REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Polska szkoła plakatu. Fakty i mity

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 01 mar 2018 09:32
Polska szkoła plakatu. Fakty i mity
Lenica Jan, 1954, fot. Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

"Polska szkoła plakatu" to termin, wokół którego narosło wiele mitów. Warto przyjrzeć się temu fenomenowi raz jeszcze, szczególną uwagę zwracając na genezę określenia „polska szkoła” oraz zjawiska, jakie bezpośrednio poprzedzały jej pojawienie się (łódzki plakat filmowy).

REKLAMA

Czynnikami stymulującymi jej rozwój były także wydarzenia wystawiennicze (ekspozycja sztuki meksykańskiej w Warszawie), a także prądy artystyczne, takie jak nurt neorealistyczny w kinie włoskim. Nie do przecenienia była w tym kontekście także rola warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (pracownie profesorów Henryka Tomaszewskiego i Józefa Mroszczaka) oraz propagowanie idei prawa artystów do eksperymentu czy wprowadzanie do plakatu wątków malarskich. Sukcesy międzynarodowej, postępujące od połowy lat 50. zerwanie z realizmem i adaptacja doświadczeń sztuki nowoczesnej przełożyły się na eksplozję inwencji i swobody warsztatowej twórców „polskiej szkoły”. Szczyt swoich możliwości zaprezentowali oni na początku lat 60. w plakatach dla Opery Narodowej i Teatru Dramatycznego w Warszawie. Z czasem czuć jednak coraz bardziej oznaki przesilenia i powolnej rezygnacji z „barokowej” formy (np. u Tomaszewskiego). Reakcję było też widać w twórczości młodych adeptów warszawskiej ASP: Bronisława Zelka, Marka Freudenreicha i Leszka Hołdanowicza. Schyłek „polskiej szkoły” przyniosła indywidualizacja postaw twórczych najważniejszych projektantów, którzy stają się osobowościami o wyraźnie ukształtowanym obliczu i ugruntowanej na świecie renomie. Koniec tego zjawiska wiąże się także z wyczerpaniem się dotychczasowych źródeł inspiracji, takich jak sztuka abstrakcyjna czy malarstwo gestu, i nadejściem nowych trendów: pop-artu, op-artu, psychodelii i neosecesji.

Polska szkoła plakatu: fakty i mity - o tym będzie mówił w czasie wykładu Zdzisław Schubert, wykład odbędzie się w ramach cyklu „Projekt dla…” / koordynacja: Natalia Cieślak już 13.03.2018 (wtorek), godz. 18.00, wstęp wolny, Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, ul. Ducha Św. 6.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie