×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Premier o fabryce polskich samochodów elektrycznych: projekt Izery jest na właściwej ścieżce

  • Autor: PAP
  • 06 lut 2023 14:23
Premier o fabryce polskich samochodów elektrycznych: projekt Izery jest na właściwej ścieżce
Premier o fabryce polskich samochodów elektrycznych: projekt Izery jest na właściwej ścieżce, fot. mat. pras.

Projekt jest na właściwej ścieżce – przekazał w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając podczas konferencji prasowej w Dobieszowicach na pytanie o powstającą fabrykę polskich samochodów elektrycznych Izera.

REKLAMA

Zapytany o termin budowy fabryki polskich samochodów elektrycznych Izera i wypuszczenia auta na drogę, szef rządu stwierdził, że "to pytanie powinno być przede wszystkim skierowane do zarządu, do rady nadzorczej, do odpowiednich ciał korporacyjnych". Zapewnił zarazem, że fabryka powstaje "we współpracy z renomowanymi, międzynarodowymi dostawcami, producentami, którzy doskonale się na tym znają".

Premier ocenił, że projekt jest "na właściwej ścieżce". "Wolę, żeby ten proces odbywał się w sposób bardzo rzetelny, bardzo dokładnie weryfikowane były poszczególne parametry planu biznesowego, niż żeby coś powstało pół roku szybciej, ale później trudniej będzie realizować cały projekt, cały program" - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Prototyp polskiego samochodu elektrycznego o nazwie Izera jest opracowywany przez firmę ElectroMobility Poland. Spółka powstała w październiku 2016 r. i była inicjatywą czterech polskich koncernów energetycznych: PGE, Energi, Enei oraz Tauronu, które objęły po 25 proc. kapitału akcyjnego. Zgodnie z harmonogramem zaprezentowanym w listopadzie 2022 r., uruchomienie fabryki samochodów elektrycznych Izera w Jaworznie planowane jest na grudzień 2025 r. Koszt budowy fabryki szacowany jest na 6 mld zł. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie