×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Portret Marilyn Monroe sprzedany za rekordową kwotę. Prawie 200 mln dolarów!

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 10 maj 2022 09:32
Portret Marilyn Monroe sprzedany za rekordową kwotę. Prawie 200 mln dolarów!
Na zdjęciu amerykański mistrz pop-artu Andy Warhol, fot. Shutterstok / Grey82

Portret Marylin Monroe namalowany przez legendę pop-artu Wandy'ego Warhola stał się najdroższym dziełem sztuki XX wieku sprzedanym kiedykolwiek na publicznej aukcji. W poniedziałek wylicytowano go za 195 mln dolarów.

REKLAMA

Cztery minuty - tyle czasu zajęło wylicytowanie słynnego obrazu autorstwa Andy'ego Warhole'a "Shot Sage Blue Marilyn" namalowanego dwa lata po śmierci ikony Hollywood, podaje PAP. Słynne dzieło sztuki sprzedano na aukcji w siedzibie Christie's na Manhattanie.

Portret jest namalowany tuszem sitodrukowym i akrylem. Stanowi jeden z pięciu portretów gwiazdy Hollywood wykonanych w nasyconych, kontrastujących barwach.

Obraz Andy'ego Warhola stał się tym samym najdroższym dziełem sztuki sprzedanym na publicznej aukcji. Wcześniej najdroższy obrazem artysty był "Silver Car Crash", a rekordowe ceny na publicznych aukcjach sztuki osiągały "Kobiety z Algieru (wersja 0)" Pabla Picassa (179,4 mln dolarów) sprzedany w maju 2015 r. oraz "Nu couchant" Amedeo Modliglianiego (sprzedany za 170,4 mln dolarów, również w 2015 r.).

Dochód ze sprzedaży tego i innych dzieł z wystawionej na sprzedaż kolekcji ma trafić do fundacji Thomasa i Doris Ammannów z Zurychu, która według Christie's zajmuje się "wspieraniem życia dzieci" poprzez zdrowie i edukację.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie