Pracownia projektantki Grażyny Hase w Śródmieściu Warszawy, gdzie twórczyni gromadzi projekty z kilkudziesięciu lat, nadal tętni życiem. Miasto doceniając wartość i unikatowość tego miejsca nadała mu tytuł Warszawskiej Historycznej Pracowni Artystycznej - poinformował w czwartek warszawski ratusz.
Jak przypomniano, pracownia zajmująca ponad 70 m kw. została zaaranżowana w jednej z śródmiejskich warszawskich kamienic. "To magiczne miejsce, w którym od lat 80. XX wieku, rodzą się koncepcje modnego wizerunku, powstają oryginalne stroje i wzory ubrań, które zawładnęły światem polskiego designu modowego" - podkreślono.
- To strefa artystyczna, w której Grażyna Hase, czołowa postać polskiej mody, wybitna polska projektantka, grafik, modelka i menadżerka, wciąż działa, projektuje i tworzy. Pracownia jest także miejscem nietuzinkowych spotkań artystów wielu dyscyplin, owocujących prezentacją i promocją ich prac - podano.
W uzasadnieniu napisano też, że Grażyna Hase jest "artystką niezależną", której pasja twórcza wyrażała się w wielu dziedzinach poczynając od modelingu poprzez działania projektowe, menadżerskie i kuratorskie, ale także edukacyjno-popularyzatorskie. Jest autorką podziwianych w kraju i zagranicą pokazów mody, projektantką strojów sportowych, uniformów branżowych, kostiumów scenicznych, teatralnych i filmowych. Była także współautorką programów telewizyjnych poświęconych muzyce i modzie" - przypomniano.
- Artystka była zaangażowana w wir życia artystycznego Warszawy, której przedstawicieli zapraszała i gościła w swoim śródmiejskim atelier. Klimatycznym, otwartym na potrzeby odbiorcy miejscu, w którym do dnia dzisiejszego organizuje spotkania, projektuje oraz porządkuje dokumentację wzorów zamawianych niegdyś przez czołowe marki modowe w Polsce - napisano.
- W swojej pracowni stworzyła niezwykły klimat. Znaczenie i oryginalność zgromadzonych tam modeli oraz archiwaliów dokumentujących działalność projektową, artystyczną, edukacyjną i wystawienniczą jest niebagatelna. Uwzględniając te wartości miasto nadało temu miejscu tytułu Warszawskiej Historycznej Pracowni Artystycznej - uzasadniono.
Architekt, Dyrektor biura Biuro Architektoniczne DDJM
Założyciel, Architekt eM4. Pracownia Architektury. Brataniec
Dyrektor Zarządzający, Architekt Estudio Lamela Polska
Właściciel, Architekt Studio S - Biuro Architektoniczne Michał Szymanowski
Założyciel, Architekt KWK Promes
Partner, Architekt Sud Architectes Polska