×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Polski paszport będzie miał duszę? Trwa kampania dot. projektu graficznego paszportu

  • Autor: PAP
  • 28 lip 2017 14:01
fot. pixabay

MSWiA zainaugurowało kampanię "Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018” mającą na celu wyłonienie motywów, które znajdą się w nowym dokumencie. Chcemy oddać hołd tym, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości – powiedział szef resortu Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Konkurs ma związek z faktem, iż w 2018 roku ma pojawić się nowy wzór paszportu z szatą graficzną upamiętniającą 100-lecie Niepodległości Państwa Polskiego. Tego roku ważność straci 1,3 mln paszportów.

"Zbliża się setna rocznica odzyskania niepodległości. Chcieliśmy oddać hołd tym wszystkim, którzy przelewali krew za wolność Polski, tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Polska po 123 latach niewoli wybiła się na niepodległość" - powiedział w piątek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak inaugurując kampanię przed Komendą Główną Straży Granicznej, która mieści się przy Al. Niepodległości 100 w Warszawie.

Minister wskazał, że po raz pierwszy w historii każdy będzie mógł wziąć udział w projektowaniu polskiego paszportu. Zainteresowani mogą zdecydować, który z motywów znajdzie się w nowym polskim paszporcie. W galerii są postacie, wydarzenia, miejsca i symbole związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Głosowanie potrwa do 10 września. Sześć spośród 13 najbardziej popularnych motywów - oprócz stałych - znajdzie się w nowym paszporcie. Są to m.in. pierwszy prezydent II RP Gabriel Narutowicz, gen. Józef Haller, Order Odrodzenia Polski, Orzełek Legionowy, Pieczęć Rzeczypospolitej z 1919 roku.

"Ja oddałem swój głos na Orzełka Legionowego. Symbol 1. Pułku Ułanów Legionów Polskich. To nic dziwnego - Legionowo i Legia zobowiązują" - powiedział Błaszczak.

"Tak jak narody mają charakter, tak wreszcie paszport polski będzie miał duszę" - powiedział prof. Wiesław Wysocki, ekspert zaangażowany w realizację projektu.

Szczegóły kampanii dostępne są na stronie www. zaprojektujpaszport.gov.pl.

W przygotowaniu projektu paszportu na 100-lecie niepodległości z MSWiA współpracuje Instytut Pamięci Narodowej oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie