REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Pierwsza od dekady ekspozycja legendarnej grupy artystycznej

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 03 lis 2021 09:53
Pierwsza od dekady ekspozycja legendarnej grupy artystycznej
"Baw się i pracuj", ul. Świdnicka, Wrocław, 2005 - archiwum grupy Twożywo, fot. mat. prasowe
Pierwsza od dekady ekspozycja legendarnej grupy artystycznej
Pierwsza od dekady ekspozycja legendarnej grupy artystycznej
Pierwsza od dekady ekspozycja legendarnej grupy artystycznej
Pierwsza od dekady ekspozycja legendarnej grupy artystycznej
Pierwsza od dekady ekspozycja legendarnej grupy artystycznej
Pierwsza od dekady ekspozycja legendarnej grupy artystycznej

Legendarna grupa Twożywo uznawana jest za „jedno z najciekawszych zjawisk polskiej sztuki czasów transformacji i rozwijającego się kapitalizmu”. Teraz, pierwszy raz od zakończenia działalności grupy, będziemy mogli podziwiać jej prace na retrospektywnej wystawie.

REKLAMA

  • Już 19 listopada w nowej wrocławskiej przestrzeni na Kępie Mieszczańskiej otworzy się wystawa retrospektywna Twożywa.
  • To pierwsza od dekady ekspozycja prac legendarnej warszawskiej grupy artystycznej. W 66P zobaczymy m.in. streetartowe naklejki, odwzorowania murali, oryginalne sitodruki, animacje, książki i… litery.
  • Wystawa potrwa do 29 stycznia 2022 roku. Wstęp wolny.

Przed nami pierwsza – od zakończenia działalności grupy – wystawa retrospektywna Twożywa będąca próbą uchwycenia jego fenomenu.

Twożywo: jedno z najciekawszych zjawisk polskiej sztuki

Historia grupy sięga 1994 roku, gdy pod szyldem Pinokio działali Robert Czajka, Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek. Od 1998 dwóch ostatnich powołało do życia Twożywo, które kontynuowało i rozwijało rozpoczętą pracę Pinokia. Wlepki w autobusach, niewielkie szablony w bramach, a później także murale i billboardy rozsiane po miastach w całym kraju i za granicą. Niektóre z nich do dziś nie pozwalają o sobie zapomnieć – billboard „Kiedy wreszcie będzie wojna”, zawieszony naprzeciwko warszawskiej Hali Koszyki w przeddzień katastrofy 11 września 2001 roku w Nowym Jorku, przeszedł do historii.

Działalność grupy nagrodzona została Paszportem „Polityki” w kategorii sztuki wizualne „za sztukę łączącą w nowatorski sposób słowo z obrazem, za śmiałe wkraczanie ze swymi pracami tam, gdzie sztuka dotychczas nie docierała”. Twożywo uznawane jest za „jedno z najciekawszych zjawisk polskiej sztuki czasów transformacji i rozwijającego się kapitalizmu”. Działania grupy wiele razy prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Hakowanie rzeczywistości, realnej i wirtualnej, odbywało się w duecie do momentu rozwiązania działalności grupy w 2011 roku, podczas łódzkiej wystawy „WYbór obRAZ + Nihil Negativum”. Od tego czasu Mariusz Libel pracuje w pojedynkę wciąż tworząc typograficzno-obrazowe komentarze do współczesności. Do dziś działa też strona internetowa Twożywa stanowiąca bogate archiwum projektów grupy. W 2020 roku ukazała się potężna monografia Twożywa pt. „Plądrujemy ruiny rzeczywistości”. Książka wydana z inicjatywy kolekcjonera sztuki, Osmana Djajadisastrę, stanowi typograficzną łamigłówkę. Wydawnictwo stało się impulsem do symbolicznego powrotu Twożywa po dekadzie od zakończenia działalności.

Twożywo w retrospektywie

19 listopada o godz. 19:00 w 66P otworzy się wystawa „prze\T/rwanie” – wybór prac grupy Twożywo, które Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek zgodzili się wspólnie ułożyć i zakomponować w nowej wrocławskiej przestrzeni dla kultury. Wystawa jest artystycznym komunikatem skierowanym do jednostki. Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek, jako wierni wyznawcy liter, postanowili oprzeć retrospektywę grupy na fonetycznych znakach graficznych. Twożywo wskazuje na sprawy niewygodne, uwierające nas zarówno 20 lat temu, jak i dzisiaj. Zadaje pytania w formie zdań twierdzących lub orzekających, stale wymienia się przetworzonymi cytatami, przepowiedniami, morałami, a nawet porzekadłami: „Tworzenie jest miłością”, „Antychryst będzie artyst”, „Baw się i pracuj”, „Vive la révolution”. Prace Twożywa wciąż pozostają aktualne, pytając o wierność naszych idei i sztywność naszych kręgosłupów.

Na ekspozycji w 66P zobaczymy między innymi: naklejki oraz szablony projektowane przez artystów wspólnie z Robertem Czajką i Anną Pochmarą w grupie Pinokio (do 1998), odwzorowania murali, których oryginały znajdują się lub znajdowały w wielu miastach w Polsce (Warszawa, Płock, Kraków), oryginalne sitodruki, animacje, książki, a w nich i poza nimi przede wszystkim litery. Litery do składania, czytania, oglądania, przekazywania z ust do ust, wymieniania się. – Słowa układają się w komunikaty, które można odczytywać dowolnie, ze swojej perspektywy, z własnego punktu widzenia i swojego czasu – mówi Karolina Vyšata, kuratorka wystawy. Podążając za myślą Viléma Flussera, artyści wytrwale i niezmiennie stoją na straży stwierdzenia, że akt ludzkiej komunikacji jest jednocześnie aktem wolności. Twożywo zwraca się bezpośrednio do odbiorcy – przetrwamy to czy przerwiemy?

W mediach społecznościowych 66P śledzić można cykl #AlfabetTwożywa – na Facebooku i Instagramie codziennie pojawiają się wybrane prace grupy, wraz z kontekstem, w którym powstały lub zaistniały w przestrzeni publicznej.
66P. Subiektywnie o kulturze

Wystawę zapowiada mural „Stagnacja” wykonany w sierpniu br. na klatce schodowej 66P, w zabytkowym budynku dawnej Piekarni garnizonowej na Kępie Mieszczańskiej. Praca opiera się na niezrealizowanym projekcie grupy Twożywo z 2009 roku. Samo 66P to wyjątkowa przestrzeń dla kultury na mapie Wrocławia. Odbywają się tu nie tylko wystawy, ale również pokazy filmów, dyskusje, koncerty – Pokazujemy sztukę, która porusza, bo naszą rzeczywistość zmieniają emocje. Wierzymy w artystów i ich pomysły. Angażujemy się w każdą sensowną próbę naprawy świata – mówią członkowie inicjatywy 66P.

„prze\T/rwanie” | Grupa Twożywo
wystawa 20.11.2021-29.01.2022
wernisaż 19.11.2021, godz. 19:00
Kuratorka: Karolina Vyšata

66P. Subiektywna instytucja kultury
ul. Księcia Witolda 66, Wrocław

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie