REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Ponad 50 lat tarnowski Teatr im. Solskiego czeka na remont

  • Autor: PAP
  • 09 paź 2017 12:54
fot. pixabay.com

Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego na zapleczu teatralnym urządzi salę prób dla artystów. Wyremontowane i wyposażone w niezbędny sprzęt zostaną też trzy pracownie teatralne. Placówka otrzymała na ten cel środki z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. małopolskiego.

REKLAMA

Umowę gwarantującą dofinansowanie projektu podpisał wicemarszałek Stanisław Sorys oraz dyrektor teatru Rafał Balawejder.

Jak wyjaśnił przedstawiciel placówki, dzięki unijnemu dofinansowaniu, liczące ponad pół wieku teatralne zaplecze doczeka się gruntownego remontu i zamieni się w salę prób dla artystów. Oprócz tego zostaną wyremontowane i wyposażone w niezbędny sprzęt trzy pracownie teatralne: stolarska, plastyczna i krawiecka.

Garaż sąsiadujący z budynkiem zaplecza zostanie wyburzony, w jego miejscu powstanie nowoczesny magazyn do przechowywania dekoracji scenicznych. Budynek teatru stanie się też bardziej przyjazny dla osób starszych i niepełnosprawnych - z myślą o nich powstanie nowa klatka schodowa, winda i dodatkowe miejsca parkingowe.

Inwestycja obejmująca prace budowlane, wykończeniowe i zakup wyposażenia będzie kosztować niemal 6,5 mln zł, z czego ponad 1,8 mln zł będzie stanowić wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Roboty mają potrwać do końca grudnia 2018 roku.

Teatr im. Ludwika Solskiego mieści się w nowoczesnym gmachu, który otwarto po trwającej blisko dwa lata gruntownej przebudowie, w kwietniu 2011 r. Pierwszym spektaklem na nowej scenie był "Kwartet dla czterech aktorów" Bogusława Schaeffera, a pierwszą premierą - "Tajemniczy ogród" w reżyserii Tomasza Obary.

Przebudowa budynku była finansowana ze środków unijnych w ramach poprzedniej edycji RPO oraz z budżetu miasta Tarnowa. Jej koszt wyniósł ok. 15 mln zł.

Po modernizacji teatralny budynek zyskał zupełnie nową, przeszkloną elewację od strony ulicy Mickiewicza. Zmienił się układ niektórych pomieszczeń teatralnych - m.in. małej sceny; przebudowana została duża scena, zmienił się kąt nachylenia widowni.

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie działa od jesieni 1945 roku. Zainaugurował działalność "Zemstą" Aleksandra Fredry w reżyserii Ludwika Solskiego, który wystąpił także w roli Dyndalskiego

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie