REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Podpisano umowę na realizację wystawy stałej Muzeum Historii Radomia

  • Autor: PAP
  • 12 sie 2021 11:05
Podpisano umowę na realizację wystawy stałej Muzeum Historii Radomia
Do połowy 2022 r. ma być gotowa stała wystawa w Muzeum Historii Radomia, fot. shutterstock

Do połowy 2022 r. ma być gotowa stała wystawa w Muzeum Historii Radomia. W środę podpisano umowę z wykonawcą ekspozycji. Muzeum będzie się mieściło w Rynku, w wyremontowanych w ostatnim czasie kamienicach Gąski i Esterki.

REKLAMA

Muzeum Historii Radomia to nowy przedsięwzięcie Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Remont i aranżacja stałej wystawy archeologiczno-historycznej pochłonie blisko 8 mln zł. Pieniądze na ten cel przekazał samorząd województwa mazowieckiego.

"Umowa, którą dziś podpisaliśmy, pozwala na wykonanie stałej ekspozycji Muzeum Historii Radomia. Nie jest to jednak nasze ostatnie słowo. Mamy wiele pomysłów i wiele obiektów jest jeszcze w Radomiu do zrewitalizowania" - zaznaczył podczas środowej konferencji prasowej dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego Leszek Ruszczyk.

Według wicemarszałka woj. mazowieckiego Rafała Rajkowskiego, nowa wystawa ma być zaaranżowana w taki sposób, by przyciągała zarówno starszych zwiedzających, jak i młodzież.

"Intencje i założenia, które towarzyszą temu projektowi doprowadzą do powstania najnowocześniejszego muzeum w kraju. Jestem przekonany, że będziemy w stanie zachęcić wszystkich, aby zobaczyli i zachwycili się tym, co tu przygotujemy" - powiedział Rajkowski.

W środę radomskie muzeum podpisało umowę z wykonawcą ekspozycji - warszawską firmą Group AV.

Group AV ma w swoim dorobku realizację wystaw m.in. w Muzeum Historii Żydów POLIN, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Katyńskim w Warszawie oraz Muzeum i Miejscu Pamięci w Sobiborze.

Wystawa stała Muzeum Historii Radomia ma stanowić połączenie nowoczesnych technologii i tradycyjnych elementów ekspozycyjnych. Jak zapowiedział obecny na konferencji prasowej Tomasz Nogga z Gruop AV, twórcy wystawy zamierzają wykorzystać najnowsze zdobycze technologii m.in. wirtualną rzeczywistość, projekcje interaktywne, aplikacje interaktywne.

"Widz będzie mógł zagłębić się w historię. Każdy pokój będzie miał swoją aranżację i tematykę. To pozwoli w sposób uporządkowany zapoznać się z dziejami Radomia" - wyjaśniał Nogga.

Z-ca dyr. radomskiego muzeum Adam Duszyk przekazał, że ścieżka zwiedzania wystawy ma być ułożona w sposób chronologiczny - od X wieku do 1945 roku. "Traktujemy budowę tego muzeum jako coś więcej niż tylko powstanie kolejnej placówki muzealnej; chodzi nam o budowę tożsamości i dumy radomian z miasta" - podkreślił Duszyk.

Ekspozycja stała Muzeum Historii Radomia ma powstać do końca czerwca 2022 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie