Świadome zarządzanie i gospodarowanie odpadami to obecnie jedna z najważniejszych kwestii poruszanych na wielu płaszczyznach życia, także w architekturze. O tym, że ekologia idzie w parze z projektowaniem przekonują twórcy wystawy „Let’s talk about garbage”, Hugon Kowalski i Marcin Szczelina.
Świadome zarządzanie i gospodarowanie odpadami to obecnie jedna z najważniejszych kwestii poruszanych na wielu płaszczyznach życia, także w architekturze. O tym, że ekologia idzie w parze z projektowaniem przekonują twórcy wystawy „Let’s talk about garbage”, Hugon Kowalski i Marcin Szczelina.
Nadprodukcja śmieci jest globalnym problemem, z którym borykają się wszystkie kraje na świecie. “Let’s talk about garbage” podejmuje próby poszukiwania nowych, alternatywnych strategii w walce z zalewającą nasze miasta lawiną odpadów, które wydają się jedyną nadzieją na spowolnienie procesu zaśmiecania naszej planety. Zaśmiecanie wyraża się nie tylko poprzez nadprodukcję śmieci, ale także emisję szkodliwych substancji do środowiska (powietrza, wody, gleby) oraz przestrzeni, w której funkcjonujemy.
Prezentacja Projektu w Muzeum Śląskim odbywa się w momencie, kiedy Katowice są gospodarzami Szczytu Klimatycznego COP24. To dobry moment aby porozmawiać o tak ważnych kwestiach, jak jakość przestrzeni oraz jej wpływ na naszą planetę i nas samych. Otaczamy się tysiącami przedmiotów, którymi skrzętnie wypełniamy nasze mieszkania, bloki, apartamenty, domy. Chodzimy po chodnikach, asfaltach, kładkach. Dotykamy kolejnych poręczy, ogrodzeń, drzwi, zasłon. Wszystko po to, aby żyło nam się wygodniej. Czy aby na pewno wygoda jest równoważna z jakością naszego życia? Czy zastanawialiśmy się kiedyś z jakich materiałów wykonane są przedmioty, którymi się otaczamy i przestrzeń w której żyjemy?
Projekt Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny reprezentował Polskę na głównej wystawie 15. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. W zmienionej formie instalacja prezentowana była w Parlamencie Europejskim w Brukseli w 2017 roku. Tym samym twórcy wystawy mieli możliwość porozmawiania z politykami o ich społecznej odpowiedzialności w temacie nadprodukcji sieci. Projekt w nowych odsłonach prezentowany był na najważniejszych festiwalach dizajnu w Polsce, Forum Ekonomicznym w Krynicy oraz Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. W formie dużej wystawy zawitał do Galerii Arsenał w Poznaniu.
Wystawa “Let’s talk about garbage” poprzedzona wyprawą do Mumbaju oraz szerokimi studiami nad współczesnymi systemami gospodarki odpadami i sposobami recyklingu, pragnie zwrócić uwagę na problem nadprodukcji śmieci i możliwości ich efektywnego wykorzystania. Szerokie tło społeczne i kulturowe ma na celu przybliżenie różnych punktów widzenia i tym samym prowokować do zmiany naszego podejścia do odpadów.
Wystawa Kowalskiego i Szczeliny nie tylko ujawnia znikome zainteresowanie ekologią czy etyką procesów produkcyjnych zachodnich koncernów, na co dzień tak chętnie promujących się hasłami w rodzaju zrównoważonego rozwoju. Przede wszystkim obnaża ponurą niezmienność brutalnych mechanizmów (post)kolonialnego wyzysku. Mimo szczerych chęci i szlachetnych deklaracji w początkach XXI wieku wciąż tysiące mieszkańców tak zwanego Trzeciego Świata wegetuje na odpadach cywilizowanego zachodu, dosłownie i w przenośni żyjąc na śmietnisku.
Wystawa odbywa się w dniach 1.12.2018 – 27.01.2019, foyer, poziom -2 w Muzeum Śląskim.
Projektant Pracownia Architektoniczna 1997 sp. z o.o.
Vice Prezes Zarządu, Współwłaściciel, Architekt-Partner APA Wojciechowski Architekci
Prezes Zarządu, Współwłaściciel, Architekt-Partner APA Wojciechowski Architekci
Projektant, Członek Zarządu Pracownia Architektoniczna 1997 sp. z o.o.
Projektant Pracownia Architektoniczna 1997 sp. z o.o.
Prezes Zarządu, Projektant BULANDA MUCHA Architekci