REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Projekt: krzesło

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 19 lip 2018 14:19
Projekt: krzesło
fot. mat. pras.

Krótka historia krzesła zaczyna się na greckiej wyspie Krecie, początki sięgają 2000 lat p.n.e. Dzisiaj krzesło to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia domu. Lubimy spotykać się ze znajomymi, celebrować chwile przy wspólnym obiedzie. Kiedy zaczynamy zastanawiać się nad tym jakie chcemy kupić krzesła – niezależnie czy do domu, czy do biura to zawsze w pierwszej kolejności skupiamy się na ich wyglądzie.

REKLAMA

Powstanie krzesła związane jest z kulturą minojską. W jednym z pomieszczeń, tzw. sali tronowej w ruinach zamku na Knossos, znajduje się kamienne krzesło – tron, jest „najstarszym krzesłem Europy”. Nasi przodkowie zazwyczaj stali, kucali, albo leżeli. W starożytnej Grecji i Rzymie ludzie wylegiwali się na swoich łożach w pozycji na wpół leżącej. W średniowieczu do siedzenia używano ław wykutych w kamieniu. Japończycy do tej pory preferują pozycje kucające, czy też siedzące na ziemi. Wolno stojące krzesło, używane przy mniej oficjalnych okazjach, to stosunkowo młode europejskie „odkrycie”. Jako standardowe wyposażenie zwykłych domów trafiło do nich dopiero w XVI wieku, a w wieku XVIII zaczęto dopracowywać ich wygląd, a mówiąc współcześnie - design. W miejscach pracy, biurach i urzędach, krzesła weszły do powszechnego użycia dopiero w XIX wieku.

A jak jest dzisiaj? Producenci mebli, w tym krzeseł prześcigają się w pomysłach na kolejny, jeszcze lepszy projekt. Kiedy idziemy do sklepu to w pierwszej kolejności patrzymy na wygląd, a dopiero później zaczynamy testować czy jest wygodne. Czy można spędzić na nim kilka godzin. Jeśli zależy nam na stworzeniu wnętrza nie tylko ładnego, ale i wygodnego to warto poświęcić więcej czasu na wybór mebla, który będzie również funkcjonalny.

Wybierając krzesła nie rezygnujmy z wygody, tym bardziej, że jest sporo projektów gdzie wygoda idzie w parze z ciekawym designem projektu. Wydawać by się mogło, że nie da się wymyśleć krzesła na nowo. Jednak projektanci lubią nas zaskakiwać i udowadniać nam, że jeszcze wszystko przed nami.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie