×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Prace Jerzego Antkowiaka, projektanta Mody Polskiej – w łódzkim muzeum

  • Autor: PAP
  • 12 wrz 2018 15:53
  • Aktualizacja: 12 wrz 2018 15:52
Prace Jerzego Antkowiaka, projektanta Mody Polskiej – w łódzkim muzeum
fot. unsplash

Kilkaset obiektów - ubrania, szkice, dokumenty i zdjęcia - złoży się na wystawę poświęconą kreatorowi mody doby PRL-u pt. „Jerzy Antkowiak i Moda Polska”. Ekspozycja będzie dostępna dla publiczności od 6 października w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

REKLAMA

Moda Polska była czołowym przedsiębiorstwem odzieżowym w PRL. Co sezon pracujący w niej projektanci przygotowywali tzw. kolekcję wiodącą, w której interpretowali paryskie trendy. Moda Polska była wzorem dla innych zakładów odzieżowych w kwestii tego, co szyć i inspiracją dla Polek, co nosić. Od 1961 r. do końca istnienia Mody Polskiej, pracował w niej Jerzy Antkowiak, przez wiele lat dyrektor artystyczny firmy.

"Gdy w 1998 roku upadła Moda Polska wykupiłem od syndyków to, co zostało w magazynach. Niewiele brakowało, a ubrania zostałyby sprzedane na Białoruś. Początkowo miałem problem, gdzie je pomieścić. Wydzwaniałem do różnych muzeów, ale nikt nie interesował się tym, co pozostało po Modzie Polskiej. Ubrania trzymałem w piwnicy w moim domu. Latem wywieszałem je na drzewach, aby pozbyć się wilgoci" - wspominał w rozmowie z PAP projektant.

W projekt zaangażowało się Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, mieszące się w XIX-wiecznej Białej Fabryce Geyera przy ul. Piotrkowskiej. Jednym z pomysłodawców wystawy jest Tomasz Ossoliński, ceniony projektant mody, który kreatora Mody Polskiej uważa za swojego mentora.

"W Polsce wystawy poświęcone modzie to wciąż nisza. Bardzo się cieszę, że możemy ją wypełnić. To dobra informacja, że moda została włączona w obręb sztuk wizualnych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które dofinansowało wystawę" - zauważyła dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa Aneta Dalbiak.

Na dwóch piętrach wystawy zwiedzający zobaczą kilkaset obiektów. 60 ubrań - wybranych tak, by pokazać to, co było w Modzie Polskiej najbardziej efektowne i najbardziej charakterystyczne dla tej marki. Do tego cenne artefakty, m.in. dyplomowy obraz "Zakonnice", który Jerzy Antkowiak namalował na zakończenie studiów we wrocławskiej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, lustro z gabinetu Jadwigi Grabowskiej - pierwszej dyrektor artystycznej Mody Polskiej, czy neon przedstawiający jaskółkę, która była elementem logotypu firmy.

"Obecnie trwają prace budowlane w muzeum, gdyż powstaje cały projekt architektoniczny poświęcony tej wystawie" - zauważyła Dalbiak.

Antkowiak jest również bohaterem innego przedsięwzięcia. Trwają prace nad filmem dokumentalnym o projektancie Mody Polskiej. Reżyserii podjęła się Anna Więckowska. Premiera dokumentu będzie miała miejsce w 2019 r. Ekipa nakręciła już zdjęcia w domu projektanta w Komorowie. Kamery towarzyszyły pracownikom Centralnego Muzeum Włókiennictwa przy katalogowaniu zbiorów przed zabraniem ich do Łodzi i przy odwiedzinach modelek z czasów świetności Mody Polskiej. Antkowiaka uwieczniono też podczas zwiedzania paryskiego muzeum Yves Saint Laurenta, który był dla niego najważniejszym projektantem.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie