×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Pierwszy pojazd metra dla stolicy Bułgarii opuścił nowosądecki Newag

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 27 cze 2018 11:19
Pierwszy pojazd metra dla stolicy Bułgarii opuścił nowosądecki Newag
fot. fotolia

Pierwszy pojazd metra wykonany w Nowym Sączu dla stolicy Bułgarii – Sofii wyjechał z siedziby spółki Newag – poinformował PAP we wtorek rzecznik spółki Łukasz Mikołajczyk. W sumie do Sofii trafi 20 takich pojazdów metra.

REKLAMA

"Metro jest transportowane do stolicy Bułgarii specjalnym konwojem samochodowym. Transport tak dużego ładunku musi odbywać się w godzinach nocnych w asyście samochodów-pilotów, tak aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa podczas poruszania się na drogach" - poinformował PAP rzecznik Newagu.

Z uwagi na duże gabaryty, pojazd metra został podzielony na człony, a ich transport odbywa się z wykorzystaniem trzech samochodów ciężarowych. Trasa wiodąca z Nowego Sącza przez Słowację, Węgry, Serbię aż do stolicy Bułgarii wynosi ponad 1100 km. Transport zaplanowano na pięć nocnych etapów, natomiast rozładunek rozpocznie się w okolicach 2 lipca.

W ramach podpisanej we wrześniu 2009 r. umowy, konsorcjum Siemens - Newag ma dostarczyć w sumie 20 trójczłonowych pojazdów metra oraz system kontroli ruchu dla sofijskiego metra. Nowe pojazdy bazują na platformie Inspiro, czyli takiej jak w pojazdach dostarczonych dla metra warszawskiego. Różnić je będzie, m.in. zamontowanie odbieraków prądu, ponieważ pojazdy te przeznaczone będą zarówno do jazdy w tunelach jak i na powierzchni.

Podpisana umowa pomiędzy bułgarskim METROPOLITAN EAD i konsorcjum Siemens - Newag, w skład którego wchodzą firmy: Siemens A.G. z siedzibą w Wiedniu, Siemens EOOD z siedzibą w Sofii oraz Newag SA. przewiduje, że klient może dodatkowo zamówić 10 kolejnych pojazdów metra. Łączna wartość kontraktu to 905 mln 420 tys. zł netto z czego wartość prac przypadających na nowosądecką spółkę to 236 mln 646 tys. zł netto.

Kolejne pojazdy metra mają być dostarczone do Bułgarii jeszcze w bieżącym roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie