REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Pesa dostarczyła pierwszy z 17 tramwajów do Krajowy w Rumunii

  • Autor: PAP
  • 02 gru 2022 12:30
Pesa dostarczyła pierwszy z 17 tramwajów do Krajowy w Rumunii
Pesa dostarczyła pierwszy z 17 tramwajów do Krajowy w Rumunii, fot. shutterstock

Pesa Bydgoszcz dostarczyła do miasta Krajowa w Rumunii pierwszy z 17 zamówionych tramwajów Twist. Dotychczas fabryka dostarczyła na rynek rumuński 20 tego typu pojazdów, do Kluż i Jassów - poinformowała w piątek spółka.

REKLAMA

Umowa na dostawę tramwajów dla rumuńskiej miejscowości Krajowa podpisano w lipcu zeszłego roku. Pesa ma zrealizować całe zamówienie w ciągu 22 miesięcy od jej podpisania.

Twisty to tramwaje nowej generacji, których koncepcja jest bazą dla nowej rodziny pojazdów o roboczej nazwie tram.eu. Modułowość ich konstrukcji umożliwia zabudowę wnętrza w zależności od oczekiwań klienta, a także dobór nowoczesnych systemów uwzględniających lokalne warunki techniczne i potrzeby przewoźnika.

Tramwaje przeznaczone dla Krajowy mają długość 27 m, 58 miejsc siedzących, przestrzeń dla osób z niepełnosprawnościami, klimatyzację, wi-fi i nowoczesne systemy diagnostyczne. Pojazdy były w listopadzie testowane w Olsztynie, który ma infrastrukturę tramwajową o parametrach zbliżonych do Krajowy. Pierwszy z pojazdów dotarł do klienta w Rumunii 1 grudnia. Wkrótce rozpocznie ostatni etap testów i odbiorów.

"Przed nami jazdy testowe na docelowej infrastrukturze, a później szkolenia motorniczych. Kontrakt realizowany jest zgodnie z harmonogramem, produkcja w toku, przygotowujemy się już do dostaw kolejnych tramwajów do Krajowy" - przekazał w informacji kierownik sprzedaży Pesy Piotr Szarafiński.

Jak przekazała bydgoska spółka, podczas konferencji prasowej zorganizowanej po zjechaniu tramwaju do zajezdni burmistrz Krajowy Lia Olguta Vasilescu podkreśliła, że ekologiczne, nowoczesne Twisty zapewnią mieszkańcom i turystom komfortową podróż. Podziękowała też fabryce za design tramwajów uwzględniający zaproponowaną estetykę i kolorystykę nawiązującą do barw Krajowy.

Pesa dostarczyła do tej pory ponad 830 tramwajów do kilkunastu europejskich miast. Obecnie firma produkuje tramwaje dla Wrocławia i Bydgoszczy, a poza Polską: Tallina (Estonia) i Krajowy (Rumunia). 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie