REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ponad 31 mln zł na prace wykończeniowe i aranżację wnętrz Muzeum Książąt Czartoryskich

  • Autor: PAP
  • 08 sty 2018 15:53
fot. shutterstock

Ponad 31 mln zł dotacji uzyskało Muzeum Narodowe w Krakowie na dokończenie remontu i aranżację wnętrz Muzeum Książąt Czartoryskich. Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński przekazał dyrektorowi MNK umowę dotycząca dofinansowania tego projektu ze środków UE.

REKLAMA

Ponowne otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich jest planowane w grudniu 2019 r.

"Kolekcja Czartoryskich musi jak najszybciej wrócić tam, gdzie powinna być prezentowana" - mówił wicepremier Gliński. "Mamy wspaniały projekt architektoniczny, łączący stare z nowym, ale na jego realizację potrzebne są środki. Udało nam się pozyskać na ten cel fundusze europejskie, ponad 31 mln złotych. (...) Cieszę się, że ta inwestycja będzie szybko zrealizowana i w grudniu 2019 r. przewidujemy otwarcie po wielu, wielu latach przygód i problemów Muzeum Książąt Czartoryskich" - dodał.

Dyrektor Muzeum Narodowego Andrzej Betlej zaprezentował, jak za niespełna dwa lata będą wyglądały wnętrza Muzeum Książąt Czartoryskich. Jak mówił PAP, znacznie większa - niż przed remontem tego obiektu - będzie przestrzeń wystawiennicza.

"Pokazaliśmy w tej prezentacji kilka pokoi, które wcześniej nie były używane" - powiedział Betlej. "Wprowadzimy nowe sposoby ekspozycji. Myślę, że to muzeum będzie atrakcyjne nie tylko ze względu na dzieła sztuki, ale też ze względu na sposób ich przedstawiania" - dodał.

Po raz pierwszy będzie pokazywana obszerna kolekcja grafiki i w szerszym niż wcześniej zakresie sztuka Dalekiego i Bliskiego Wschodu. Osobną salę uzyska Biblioteka Książąt Czartoryskich, w której są m.in. rękopisy iluminowane i dokumenty historyczne.

Scenariusz nowej prezentacji zbiorów zakłada pokazanie w salach na pierwszym i drugim piętrze pałacu ok. 1,1 tys. obiektów - w tym obrazów, rzeźb, tkanin, przedmiotów codziennego użytku, militariów. W osobnym pomieszczeniu znajdzie się najsłynniejsze dzieło z kolekcji Czartoryskich - "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci. Na parterze mają być m.in. kawiarnia i sklep muzealny.

Środki przyznane muzeum podchodzą z unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko 2014-20". Pieniądze będą przeznaczone na prace budowlane i wykończeniowe w pałacu (w tym na instalacje elektryczne, wentylacyjno-klimatyzacyjne i sanitarne), na aranżację wnętrz, przygotowanie nowej ekspozycji oraz konserwację i digitalizację obiektów z kolekcji Czartoryskich, które będą pokazywane zwiedzającym. Konserwacji poddanych zostanie także ponad 130 historycznych gablot.

Kolekcja Czartoryskich, zakupiona w grudniu 2016 r przez państwo za 100 mln euro, liczy ok. 86 tys. obiektów muzealnych i ok. 250 tys. bibliotecznych: książek, rękopisów, starodruków.

W konkursie na aranżację przestrzeni Muzeum Książąt Czartoryskich zwyciężyła pracownia ART FM Sp. z o.o. Przedstawiony przez nią projekt zakłada minimalną ingerencję we wnętrza, tak by wydobyć historyczny charakter budynku i podkreślić walory prezentowanych w nim zbiorów sztuki. Prace projektowe potrwają do końca stycznia 2018, a następnie ogłoszony zostanie przetarg na generalnego wykonawcę prac wykończeniowych oraz na dostawę i montaż wyposażenia ekspozycji.

Pałac Czartoryskich jest remontowany od 2010 r. Koszt dotychczasowych prac to 27,4 mln zł. Szacuje się, że na dokończenie inwestycji potrzeba w sumie 43,5 mln zł (z czego 31 mln 80 tys. zł to uzyskana dotacja, a reszta to wkład własny muzeum gwarantowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Jednocześnie z remontem Pałacu Książąt Czartoryskich trwa przebudowa i remont konserwatorski Arsenału z Basztą Stolarską i Ciesielską. Prace potrwają do końca 2019 r. i będą kosztować ok. 10 mln zł, z czego ok. 6,8 mln zł pochodzi z dotacji Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie