×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Pomysł na stare baterie z aut elektrycznych: zasilą riksze w Indiach

  • Autor: PAP
  • 21 cze 2022 13:50
fot. Unsplash

Drugie życie bateriom chce dać start-up stworzony przez AUDI i Audi Environmental Foundation we współpracy z indyjskim partnerem Nunam. Stare baterie z floty Audi e-tron zasilą elektryczne riksze w Indiach.

REKLAMA

  • Na początku przyszłego roku na ulicach indyjskich miast mają się pojawić elektryczne riksze, które zasilane będą bateriami z odzysku - z samochodów elektrycznych marki Audi.
  • Pilotażowy projekt uruchomi niemiecko-indyjski start-up Nunam.

Samochody elektryczne wymagają baterii o bardzo wysokich parametrach, aby przy swej masie mogły mieć zadowalającą moc i zasięg. Ciągłe ładowanie i rozładowywanie baterii sprawia, że z czasem ich zdolność magazynowania energii spada. Jednak to, że stara bateria nie nadaje się do zasilania samochodu, nie oznacza, że nie można wykorzystać jej w inny sposób.

Drugie życie bateriom chce dać niekomercyjny start-up stworzony przez koncern AUDI i Audi Environmental Foundation we współpracy z indyjskim partnerem Nunam. Jak podaje serwis Designboom, w ramach tego projektu zużyte akumulatory z testowej floty Audi e-tron będą zasilać elektryczne riksze w Indiach.

Jak przekonuje Prodip Chatterjee, jeden ze współzałożycieli Nunam, stare baterie aut elektrycznych są jeszcze na tyle wydajne, że odpowiednio używane mogą pomóc ludziom żyjącym w trudnych warunkach uzyskać dochód i niezależność ekonomiczną w przyjazny środowisku sposób. "Można powiedzieć, że to będzie taka e-mobilność w lżejszej wersji. Poza tym w ten sposób dowiemy się, ile jeszcze energii mogą zapewnić baterie użytkowane w mniej wymagających warunkach" - mówi Chatterjee.

Riksze elektryczne wydają się idealne do takich testów. Pojazdy te są stosunkowo lekkie, a ich silnik nie musi być szczególnie mocny, ponieważ kierowcy riksz w Indiach nie jeżdżą szybko ani daleko. Autorzy projektu zauważają też, że już teraz riksze często są zasilane akumulatorami kwasowo-ołowiowymi, które mają stosunkowo krótką żywotność i często nie są odpowiednio utylizowane.

Projekt start-upu Nunam ma jeszcze jedną zaletę. Elektryczne riksze wyposażone w baterie z audi będą ładowane na specjalnie zbudowanych stacjach zasilanych energią słoneczną - na ich dachach będą panele. W ten sposób pojazdy będą całkowicie bezemisyjne.

Riksze zasilane bateriami z odzysku mają trafić na ulice indyjskich miast na początku 2023 r. W ramach projektu pilotażowego zostaną udostępnione organizacji non-profit. Jednym z celów projektu jest pomoc kobietom, które będą mogły tymi pojazdami wozić swoje towary na targ, nie korzystając z usług pośredników. Aby zachęcić potencjalnych naśladowców, Nunam zamierza monitorować przebiegi i wydajność riksz, a zebrane dane udostępnić na otwartej platformie.

"Potrzebne są inicjatywy takie jak ta firmy Nunam, poszukujące nowych sposobów wykorzystania e-odpadów. Nie tylko w Indiach, lecz na całym świecie. Dlatego Nunam dzieli się wiedzą, chcąc wspierać powstawanie produktów z komponentami z odzysku, które mogą przyspieszyć eko-społeczną rewolucję" - powiedział Rüdiger Recknagel, dyrektor Audi Environmental Foundation.

Twórcy projektu zwracają też uwagę, że zasilanie rikszy nie musi być ostatnim etapem życia baterii, bo potem można je jeszcze wykorzystać stacjonarnie, na przykład do zasilania oświetlenia LED. "Zanim poddamy je recyklingowi, chcemy wycisnąć z tych baterii ile się da" - zapewnia Prodip Chatterjee.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie