REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Perła śląskiego baroku Aula Leopoldyńska odzyskuje blask

  • Autor: PAP
  • 23 sty 2018 14:19
Perła śląskiego baroku Aula Leopoldyńska odzyskuje blask
fot. pixabay.com

Zakończono kolejny etap remontu zabytkowej Auli Leopoldyńskiej w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego - konserwację fresków i malarstwa w niszach okiennych w obrębie empory muzycznej. W ubiegłym roku na renowację barokowej auli przeznaczono ponad milion zł.

REKLAMA

Jak powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Adam Jezierski, prowadzony od kilku lat remont Auli Leopoldyńskiej to spełnienie marzeń władz wrocławskiej uczelni. "Dostaliśmy Aulę Leopoldyńską w depozycie od poprzednich pokoleń; naszym obowiązkiem jest doprowadzenie jej do świetności i to właśnie się dzieje" - powiedział rektor.

W 2017 r. udało się przeprowadzić prace konserwatorskie w obrębie empory muzycznej, która znajduje się przy wejściu dla Auli Leopoldyńskiej. Prace obejmowały m.in. renowację 140 metrów kwadratowych fresków, których autorem był barokowy malarz Jan Krzysztof Handek.

Renowacji poddano również malarstwo w czterech niszach okiennych i drewnianą balustradę. Ponadto wzmocniona i odnowiona została konstrukcja balkonu.

Jak powiedziała Kamilla Jasińska z biura prasowego wrocławskiej uczelni, w tym roku, w zależności do funduszy, planowany jest remont okien, dalsze prace przy emporze oraz rozpoczęcie prac przy audytorium.

Przypomniała, że projekt renowacji Auli Leopoldyńskiej prowadzony jest już od dziesięciu lat. Kosztował on łącznie ponad 3 mln zł. Oprócz środków własnych uniwersytetu, przedsięwzięcie wpierane jest funduszami z wrocławskiego magistratu, samorządu województwa oraz od pełnomocnika rządu federalnego Niemiec ds. kultury i mediów.

Nazywana perłą śląskiego baroku Aula Leopoldyńska jest najbardziej reprezentacyjną salą Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej wyjątkowa na skalę europejską dekoracja powstała w 1732 r., a freski namalował Jan Krzysztof Handke, artysta z czeskiego Ołomuńca.

Pod koniec II wojny światowej budynek gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego został częściowo zniszczony i ucierpiały też fragmenty polichromii w auli. Większe ubytki uzupełniono tynkiem. Po raz ostatni freski były restaurowane w latach 1974-76, ale nie odtworzono wówczas oryginalnej autorskiej wersji malowideł.

Podobał się artykuł? Podziel się!