×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Polski design ze wsparciem unijnym: innowacyjny, praktyczny, z pomysłem

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 01 gru 2021 09:08
Polski design ze wsparciem unijnym: innowacyjny, praktyczny, z pomysłem
Design wspierany przez unijne dotacje jest innowacyjny, praktyczny, przyjazny osobom z niepełnosprawnościami. fot. Shutterstock

Pływające domy, wytrzymałe opakowania do żywności z informacją zapisaną w języku Braille'a, customizowane kominki - design wspierany przez unijne dotacje jest innowacyjny, praktyczny, przyjazny osobom z niepełnosprawnościami. Przedstawiamy najciekawsze projekty, finansowane z Programu Inteligentny Rozwój.

REKLAMA

  • Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), w ramach programu „Design dla przedsiębiorców”, dofinansowała firmy tworzące innowacyjne projekty wzornicze.
  • W ramach konkursu dofinansowanie przyznano w sumie 515 podmiotom.
  • Wśród zaproponowanych przedsięwzięć są również takie, które stawiają na zaspokojenie potrzeb osób z ograniczeniami funkcjonalnymi. 
  • Wśród dofinansowanych projektów znalazły się pływające domy, innowacyjne opakowania do dłuższego przechowywania żywności i kominek, który projektuje... sam klient.

– W ramach konkursu „Design dla przedsiębiorców”, przyznaliśmy dofinansowanie aż 515 podmiotom. Suma środków przekazanych przedsiębiorcom to niemal 270 mln zł. Polskie wzornictwo to obszar, który prężnie się rozwija i proponuje przełomowe pomysły, często na skalę międzynarodową – komentuje Mikołaj Różycki p.o. prezesa PARP.

Wzornictwo w Polsce zaczęło się rozwijać już na przełomie XIX i XX wieku, na skutek ogólnoświatowego zainteresowania sztuką użytkową. Polacy wyrażali przynależność narodową m.in. poprzez design i wzornictwo. Stanisław Ignacy Witkiewicz – polski malarz, pisarz i krytyk – był inicjatorem i popularyzatorem stylu zakopiańskiego, który do teraz jest jednym z polskich symboli.

Obecnie, jedną z najstarszych instytucji zajmujących się wzornictwem przemysłowym w Europie jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego (IWP). Jest jedyną w kraju instytucją o statusie jednostki naukowej zajmującą się systemowo wzornictwem i prowadzącą działalność na rzecz poprawy (poprzez stosowanie wzornictwa) innowacyjności i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. Polscy przedsiębiorcy, designerzy i wytwórcy są coraz bardziej świadomi wartości związanych z designem i wdrażają je w swoich produktach.

Czy współczesne projekty mają szansę na rozpoznawalność?

Pływające domy to coraz modniejsza alternatywa dla tradycyjnych miejsc zamieszkania. Spółka Roto-Tech w ramach konkursu „Design dla przedsiębiorców” otrzymała niemal 800 tys. zł. dofinansowania na bardzo oryginalne przedsięwzięcie – dom na wodzie. Firma, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie, zaprojektowała wyspecjalizowaną jednostkę pływającą.

Oprócz zastosowania praktycznego, projekt ma ciekawy design, wpisujący się w trendy. Minimalistyczne wnętrze, przeszklone ściany, stonowane kolory oraz proste meble nadają domowi na wodzie surowy i nowoczesny charakter. Produkowany przez Roto-Tech Home-r to wysoko wyspecjalizowany, konkurencyjny i nowoczesny produkt na rynku.

Design to również praktyczność

Producenci przedmiotów codziennego użytku walczą o uwagę klienta na każdy możliwy sposób, jednym z nich jest przyciągające wzrok opakowanie. Kształt, kolor i obrazki na pudełku czy butelce wpływają na decyzję zakupu. Równie ważna powinna być funkcjonalność opakowań, szczególnie w świecie, gdzie coraz większą uwagę przykładamy do zwiększania dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Twórcy nie tylko podążają za światowymi trendami, jak przyjazność środowisku, społeczna odpowiedzialność designu, ale nierzadko sami je wyznaczają. Polski design, wsparty unijnymi środkami, jest rozpoznawalny i konkurencyjny w skali Europy i świata.

Zakład Poligraficzny „KOLOR-DRUK” specjalizuje się w wysokonakładowym druku offsetowym. Firma łączy prosty design z dużą funkcjonalnością. Dzięki środkom pozyskanym w ramach Programu Inteligentny Rozwój, firma opracowała projekt produkcji opakowań o wysokiej wytrzymałości, które sprawiają, że przechowywana w nich żywność jest przez dłuższy czas odpowiednia do spożycia. Dodatkowo na opakowaniu są umieszczone nazwy produktów w języku Braille, dzięki czemu produkt jest bardziej dostępny dla osób niewidomych i słabo widzących.

Ciekawym produktem użytkowym z innej kategorii jest również kominek marki Unirol. Firma, dzięki dotacji z konkursu wdrożyła na rynek wolnostojące piece kominkowe. Na specjalnej stronie internetowej można samodzielnie zaprojektować design pieca według własnych potrzeb i preferencji. Konfigurator pozwala na dobór obudowy oraz dodatkowych modułów. Kominek jest wyposażony w lekkie drzwi. Zaprojektowany jest tak, aby zminimalizować ryzyko poparzenia. To sprawia, że jest odpowiedni dla osób z ograniczeniami funkcjonalnymi. Produkt został opracowany z uwzględnieniem zasad dostępności dla osób z niepełnosprawnościami (lekkie otwieranie drzwiczek pieca, minimalizacja ryzyka poparzenia, wymiary).

– Przy wyborze najlepszych inicjatyw zwracaliśmy również uwagę na to, aby ułatwiały one codzienność osobom z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że tak wiele przedsiębiorców zwraca uwagę na te kwestie. Jako PARP staramy się aktywnie współtworzyć rządowy program „Dostępność plus” – zaznaczył Mikołaj Różycki p.o. prezesa PARP.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie