×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ponad 61,5 mln euro na innowacyjne projekty z różnych dziedzin

  • Autor: PAP
  • 16 kwi 2020 11:54
Ponad 61,5 mln euro na innowacyjne projekty z różnych dziedzin

Ponad 61,5 mln euro przyznano na realizację 44 innowacyjnych projektów w ramach konkursów POLNOR i POLNOR CCS - poinformowało w czwartek Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Projekty dotyczą m.in. ochrony zdrowia i rozwiązań przemysłowych.

REKLAMA

POLNOR 2019 i POLNOR CCS 2019 to konkursy finansowane w ramach III edycji Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) na lata 2014-2021 w ramach programu "Badania stosowane". Jego operatorem jest NCBR.

NCBR poinformowało w przesłanym PAP komunikacie, że pieniądze posłużą m.in. do opracowania nowych strategii leczenia nowotworów i chorób zakaźnych oraz poprawy opieki nad pacjentami ze schorzeniami reumatologicznymi. Powstaną również innowacyjne włókna z wełny polskich owiec o zastosowaniu przemysłowym oraz samowystarczalne moduły zieleni miejskiej wspierane sztuczną inteligencją.

Swoją szansę otrzymają ponadto pomysłodawcy nowatorskiej beztlenowej biorafinerii, która ma służyć do przekształcania odpadów w biopaliwa przeznaczone np. do silników odrzutowych. Powstać ma również ognio- i wodoodporny materiał na bazie celulozy, która znajdzie zastosowanie w budownictwie, transporcie lub przemyśle opakowań.

"Kładziemy akcent na wdrożenia. Oznacza to, że o wyborze projektów decydowała nie tylko ich wartość naukowa, ale i możliwość zastosowania danego rozwiązania w praktyce. Dzięki temu prestiżowe granty trafią do przedsiębiorców i naukowców, którzy przekonująco uzasadnili potrzebę znaczących udoskonaleń i całkiem nowych wynalazków w takich obszarach, jak: zdrowie, opieka społeczna, przemysł i technologie informacyjne, transport, klimat, żywność i zasoby naturalne, rozwój społeczny i gospodarczy, pojazdy bezzałogowe oraz wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla" - wylicza cytowany w komunikacie NCBR dyrektor tej agencji Wojciech Kamieniecki.

Z kolei minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak oceniła, że włączenie sektora prywatnego do obecnej edycji Funduszy Norweskich sprawiło, że program "Badania stosowane" stał się nie tylko mostem łączącym gospodarkę i badania, ale także zacieśnił partnerstwo między polskimi i norweskimi organizacjami badawczymi oraz przedsiębiorstwami. "Stwarza to bardzo obiecujące perspektywy biznesowe" - podkreśliła.

O dofinansowanie zabiegało ponad 90 polsko-norweskich konsorcjów. Ostatecznie w głównym konkursie POLNOR do dofinansowania rekomendowano 38 spośród 74 zgłoszonych projektów. Natomiast w towarzyszącym mu konkursie POLNOR CCS, który skupia się wokół wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, wybrano 6 spośród 17 wniosków. Maksymalny okres realizacji projektu to 3 lata.

Głównym celem Funduszy EOG i Funduszy Norweskich jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem. W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, mimo że nie są jej członkami.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ agt/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie