×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Polski design w Brukseli

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 22 lis 2018 15:16
Polski design w Brukseli
fot. mat. pras.

Na największych targach wnętrzarskich Cocoon w Brukseli trwa premierowy pokaz kolekcji zaprojektowanej przez Alicję Galewską. W stolicy UE zobaczycie m.in. modułową ławkę, z której można składać dowolne kształty, ażurowe lampy inspirowane sztuką etniczną i lustra na skórzanych naciągach.

REKLAMA

Ławka Bondi powstała z myślą o elastycznym aranżowaniu przestrzeni. Projekt składa się z dwóch podstawowych elementów, które są niczym wielofunkcyjne puzzle. Można je układać w różne konfiguracje: koła, nieregularnej linii lub rozdzielać i używać w podstawowej wersji, czyli odpowiednio pojedynczej lub podwójnej ławki. Podstawowe elementy mają te same rozmiary z tą różnicą, że jeden z nich jest lustrzanym odbiciem drugiego.

Nie tylko ławka...

Ławka Bondi daje wiele możliwości aranżacyjnych i użytkowych. Można zmieniać jej kształt, wielkość, tak aby dostosować ją do konkretnych potrzeb. Wielofunkcyjny model sprawdzi się między innymi w przestrzeni biurowej, lobby, kawiarniach a także salach konferencyjnych, gdzie organizowane są warsztaty. Praca w zespołach grupowych wymaga często reorganizowania przestrzeni, Bondi z pewnością ułatwi to zadanie. Mebel zaprojektowany przez Alicję Galewską nie musi służyć tylko do siedzenia. Używając dwóch podstawowych elementów ułożycie stolik kawowy, a jeśli znudzi się jego kształt wystarczy zmienić ustawienie.

Stół do kolekcji

Stół Bondi to harmonijne połączenie trzech materiałów: naturalnego drewna, metalu i szkła w ramach funkcjonalnego wzoru. Solidna konstrukcja z drewna i metalu została cofnięta, tak aby umożliwić wygodne siedzenie na każdym miejscu przy stole. Stół Bondi to nowoczesny mebel wykonany z dbałością o każdy detal. Podstawa w kształcie trapezu nadaje formie dynamicznego wyrazu. Industrialny sznyt wprowadza malowany na czarno metal. Meble z kolekcji Bondi utrzymane są w tej samej stylistyce.

Lampy Cut-out, czyli wycinanki z metalu

Cut-out to kolekcja ażurowych lamp wykonanych z metalu osadzonego na dębowej podstawie. Wiele projektów zaczyna się w podróży. Wyjeżdżając poza miejsce zamieszkania stajemy się wrażliwsi na sygnały, które wysyła do nas zmieniające się otoczenie. Wrażenia bywają ulotne, chociaż często stanowią początek twórczego działania. Tak stało się w przypadku kolekcji Cut-out. Ażurowy wzór powstał w wyniku inspiracji dziełami sztuki pochodzącymi z Azji, Oceanii i obu Ameryk. Projektantka zetknęła się z nimi w muzeum Quai Branly. Enigmatyczne piękno obiektów pochodzących z odległych zakątków świata skłoniło Alicję Galewską do narysowania własnych symboli nieistniejących w żadnym języku. Znaków tych nie można ich rozszyfrować, tak jak nie do końca zrozumiałe są dla widza dzieła sztuki pochodzące z obcego kontekstu kulturowego. W efekcie powstał uproszczony, nowoczesny w wyrazie, nieoczywisty wzór. Egzotyczna inspiracja została przetworzona w wycinankę – formę znaną także z polskiej sztuki ludowej.

Lustro Cut-out

Lustro Cut-out powstało z harmonijnego połączenia ażurowego wzoru, drewna dębowego i lustrzanej tafli. Przez metalową ramę widać nieregularne usłojenie drewna. Dekoracyjna oprawa kadruje każde odbicie. To kolejny element z kolekcji Cut-out utrzymany w tej samej stylistyce, co prezentowane wyżej lampy.

Puf Sledge

Puf Sledge przypomina wyglądem sanki. To skojrzenie wywołują metalowe płozy, które podtrzymują miękkie siedzisko. Asymetryczne podcięcie nadaje formie dynamicznego wyglądu. Mebel składa się z dwóch elementów: małego i dużego. Połączone razem tworzą podwójne siedzisko.

Lustra na szelkach

Lustro Bungee to dekoracyjny element zaprojektowany z myślą o nowoczesnych wnętrzach. Jego unikalny wzór przypomina abstrakcyjne dzieło sztuki. Lustrzana tafla otoczona jest metalową ramą, ale jej bezpośrednio nie dotyka. Funkcję łącznika między metalem a lustrem pełnią skórzane naciągi. Projektantka chciała podkreślić kontrast między pustką a pełnią. Nie tylko użyte materiały tworzą ów wzór, lecz także wolna przestrzeń między nimi.

---------

Alicja Galewska ꟷ architekt wnętrz, projektant prowadzi własna firmę Wnętrza od 1997 roku. Projektuje wnętrza prywatne i publiczne, a także meble i lampy. Dotychczas obiekty powstawały na indywidualne zamówienie w pojedynczych egzemplarzach. W tym roku po raz pierwszy projektantka przygotowała własną kolekcję, która ma premierę na targach Cocoon w Brukseli.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie