REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Polska z wystawą na targach meblarskich w Sztokholmie

  • Autor: PAP
  • 08 lut 2018 10:28
Polska z wystawą na targach meblarskich w Sztokholmie
fot. unsplash

Drewniana wanna przypominająca luksusowy jacht albo stół z beczki po winie - to niektóre z propozycji polskich firm wystawiających się na najważniejszych w Skandynawii Targach Mebli i Oświetlenia w Sztokholmie.

REKLAMA

- Szwecja, czy szerzej Skandynawia, to obiecujący rynek dla polskiej branży meblarskiej. Chcemy tu więcej sprzedawać - powiedział Robert Zawadzki, wicedyrektor departamentu promocji gospodarczej Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która zorganizowała na targach polskie stoisko narodowe.

Jak przekazał PAP obecny w Sztokholmie dyrektor biura Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli Michał Strzelecki, polski eksport mebli do Szwecji stanowi 4 proc. całego eksportu tej branży. Najwięcej mebli polskie firmy sprzedają w Niemczech (36 proc. eksportu), Wielkiej Brytanii (8 proc.) oraz Czechach (7 proc.).

- Zależy nam na dywersyfikacji eksportu, aby nie być uzależnionym od rynku niemieckiego - stwierdził Strzelecki.

Na trwających do soboty sztokholmskich Targach Mebli i Oświetlenia wystawia się ponad 20 polskich firm. Wśród nich rodzinne przedsiębiorstwo Unique Wood Design ze Strzelina pod Wrocławiem, oferujące drewniane wanny oraz umywalki wykonywane w technologii wykorzystywanej przy produkcji łodzi lub jachtów. Dzięki temu produkty te są wyjątkowo trwałe, nie potrzebują specjalnej konserwacji.

Inne interesujące, nietypowe wykorzystanie materiału zaproponowała firma DUE Old Wood Furniture z Nowego Sącza. Produkowane przez nią meble wytwarzane są z drewna pozyskiwanego z przeznaczonych do utylizacji dębowych beczek po winie.

W ramach targów odbywa się także wystawa dokonań 39 młodych designerów z 17 krajów. W tym roku do prestiżowego grona zaproszona została polska projektantka Anna Bera, która prezentuje wykonane przez siebie meble będące odwzorowaniem autentycznych skamielin.

W środę polskich wystawców odwiedził ambasador RP w Sztokholmie Wiesław Tarka.

Polska jest czwartym na świecie eksporterem mebli (5 proc. światowego udziału) po Chinach (38 proc.), Niemczech (7 proc.), Włoszech (6 proc.). Wartość produkcji polskiej branży meblarskiej w 2016 roku osiągnęła 42 mld złotych (ok. 10 mld euro); ponad 90 proc. stanowiły meble przeznaczone na eksport.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie