REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Prace nad scenariuszem wystawy w muzeum w Oświęcimiu

  • Autor: PAP
  • 01 sie 2018 12:30
fot. pixabay.com

Ruszyły przygotowania do utworzenia Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. P.o. dyrektora placówki Dorota Mleczko poinformowała, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy przygotowany zostanie m.in. scenariusz wystawy.

REKLAMA

Mleczko powiedziała PAP, że obecnie trwa procedura związana z uzupełnieniem dokumentacji niezbędnej do otrzymania z ministerstwa kultury dotacji inwestycyjnej. "Po otrzymaniu przez Muzeum środków nastąpi dalszy etap prac polegający m.in. na przygotowaniu koncepcji muzeum i scenariusza wystawy. Ich wypracowanie będzie podstawą do przygotowania dokumentacji przetargowej na prace remontowe i modernizacyjne budynku. Zakres tych działań przewidziany jest do realizacji w ciągu kilku najbliższych miesięcy" - wyjaśniła.

Muzeum poświęcone będzie przede wszystkim mieszkańcom Oświęcimia i okolic, którzy nieśli pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz. Dorota Mleczko podała, że ma być gotowe do końca 2021 r. W czerwcu br. wiceminister kultury Jarosław Sellin zapowiadał, że uroczyste otwarcie mogłoby się odbyć 27 stycznia 2022 r., w 77. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz, największego z niemieckich obozów.

Muzeum powstanie w budynku zwanym Lagerhausem, który położony ok. 200 m od byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Został wzniesiony przed 1916 r. dla potrzeb piekarni. Od 1924 r. był magazynem surowca Zakładu Polskiego Monopolu Tytoniowego. W latach 1940-44, jako tzw. Lagerhaus, był magazynem kaszy, mąki i cukru dla obozowej załogi SS.

Po wojnie należał do Okręgowego Przedsiębiorstwa Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego Państwowych Zakładów Zbożowych w Krakowie. Przez wiele lat stał opuszczony i popadał w ruinę. Kilka lat temu przeprowadzono w nim prace zabezpieczające i wzmacniające konstrukcję budynku. Wykonane zostały też m.in. izolacja fundamentów oraz nowa konstrukcja dachu wraz z poszyciem.

List intencyjny w sprawie utworzenia Muzeum podpisali 14 czerwca 2017 r. podczas uroczystości pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz wicepremier prof. Piotr Gliński i starosta oświęcimski Zbigniew Starzec, w obecności ówczesnej premier Beaty Szydło.

14 czerwca br., podczas obchodów 78. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do Auschwitz, wiceminister Sellin podpisał z przedstawicielami starostwa w Oświęcimiu umowę w sprawie finansowania tworzonego Muzeum. "Ministerstwo zobowiązało się do przekazywania dotacji na bieżącą działalność muzeum w kwocie 1 mln zł jeszcze w tym roku i po 2 mln zł rocznie w kolejnych latach. 35 mln zł przeznaczamy na inwestycje" - mówił Jarosław Sellin.

Wicestarosta oświęcimski Jarosław Jurzak powiedział, że powiat będzie przeznaczał przez 10 lat po 500 tys. zł rocznie na bieżące potrzeby placówki.

W Muzeum uwypuklona zostanie tragiczna sytuacja ludności po wybuchu II wojny światowej i przedstawiona pomoc, którą - pomimo dramatycznego położenia - mieszkańcy i polski ruch oporu w warunkach terroru nieśli więźniom Auschwitz.

Historycy z Muzeum Auschwitz ustalili ok. 1,2 tys. nazwisk mieszkańców, którzy pomagali więźniom. Na terenie przyobozowym działał też ruch oporu, a szczególnie oddział partyzancki Armii Krajowej "Sosienki" pod dowództwem mjr. Jana Wawrzyczka. W konspirację angażowali się m.in. też członkowie PPS oraz ludowcy.

W KL Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz Auschwitz został wyzwolony 27 stycznia 1945 r. przez Armię Czerwoną.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie