REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Powstanie zintegrowane Centrum Druku 3D w Gdyni

  • Autor: PAP
  • 11 paź 2017 09:35
fot. Fotolia

Komplementarne i nowoczesne usługi w zakresie świadczenia usług druku 3D oferują działające w Gdańsku i w Gdyni Parki Naukowo-Technologiczne. Instytucje utworzyły Zintegrowane Centrum Druku 3D, z którego będą mogli korzystać głównie przedsiębiorcy.

REKLAMA

We wtorek w Gdyni została podpisana umowa o współpracy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia i Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego w zakresie świadczenia usług druku 3D. Sygnatariusze porozumienia uważają, że jest to pierwsze tak duże przedsięwzięcie w branży druku 3D na Pomorzu.

Celem przedsięwzięcia jest umożliwienie firmom, nie tylko tym działającym na terenie parków, ale też zewnętrznym, realizacji zaawansowanych projektów w oparciu o nowoczesne technologie. Z usług, które są odpłatne mogą korzystać firmy z całego kraju.

Dyrektor Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia Anna Borkowska wyjaśniła w rozmowie z PAP, że "mocną stroną Parków Naukowo-Technologicznych działających w Trójmieście jest możliwość kooperacji a nie konkurowanie ze sobą". "Chcemy wykorzystać nasze nowoczesne urządzenia, potencjał i jeszcze efektywniej wspierać firmy" - podkreśliła. Centrum oferuje realizację projektów w oparciu o technologie: selektywnego spiekania (SLS), przetapiania filamentu (FDM) oraz natryskiwania fotopolimerów (PolyJet). "Te technologie pozwalają nam przedstawić optymalną ofertę dla konkretnej firmy" - dodała.

Powstałe w parkowych pracowniach wydruki mogą m.in. znaleźć zastosowanie w procesach prototypowania, zarówno części gumowych jak i plastikowych (np. uszczelek, podeszw, opasek zegarków), służyć do wykonywania nietypowych narzędzi i uchwytów, osłon urządzeń elektronicznych, modeli do badań aerodynamicznych i hydrodynamicznych. Mogą być także wykorzystywane do wykonywania modeli stosowanych w ortodoncji, stomatologii czy protetyce.

Oba Parki zapewniają, że wysokiej klasy sprzęt oraz certyfikowane materiały, jakimi dysponują pozwalają też na wykorzystanie druku 3D w chirurgii. Medyczne wykorzystanie technologii 3D będzie tematem realizowanego przez oba Parki wydarzenia "Pomorskie Dni Druku 3D", które ma odbyć się w Trójmieście na początku grudnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie