×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej prezentuje wystawę tkanin dwuosnowowych

  • Autor: skansen.bialystok.pl
  • 01 sie 2022 11:49
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej prezentuje wystawę tkanin dwuosnowowych
60 dywanów znalazło się na wystawie "Polska tkanina dwuosnowowa", otwartej w niedzielę w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie, fot. skansen.bialystok.pl

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, mające największą w Polsce kolekcję dywanów dwuosnowowych, przygotowało wystawę pozwalającą prześledzić historię tkactwa dwuosnowowego, pokazującą bogactwo wzorów i barw. Można ją będzie oglądać do jesieni.

REKLAMA

  • 60 dywanów znalazło się na wystawie "Polska tkanina dwuosnowowa", otwartej w niedzielę w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie.
  • Najstarsze pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku.
  • Wystawa ma pokazać nie tylko tradycje tkackie, ale też bogactwo wzorów i kolorów.

Na wystawie „Polska tkanina dwuosnowowa” zostało zaprezentowanych 60 dywanów. Większość z nich pochodzi z liczącej 750 eksponatów kolekcji Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, kilka – z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz Muzeum – Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie. Wyjęte z magazynów i odkrywane na nowo, zachwycają zwiedzających i inspirują twórców.

Tkaniny zostały rozmieszczone w czterech salach wystawienniczych na parterze dworu z Bobry Wielkiej, w układzie geograficzno–historycznym oraz kompozycyjnym.

Najstarsze z nich, o kompozycjach i motywach tradycyjnych, zarówno geometrycznych, jak i roślinnych, powstały w okolicach Ełku i Olecka w drugiej połowie XVIII i na początku XIX w., a także w okolicach Wyszkowa i Brańska oraz zwartego obszaru obejmującego powiaty województwa podlaskiego: augustowski, łomżyński, kolneński, grajewski, moniecki, sokólski i białostocki na przełomie XIX i XX wieku.

Kolejną grupę stanowią, wytwarzane od lat 20-tych XX w. na ręcznych i żakardowych krosnach, tkaniny o ornamentach „kapowych”, wzorowanych na żakardowych tkaninach fabrycznych.

Młodsze o kilka dekad są tkaniny artystyczne z motywami „zwierzy”, „bukietów” i „drzewa życia” powstałe w ośrodku janowskim w drugiej połowie XX wieku z inspiracji prof. Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – Eleonory Plutyńskiej oraz powstające do dziś w ośrodku janowskim i węgrowskim dywany tematyczne.

Wystawa jest realizowana w ramach projektu Tkanina dwuosnowowa Podlasia – dzieło sztuki ludowej i jego popularyzacja dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Jej autorem jest Wojciech Kowalczuk, zaś koordynatorką projektu – Aleksandra Pluta.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie