Ponad miliard dolarów na energię z wody i słońcaPAP - 05-12-2019 12:14


Fundusz inwestycyjny BlackRock zebrał ponad miliard dolarów na projekty pozyskiwania prądu z wody i słońca oraz inicjatywy magazynowania tak zebranej energii - podała agencja Bloomberga.

Największy na świecie menedżer aktywów BlackRock otrzymał wstępne zobowiązania od ponad 35 inwestorów instytucjonalnych z Ameryki Północnej, Europy i Azji. Wspomogą one trzeci już zarządzany przez firmę fundusz na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii. Suma pierwszej transzy jest też rekordowa w historii tego typu funduszy prowadzonych przez przedsiębiorstwo.

Energia odnawialna "staje się najaktywniejszym sektorem na rynku infrastrukturalnym" - wskazał szef ds. energii odnawialnych BlackRock David Giordano. Zainteresowane rośnie w miarę jak "światowa produkcja energii w przeciągu paru dekad zmieni się z polegającej w dwóch trzecich na paliwach kopalnych na taką wykorzystującą w dwóch trzecich źródła odnawialne" - dodał.

Bloomberg przypomniał, że inwestycja w czystą energię rośnie wraz z inicjatywami zmniejszenia zanieczyszczeń środowiska i walki z globalnym ociepleniem. Według danych International Energy Agency do 2025 r. programy generowania energii z wiatru, wody, słońca i innych źródeł przyciągną coroczne inwestycje na sumę 322 mld USD. To prawie trzykrotność środków w wysokości 116 mld USD, jakie w tym roku przeznaczone zostaną na elektrownie wykorzystujące paliwa kopalne.

Celem BlackRock jest zbiórka przynajmniej 2,5 mld USD na realizacje celów swojego trzeciego funduszu energii odnawialnej. Środki pierwszego z nich, w wysokości 611 mln są już w pełni zainwestowane w programy. Środki z drugiego, który zebrał 1,65 mld USD, zostały już prawie całkowicie przypisane do inicjatyw.

Łącznie BlackRock w obszarze odnawialnych źródeł energii zarządza aktywami 5,5 mld dolarów.