowego designu, dzięki jej umiejętności łączenia wygody i piękna – zdradzał motywację stojącą za nawiązaniem współpracy z projektantką, prezes Sanlorenzo, Massimo Perotti.

Tworząc wnętrza jachtu Patricia Urquiola postawiła na elastyczność przestrzeni i możliwość jej dopasowania względem potrzeb konkretnych użytkowników, tworząc łódź zdolną ewoluować wraz z jej mieszkańcami. Przykładem tego jest główny pokład, pełniący w założeniu co dzień funkcję głównej strefy dziennej, a który w razie potrzeby można przemienić w pojemną jadalnię dla 10 gości – wystarczy rozłożyć stół, który chowany jest w ławce pod sofą. Również na dolnym pokładzie zastosowano system przesuwnych paneli, które umożliwiają w kilka chwil przekształcenie salonu w kabinę VIP z łazienką. Z kolei na górnym pokładzie zaplanowano pomieszczenie z całkowicie otwieranymi oknami, mogące pełnić rolę salonu, jadalni lub sali kinowej, dzięki zastosowanym modułowym meblom.

Wnętrza SD96 są jednocześnie nowoczesne i przytulne, a sama Urquiola balansowała pomiędzy podejściem rzemieślniczym, a industrialnym tworząc różne elementy wyposażenia i mieszając style. We wnętrzach nie zabrakło typowego dla Urquioli stylu: eleganckiego minimalizmu połączonego z dobrej jakości materiałami. Wszystko zestawione z paletą naturalnych kolorów typowych dla stylu marynistycznego. We wnętrzach jachtu dominują naturalne materiały: łazienkę dla właściciela wykończono naturalnym trawertynem – kamieniem, który położono również na klatce schodowej. Podłogi jachtu pokrywa drewniany parkiet, a panele na głównym pokładzie to drewno dębowe.

– Bez wątpienia punktem wyjściowym dla współpracy z Sanlorenzo było morze – wspaniałe źródło inspiracje dla całej koncepcji, a tym samym wnętrza jachtu. Zastosowane materiały, kształty i kolory nawiązują do morskiego świata, tworząc elegancką, płynną przestrzeń pełną naturalnych barw – opowiada projektantka.

Autorem bryły statku jest Zuccon International Project.