W środę, 24 sierpnia 2022 r., Ukraina obchodzi 31. rocznicę odzyskania niepodległości. Andrzej Pągowski w swojej najnowszej grafice, Aleksandra Morowiak tworząc symboliczny kolaż czy Martyna Wójcik-Śmierska projektując kotyliony do samodzielnego przygotowania - tak polscy projektanci wspierają Ukrainę.
Dzień Niepodległości Ukrainy obchodzony jest 24 sierpnia w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR w 1991 r.
24 sierpnia 2022 r. mija pół roku od wybuchu wojny w Ukrainie.
Polscy projektanci od samego początku wspierają Ukrainę.
Andrzej Pągowski z okazji wystawy „Panie i Panny” oraz 45-lecia pracy zawodowej uruchomił akcję na rzecz Ukrainy. Najnowsza praca „Panna Wolna” to seria 10 grafik w serii limitowanej, sygnowanej i numerowanej z certyfikatem.
Aleksandra Morowiak stworzyła symboliczny kolaż. Tak napisała o projekcie: "Od kilku dni moje myśli wędrują tylko w jednym kierunku - do naszych sąsiadów, którym przyszło mierzyć się z wojną. Nie mogłam sobie dziś znaleźć miejsca i z potrzeby serca stworzyłam ten symboliczny kolaż. Możecie pobrać go z mojej strony i dowolnie wykorzystać - jako tapetę na telefon czy plakat. Ja mam zamiar go wydrukować i powiesić na drzwiach mojej pracowni, by symbolicznie okazać wsparcie. Mimo ogromu smutku, który jest teraz wokół nas, ze wzruszeniem obserwuję jak wielu Polaków zjednoczyło się, organizuje pomoc i robi, co może i jest to absolutnie wspaniałe. Każdy najmniejszy gest ma znaczenie i jestem pewna, że będzie doceniony".
Paweł Szlotawa to łódzki artysta. Zamieszczając grafikę wspierająca Ukrainę tak napisał "Ciężko jest mi cokolwiek sensownego powiedzieć na temat obecnej sytuacji w Ukrainie. Jedyne co mogę sam wskazać kierunek w Jak możecie pomoc: https://linktr.ee/RazomForUkraine Jeżeli potrzebujesz pomocy lub chcesz się wygadać napisz do mnie. Postaram się pomoc jak mogę".
Przemek Kotynski stworzył niezwykły plakat dla Pogotowia Graficznego (akcja plakatowa wspierająca inicjatywy społeczne) i podkreślił "Stay strong friends! You can download, print and use it to manifest Ukraine support".
Adela Madej także stworzyła plakat z myślą o Ukrainie, który można za darmo pobrać na pogotowie.tumblr.com.
Ola Jasionowska to warszawska graficzka, która stworzyła kilka ciekawych plakatów. Na jednym z nich umieściła berehynia (brzeginia) / monument niezależności w kijowie postawiony w roku 2001 z okazji 10-lecia ogłoszenia niepodległości ukrainy. "Хай живе вільна Україна. Друзі, ми з вами! Niech żyje wolna Ukraina. Przyjaciele, jesteśmy z Wami!"
Agata Dębicka to krakowska artystka, która również wsparła grafiką Ukrainę.
Hania Kmieć także okazała solidarność z Ukrainą tworząc piękny plakat.
Martyna Wójcik-Śmierska zaś zaprojektowała kotyliony do samodzielnego przygotowania w domowych warunkach. "Wydrukujcie wycinankę na papierze A4 i zmontujcie kotyliony! Weźcie na demonstrację, wspierajcie Ukrainę!" - napisała na swoim instagramie.
Jakub Sobczak także wspiera swoją sztuką Ukrainę.
Zbiok Czajkowski tak napisał o projekcie na prowadzonym instagramie: "oddaję w ręce wzorek. Można go sobie wydrukować, zrobić dziarkę, tapetę czy zatkać mordę moskiewskim trollom".
Większość plakatów dostępnych jest w Pogotowiu Graficznym. Dzięki twórcom i i tej akcji społecznej można wydrukować plakat lub udostępnić grafikę w internecie.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Właściciel Kulczyński Architekt
Właściciel, Architekt, Naukowiec Zalewski Architecture Group
Architekt Autorska Pracownia Jacek Krenz
Założyciel Jednacz Architekci
Generalny projektant Perbo-Projekt
współzałożyciel i wspólnik JEMS Architekci