REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Poczuj przestrzeń! Płyty gresowe w rozmiarze XXL

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 27 lut 2018 13:29
Poczuj przestrzeń! Płyty gresowe w rozmiarze XXL
fot. mat. pras.
Poczuj przestrzeń! Płyty gresowe w rozmiarze XXL
Poczuj przestrzeń! Płyty gresowe w rozmiarze XXL
Poczuj przestrzeń! Płyty gresowe w rozmiarze XXL
Poczuj przestrzeń! Płyty gresowe w rozmiarze XXL
Poczuj przestrzeń! Płyty gresowe w rozmiarze XXL

Od kilku lat w aranżacjach wnętrz niepodzielnie królują otwarte przestrzenie, duże przeszklenia okienne oraz oszczędność formy, wyrażona minimalną ilością użytych barw, dodatków oraz zdobień. W takich klimatach doskonale odnajdują się wielkoformatowe płyty gresowe, które szturmem podbijają serca zarówno inwestorów, jak i projektantów. W czym tkwi ich siła?

REKLAMA

Polacy pokochali architektoniczny minimalizm. Najlepszym dowodem są domy w kształcie geometrycznych brył, obowiązkowo z płaskim dachem, które coraz częściej zastępują budynki zaprojektowane w tradycyjnym stylu. Zmiany w krajobrazie pociągają za sobą zupełnie nowe podejście zarówno do kwestii projektowania konstrukcji, jak i urządzania powstałych w ten sposób wnętrz, w których próżno szukać parkietów, tradycyjnych tapet czy zdobionych frontów meblowych. Teraz liczy się prosta forma, subtelne barwy i wielkie formaty pod stopami.

Wielkoformatowe czyli jakie?

Płytki gresowe towarzyszą projektom architektonicznym niemal od zawsze. O ile kiedyś były to niewielkie elementy poprzecinane grubymi fugami, o tyle dziś – im większy ich wymiar tym lepiej. O jakich wielkościach zatem mówimy? – Jeszcze do niedawna kwadratowe płyty 60x60 cm uchodziły za wielki format. I choć cały czas świetnie się prezentują, to powoli wypierają je siostrzane w kształcie elementy 80x80 cm oraz prostokąty o wymiarach np. 60x120 cm. Nie będzie jednak tajemnicą, jeśli powiem, że pracujemy właśnie nad dużo większymi formatami, które już niebawem ujrzą światło dzienne. Jestem przekonany, że na nowo zdefiniują one pojęcie ‘płyty wielkoformatowej’ – deklaruje Artur Sieczka, ekspert firmy Cerrad.

Siła wszechstronności

Potencjał aranżacyjny wielkoformatowych płyt jest nieograniczony, co niewątpliwe stanowi o ich sile. Oczywiste jest, że są one doskonałym materiałem podłogowych stylizacji, tworząc niezwykle estetyczną, jednolitą taflę, która zawsze wzbudzać będzie podziw. A wszystko dzięki zastosowaniu, dopasowanej kolorystycznie do płyt, fugi o szerokości zaledwie 3 mm. Jeszcze mniejszą spoinę (2 mm) możemy zastosować na ścianie. W tym przypadku, użycie płyt jedynie na jej wybranym fragmencie np. tej z kominkiem, z pewnością ożywi aranżację i stworzy spójną wizualnie całość z jednakowo wykończoną podłogą. Warto podkreślić, że ścienne wykorzystanie płyt stanowi obecnie niezwykle ciekawą alternatywę dla farb, tapet czy tynków strukturalnych.

Aranżacje wielkiego formatu

Wielkie formaty płyt gresowych są wręcz stworzone z myślą o minimalistycznych, wysmakowanych wnętrzach, które cechuje prostota i elegancja. – Płyty z kolekcji Batista o wymiarze 60x120 cm świetnie odnajdą się w przestronnych, rozświetlonych apartamentach, stanowiąc podstawę dla nowoczesnych salonowych mebli czy designerskich dodatków w postaci masywnej lampy oraz przyciągającego wzrok fotela. Z kolei jasnoszare, kwadratowe elementy o boku 80 cm z kolekcji Lukka, tworzyć będą jednolite tło dla połączonego z kuchnią i jadalnią salonu, gdzie główną rolę grać będzie komfortowa kanapa, obita miękkim materiałem w kolorze moreli – podpowiada ekspert firmy Cerrad. Warto zwrócić także uwagę na intrygujące połączenia modularne, w których na tej samej płaszczyźnie wykorzystujemy różne formaty płyt, często o jednym wspólnym boku, np. 120x60 cm, 60x60 cm oraz 30x60. I choć nie jest to najpopularniejszy sposób montażu, to ułożenia takie wprowadzać będą do wnętrza dynamikę i wyjątkową energię.

Bogactwo motywów i wykończeń

Niezwykła siła wielkoformatowych płyt tkwi także w bogactwie struktur oraz rodzajów wykończeń, jak również subtelności barw. Od kilku sezonów, bezsprzecznie największym powodzeniem wśród inwestorów cieszą się betonowe inspiracje. – Z myślą o takich odbiorcach przygotowaliśmy kolekcję Tassero, wyróżniającą się przetartymi kolorami, niejednorodną strukturą powierzchni oraz matowym wykończeniem, cechującym surowy beton. Co więcej, zastosowana przez nas nowoczesna technologia druku cyfrowego, pozwala na uzyskanie różnorodnych wzorów płytek, dzięki czemu układając je na dużej powierzchni, z łatwością unikniemy tzw. efektu powtarzalności – zapewnia Artur Sieczka. Inwestorzy chętnie wybierają również gresowe podłogi inspirowane drewnem – nie dość, że stanowią wierną rekonstrukcję swoich pierwowzorów, to dostępne są w formatach podobnych do kolekcji drewnianych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie