×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Polscy projektanci wśród zwycięzców jumpthegap

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 03 gru 2021 10:08
Polscy projektanci wśród zwycięzców jumpthegap
Pierwsza nagroda w kategorii "Kryzys i sytuacje nadzwyczajne" :„Redesign disaster”, autor: Filip Zieliński (Polska, Uniwersytet Techniczny w Delfcie), fot. mat. prasowe jumpthegap
Polscy projektanci wśród zwycięzców jumpthegap
Polscy projektanci wśród zwycięzców jumpthegap
Polscy projektanci wśród zwycięzców jumpthegap
Polscy projektanci wśród zwycięzców jumpthegap
Polscy projektanci wśród zwycięzców jumpthegap

Jury pod przewodnictwem zdobywcy nagrody Pritzkera, Shigeru Bana, wybrało najlepsze projekty w międzynarodowym konkursie jumpthegap. Wśród finalistów znaleźli się również projektanci z Polski.

REKLAMA

  • Rozstrzygnięto X edycję jumpthegap® ­­­- międzynarodowego konkursu projektów, organizowanego przez firmę Roca we współpracy z BcD-Barcelona Design Centre.
  • W trakcie spotkania w galerii Roca w Barcelonie ogłoszono zwycięskie prace w czterech konkursowych kategoriach: Wellness i zdrowie, [Nie]neutralny projekt, Woda i energia oraz Kryzys i sytuacje nadzwyczajne, a także zdobywcę nagrody specjalnej „Best of the Best”. Wśród finalistów jest troje polskich projektantów. 
  • Wszystkie projekty oceniało jury składające się z uznanych profesjonalistów pod kierownictwem japońskiego architekta i zdobywcy nagrody Pritzkera w 2014 roku Shigeru Bana.

Dziesiąta edycja jumpthegap® wyznaczyła nowy etap w rozwoju tego międzynarodowego projektu. Konkurs proponuje nowe spojrzenie na przyszłość inspirowaną przekrojowymi wyzwaniami określonymi przez ONZ w Programie Zrównoważonego Rozwoju do 2030 roku, w obszarze opieki zdrowotnej i higieny, ochronie planety, poszanowaniu różnorodności oraz równego dostępu do nowości technologicznych.

Zgodnie z tą wizją, uczestnicy jumpthegap® zaprezentowali możliwe technologicznie do wykonania projekty wnoszące wartość dodaną z zakresu innowacji i charakteryzujące się różnorodnością, trwałością, ponadczasowością oraz zdolnościami adaptacyjnymi.

Ceremonia rozstrzygnięcia konkursu zorganizowana została w formie wydarzenia hybrydowego (online i stacjonarnie) w ramach City Festival w trakcie Barcelona Design Week, 14 października 2021 roku.

Przewodniczący jury Shigeru Ban uczestniczył w spotkaniu wirtualnie i pogratulował uczestnikom oraz wyraził swoje uznanie dla wysokiej jakości projektów przedstawionych w konkursie. „To było unikalne doświadczenie. Otrzymaliśmy i przeanalizowaliśmy szeroką gamę propozycji, z których wiele uwzględniało bardzo zaawansowane prototypy prezentujące wysoką jakość projektów i talent twórców. Rozwój od pomysłu do prototypu to kluczowy etap umożliwiający dokładniejszą analizę problemów i wyzwań, jakie każdy projekt może stwarzać”.

Aby uwzględnić wszystkie aspekty zrównoważonego rozwoju związane z przestrzenią łazienki, konkurs podzielono na cztery kategorie: Wellness i zdrowie, [Nie]neutralny projekt, Woda i energia oraz Kryzys i sytuacje nadzwyczajne W każdej kategorii przyznano trzy nagrody i dodatkowo nagrodę specjalną „Best of the Best” za najlepszy projekt. W sumie w dziesiątej edycji jumpthegap® rozdano nagrody o łącznej wartości 17.000 euro.

Kategoria Wellness i zdrowie

Pierwsza nagroda (2.000 euro): „P-Kit”, autor: Andre Judiel Parabas (Filipiny, student projektowania na filipińskim Uniwersytecie Diliman). Oszczędny, biodegradowalny zestaw do badania moczu w łazience. Zestaw ten pozwala na wykrycie symptomów takich chorób jak cukrzyca, infekcje dróg moczowych, zakażenia układu moczowego, HIV, malaria lub zapalenie płuc.

Druga nagroda (500 euro): „Faucepy”, autor: Valentina Masarella (Argentyna, Uniwersytet w Buenos Aires). Kran łączący aromaterapię i terapię światłem, zarówno do łazienek publicznych, jak i domowych.

Trzecia nagroda (500 euro): „Squat - The Fitness Machine”, autor: Suman Swarup Prusty (Indie, Suman Swarup). „Przysiad - urządzenie do fitnessu”. Rozwiązanie łączące korzyści toalet kucanych z maksymalnym komfortem i doskonałą higieną, sprawiające, że toaleta wygląda jak urządzenie do ćwiczeń fitness.

Kategoria: [Nie]neutralny projekt

Pierwsza nagroda (2.000 euro): „Ikigai”, autor: Laia Millan Català (Hiszpania, Uniwersytet Elisava w Barcelonie). Inteligentne lustro przeznaczone dla osób z wczesnymi oznakami demencji. Wykorzystując technologię rozpoznawania twarzy, lustro to sugeruje użytkownikowi szereg codziennych rutynowych czynności, które przyczyniają się do opóźnienia i zminimalizowania skutków schorzenia. Projekt ten został także wybrany najlepszym projektem - „Best of the Best” - dziesiątej edycji konkursu jumpthegap® i otrzymał dodatkową nagrodę w wysokości 5.000 euro.

Projekt
Projekt

Druga nagroda (500 euro): „Urinals for Visually Impaired”, autor: Hitesh Kumar (Indie, Krajowy Instytut Projektowania). „Pisuary dla osób niedowidzących”. Kompleksowe rozwiązanie umożliwiające dostosowanie łazienek publicznych do potrzeb osób niedowidzących.

Trzecia nagroda (500 euro): „Mist brush”, autor: Łukasz Paszkowski (Polska, Łukasz Paszkowski Design). „Szczotka z mgiełką”. Mokra szczotka z nebulizatorem i dyfuzorem zapachu przeznaczona do higieny osobistej osób starszych i/lub osób z niepełnosprawnościami.

Kategoria woda i energia

Pierwsza nagroda (2.000 euro): „Essential water (dual system)”, autor: Jimmy Apollo (Włochy). „Niezastąpiona woda (podwójny system)”. Projekt mający na celu zmniejszenie zużycia wody wykorzystywanej do prania ubrań poprzez wykorzystanie nadwyżkowej wilgotności z pranej odzieży i środowiska pralni, a także recyckingu brudnej wody zużytej w procesie prania.

Druga nagroda (500 euro): „Intelligent washbasin design with water consumption level signalling”, autor: Kamila Pawlak (Polska, Akademia Sztuk Pięknych w Szczecinie). „Projekt inteligentnej umywalki z sygnalizacją poziomu zużycia wody”. Projekt umywalki zmniejszający zużycie wody dzięki podświetlanym znakom.

Trzecia nagroda (500 euro): „Kick”, autor: Anil Choudhary (Indie, ARCHDUX). Mobilna kolumna do higieny osobistej z opcją zintegrowania oczyszczania zużytej wody z systemem recyclingu.

Kategoria: kryzys i sytuacje nadzwyczajne

Pierwsza nagroda (2.000 euro): „Redesign disaster”, autor: Filip Zieliński (Polska, Uniwersytet Techniczny w Delfcie). „Przeprojektowanie katastrofy”. Moduł domowy dla społeczności afrykańskich z trudnym dostępem do wody, integrujący dach z systemem oczyszczania skroplonej wody i deszczówki przy użyciu energii wytwarzanej przez panele słoneczne.

Druga nagroda (500 euro): „Rapibath”, autor: Caetano Nascimento Portal (Argentyna, UNA - Universidad Nacional de las Artes). Łatwa w instalacji i utrzymaniu toaleta modularna z natychmiastową reakcją na potrzeby higieniczne i sanitarne w sytuacjach awaryjnych (obozy dla uchodźców, katastrofy naturalne itp.)

Trzecia nagroda (500 euro): „ELAWASH (Handwashing in Rural Ethiopia)”, autor: Rafał Zajkowski (Zjednoczone Królestwo). „ELAWASH (Mycie rąk na wiejskich obszarach Etiopii)”. Promujące codzienną higienę, mechanicznie obsługiwane stanowisko do mycia rąk zaprojektowane dla wiejskich obszarów Etiopii, wykorzystujące lokalne materiały (drewno, bambus i stal).

Nagroda Best of the Best

Laia Millan Català, zdobywczyni nagrody „Best of the Best” za projekt „Ikigai”, podziękowała firmie Roca za nagrodę i wyjaśniła, że projekt ten dał jej możliwość zwrócenia uwagi na schorzenie, jakim jest demencja. „Lustro to po prostu narzędzie pomagające ludziom odkryć swoją istotę. To, co naprawdę się liczy, to ludzie, którzy w nie spoglądają” – powiedziała laureatka.

„Ikigai” to inteligentne lustro przeznaczone dla osób z wczesnymi oznakami demencji, opóźniające i minimalizujące poznawcze, psychologiczne i behawioralne skutki tej choroby. W tym celu lustro proponuje codzienne ćwiczenia oparte na wbudowanej technologii rozpoznawania twarzy. Rutynowe ćwiczenia podzielono na dwie części - poranna rutyna składająca się z czterech ćwiczeń stymulujących rozpoznawanie teraźniejszości, wspomnień, smaków, umiejętności wiedzy użytkownika oraz wieczorna rutyna relaksacyjna przed snem. Czynności te mogą być monitorowane i konfigurowane przy użyciu smartfona.

Projekt przyczynia się do realizacji następujących Celów zrównoważonego rozwoju: SDG 3 (Dobrej zdrowie i jakość życia), SDG 5 (Równość płci), SDG 10 (Mniej nierówności), SDG 12 (Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja), SDG 13 (Działania w dziedzinie klimatu), SDG 14 (Życie pod wodą) i SDG 15 (Życie na lądzie).

W imieniu jury Marc Viardot, Dyrektor Marketingu i Projektów Grupy Roca, zauważył, że „wszyscy członkowie jury zgadzają się, że zauważalna jest zmiana stylu projektów w porównaniu do poprzednich edycji konkursu.

Design w obliczu nowych wyzwań

Zaprezentowane prace pokazują, w jaki sposób myśl projektowa może pomóc sprostać nowym wyzwaniom związanym ze zrównoważonym rozwojem w aspekcie społecznym, ekonomicznym i środowiskowym. To nowe pokolenie pcha nas w nowym kierunku, a my jesteśmy w pełni zaangażowani we wspieranie młodych projektantów i ułatwianie im pracy”.

Wszystkie projekty oceniało jury składające się z uznanych profesjonalistów pod kierownictwem japońskiego architekta i zdobywcy nagrody Pritzkera w 2014 roku Shigeru Bana (przewodniczącego jury), a także członków: Somi Kima, dyrektora ds. rozwiązań prozdrowotnych w Johnson & Johnson (J&J) Design; Paula Priestmana, projektanta, prezesa PriestmanGoode; Andreę Trimarchi i Simone Farresin, założycieli studia projektowego Formafantasma; Deborahę Seward, dyrektora Centrum Informacji Regionalnej ONZ w Belgii; Mariana Amatullo, Prezesa Cumulus International Association of Universities and Colleges of Art, Design and Media; Isabelę Roig, Dyrektora Wykonawczego BcD Barcelona Design Centre i Prezesa World Design Weeks oraz Marca Viardota, Dyrektora Marketingu i Projektów Grupy Roca.

Od początku istnienia konkursu jumpthegap® wzięło w nim udział ponad 28.600 profesjonalistów ze 150 krajów. W tegorocznej dziesiątej edycji zarejestrowano 2.165 uczestników ze 102 krajów i łącznie 377 projektów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie