×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Powstał zestaw mebli dla seniora - współpraca uczelni z biznesem

  • Autor: PAP
  • 04 lut 2016 09:40
  • Aktualizacja: 04 lut 2016 09:45
Powstał zestaw mebli dla seniora - współpraca uczelni z biznesem
fot. Fotolia

Zestaw mebli dla seniora składający się z trzech wielofunkcyjnych modułów zaprojektowano w Politechnice Śląskiej. Jeden z jego elementów może pełnić jednocześnie funkcję stolika, miejsca do siedzenia i chodzika. Projekt jest efektem współpracy uczelni z biznesem.

REKLAMA

Prototyp zestawu wykonanego metodą gięto-klejoną można oglądać w Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Powstał na zamówienie przedsiębiorcy produkującego sklejkę.

"Pierwszy element, to szeroki fotel z ruchomymi i szerokimi podłokietnikami oraz miejscem np. na kubek z kawą. Jest tak zaprojektowany, aby szybko i łatwo można go było złożyć, a kiedy zajdzie potrzeba dołożyć kolejny identyczny moduł, tworząc np. fotel lub sofę z miejscami dla kilku osób" - powiedział dr Krzysztof Groń, adiunkt w katedrze sztuk pięknych i użytkowych wydziału architektury.

Kolejny element może być podnóżkiem i stolikiem. Trzeci z nich może pełnić trzy funkcje: stolika, miejsca do siedzenia lub chodzika dla osób m.in. z dysfunkcjami ruchowymi. Jak podkreśla Groń, senior może taki zestaw swobodnie dostosowywać do swoich potrzeb. "I co najważniejsze, jest on stabilny, mobilny i bezpieczny, nie ma w nim ostrych kantów, tylko obłe, zaokrąglone kształty" - dodał.

Specjalista ds. transferu technologii Michał Fafiński z Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej dodał, że projekt udało się zrealizować dzięki współpracy uczelni z biznesem. "To efekt współpracy na linii biznes i nauka. Zależy nam nie tylko na dobrym wzornictwie, ale również na innowacjach, dlatego poszukujemy otwartych przedsiębiorców, którzy nie mają własnych działów zajmujących się kreacją w firmie" - powiedział.

Realizację przedsięwzięcia na zamówienie przedsiębiorcy poprzedzają rozmowy. "Przedsiębiorca określa, jakie ma oczekiwania, czego szuka, na co go stać, jakich ma klientów. Po omówieniu szczegółów z przedsiębiorcą oraz po zadeklarowaniu przez niego, że przystaje na warunki współpracy z uczelnią, przystępujemy do działania. W tym przypadku prace nad koncepcją prowadzone były w trakcie zajęć z projektowania na wydziale architektury" - powiedział Fafiński. Dodał, że obecnie pracują m.in. nad wielomodułową sofą dla jednej ze śląskich firm z branży meblowej.

Cała idea rozpoczyna się od myślenia projektowego, czyli tzw. design thinking. "Przygotowujemy się pod kątem danej branży, dokonujemy wstępnej analizy, aby nie powielać niczego, co jest na rynku. Następnie są zajęcia kreatywne z myślenia projektowego, które pozwalają studentom poznać formy i funkcje w danym segmencie branży" - dodał Groń.

W przypadku zestawu dla seniora producent mógł wybierać spośród 60 pomysłów. Prace nad koncepcją trwały pięć miesięcy. Zestaw wybrany przez producenta zaprojektowała studentka architektury wnętrz Kinga Kwiatkowska. "Cała idea polegała na tym, aby spojrzeć na seniora nie tylko w kategoriach osoby starszej, niedołężnej, ale również w kontekście jej różnorodnych potrzeb" - dodał Groń.

Koncepcja musiała również uwzględniać warunki stawiane przez producenta. "Składający się z kilku elementów fotel jest łatwy do złożenia, co jest oczywiście istotne dla seniora, ale był to również wymóg producenta ze względu na technologię produkcji" - dodał Groń. Studenci musieli też wziąć pod uwagę m.in.: niestandardowe gabaryty, walory estetyczne, materiał (w tym wypadku wielowarstwowy układ sklejki). Moduły - w szczególności chodzik - można produkować w różnych wysokościach.

"Producent oczekiwał produktu pod kątem starzejącego się społeczeństwa. To jest zestaw, który można postawić nie tylko w domu, ale także w miejscach użyteczności publicznej, w tym w domach opieki" - dodali.

Groń i Fafiński podkreślają, że taka współpraca jest atrakcyjna dla każdej ze stron - uczelni, bo pozwala studentom zapoznać się z branżą oraz przedsiębiorcy, który zyskuje propozycję wyznaczające nowe pomysły, które po zakończeniu współpracy z uczelnią mogą być rozwijane wewnątrz w firmie. "Projekt był realizowany komercyjnie, zarówno młodzi projektanci jak i uczelnia otrzymują w tym przypadku wsparcie finansowe" - dodał Fafiński. Na takiej współpracy, jak podkreślała 21-letnia Kwiatkowska, zyskuje również student. "To wielka szansa dla studenta, który ma okazję sprawdzić się. Skorzystałam z tej okazji. Pomysł powstał bardzo szybko" - dodała.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie