Bożonarodzeniowe prace Józefa Madeja, Kazimierza Stopińskiego oraz Zbigniewa Gillerta trafiły na znaczki pocztowe. Poczta Polska wraz z Muzeum Krakowa wprowadziła do obiegu znaczki okolicznościowe przedstawiające prace laureatów Konkursu Szopek Krakowskich.
Konkurs Szopek Krakowskich to wyjątkowe wydarzenie. Corocznie oceniany jest przez znamienite jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów i plastyków. W 2014 roku konkurs został doceniony i wpisany na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tradycja wykonywania szopek jest również pierwszym wpisem z Polski, który pojawił się na liście UNESCO.
Poczta Polska poprzez emisję filatelistyczną „Szopki Krakowskie” podkreśla bogactwo naszego dziedzictwa kulturowego. Sztuka ludowa to wielka wartość, która zasługuje na docenienie i uznanie. Nowym znaczkiem pocztowym wyrażamy nasz podziw dla wyjątkowości krakowskiego folkloru – podkreśla Daniel Witowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.
Znaczek pocztowy wydany w trzech wersjach przedstawia wielopoziomowe, bogato zdobione budowle sakralne, które skonstruowane zostały z lekkich materiałów. Charakteryzują się fantazyjnie przetworzonymi i połączonymi ze sobą zminiaturyzowanymi elementami zabytkowej architektury Krakowa, w której scenerię wpisuje się scena Bożego Narodzenia.
W części ilustracyjnej znaczków umieszczono tytuł emisji „Szopki Krakowskie”, autorów oraz zdjęcie przedstawiające wyróżnione szopki bożonarodzeniowe. Trzem wersjom znaczków pocztowych towarzyszy również koperta z grafiką rynku głównego w Krakowie oraz datownik, w który została wpisana gwiazda.
Autorami szopek bożonarodzeniowych na znaczkach są: Józef Madej, Kazimierz Stopiński oraz Zbigniew Gillert. Wszystkie przedstawione prace laureatów pochodzą z Konkursu Szopek Krakowskich, który odbył się w 2021 roku. Autorem projektu znaczków jest Joanna Fleszar-Haspert.
Szopkarstwo krakowskie wpisane jest listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości; decyzja zapadła podczas XIII sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w Port Louis na Mauritiusie.
Właściciel, Architekt Studio S - Biuro Architektoniczne Michał Szymanowski
Założyciel, Architekt KWK Promes
Partner, Architekt Sud Architectes Polska
Współwłaściciel, Architekt Ultra Architects
Współwaściciel, Architekt Ultra Architects
Członek Zarządu, Współwłaściciel, Architekt RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Architektura + Urbanistyka