×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Projekt Michała Bonikowskiego doceniony w konkursie DesignEuropa Awards

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 20 paź 2021 12:22
  • Aktualizacja: 20 paź 2021 12:25
Projekt Michała Bonikowskiego doceniony w konkursie DesignEuropa Awards
Domowy stetoskop StethoMe. fot. mat. prasowe StethoMe

Domowy stetoskop StethoMe zaprojektowany przez polskiego designera Michała Bonikowskiego  znalazł się w ścisłym finale 4 najlepiej zaprojektowanych produktów konkursu DesignEuropa Awards, pokonując 750 zgłoszeń z całej Europy.

REKLAMA

  • We wtorek 19 października w holenderskim Eindhoven przyznano DesignEuropa Awards - nagrody dla najlepszych europejskich wzorów przemysłowych i produktów.
  • W kategorii „Małe i nowo utworzone przedsiębiorstwa” wyróżnienie trafiło do projektanta domowego stetoskopu StethoMe, Michała Bonikowskiego – jednego z najbardziej uznanych i znanych polskich designerów.
  • Konkurs DesignEuropa Awards organizuje Europejski Urząd ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), a jego celem jest docenienie zarówno produktów, jak i projektantów w dziedzinie wzornictwa.

Projekt domowego stetoskopu StethoMe urzekł jury i w swojej kategorii znalazł się w ścisłej czołówce czterech najlepszych projektów z Europy. W tym gronie były jeszcze projekty z Włoch, Niemiec i Szwecji.

Przeczytaj także >> Różowa odsłona kultowego stołka Oskara Zięty

Do konkursu zgłoszono ponad 750 prac i dotarcie do finału konkursu jest dla StethoMe ogromnym wyróżnieniem. Jak podkreślają organizatorzy: do finału trafiły firmy, które swoimi produktami ustanawiają nowe standardy w sektorze wzornictwa.

- Dla nas to fantastyczna wiadomość, że produkt, który został stworzony, by pomagać, został doceniany w środowisku projektantów za design. To wyróżnienie to dla nas potwierdzenie, że doskonała użyteczność jest pochodną doskonałego wzornictwa – mówi Honorata Hafke-Dys ze StethoMe.

Entuzjazm ten podziela Michał Bonikowski, projektant urządzenia. - To ogromny zaszczyt znaleźć się w finale konkursu organizowanego przez EUIPO. Bycie dostrzeżonym wśród tak wielu zgłoszonych do konkursu produktów, to kolejny dowód na to, że polskie produkty są w stanie odnosić sukcesy na arenie międzynarodowej. Liczę na to, że to wyróżnienie pomoże StethoMe dotrzeć do jak największej ilości odbiorców w ojczyźnie i poza nią. To jeden z moich ulubionych projektów i odczuwam wielką dumę, że mogłem przyczynić się do jego powstania. To niewielkie, ale wspaniałe urządzenie w ogromnym stopniu chroni, a często i ratuje ludzkie życie, co doskonale pokazał nam czas pandemii. Dzięki takim konkursom, produkty takie jak StethoMe, mają szansę znaleźć się na wyposażeniu każdej domowej apteczki i takiego sukcesu życzę całemu zespołowi, który przyczynił się do stworzenia tego wyjątkowego, czyniącego dobro, produktu - podsumowuje Michał Bonikowski.

Co wyróżnia StethoMe?

StethoMe, czyli domowy stetoskop, to urządzenie, które już rewolucjonizuje podejście do leczenia chorób płuc, w szczególności astmy u dzieci. Rodzice mogą wykonać badanie osłuchowe samodzielnie, w domowym zaciszu, a urządzenie zarejestruje dźwięki układu oddechowego i serca. Następnie za pomocą aplikacji mobilnej i algorytmów sztucznej inteligencji dźwięki są analizowane w poszukiwaniu nieprawidłowości. W przypadku ich wykrycia, rodzic jest natychmiast o nich informowany. Rodzice dzieci z astmą często mają wątpliwości, czy podać lek rozkurczający oskrzela, kiedy go podać i czy zadziałał.

Mając domowy stetoskop, który rozpoznaje świsty, mogą lepiej wypełniać zalecenia lekarza. Gdy domowy stetoskop wykryje niewielkie świsty, pojawiające się w trakcie podawania leków przeciwzapalnych, to mogą być one dla lekarza sygnałem do zmiany ich dawkowania w celu uniknięcia zaostrzenia. Dzięki StethoMe rodzice mogą też wykryć u dziecka dźwięki charakterystyczne dla przebiegu zapalenia oskrzeli lub płuc i przyspieszyć naprawdę potrzebną wizytę lekarską. Każde badanie i jego wynik, wraz z dodatkową, wypełnianą przez rodzica ankietą medyczną jest zapisywane na platformie, tworząc pełną historię choroby. Lekarz może lepiej prowadzić małego pacjenta, tworząc dla dziecka indywidualny plan postępowania w astmie oparty na danych historycznych i uwzględniający w zaleceniach bieżące odczyty z domowego stetoskopu StethoMe, które obiektywizują podawanie leków przeciwzapalnych oraz doraźnych, rozkurczających oskrzela.

Konkurs DesignEuropa Awards 2021 jest organizowany we współpracy z Holenderskim Ministerstwem Gospodarki i Polityki Klimatycznej oraz Urzędem Własności Intelektualnej państw Beneluksu. Ceremonia wręczenia nagród w konkursie DesignEuropa odbyła się 19 października 2021 r. w Eindhoven i zbiegła się w czasie z Holenderskim Tygodniem Designu (16-24 października). Jest to trzecia edycja konkursu DesignEuropa Awards po Mediolanie (Włochy) w 2016 r. i Warszawie (Polska) w 2018 r.

W konkursie uznaniem cieszą się wzory przemysłowe, które chronione są jako zarejestrowane wzory wspólnotowe (ZWW). Zarejestrowany wzór wspólnotowy, zarządzany przez EUIPO, jest popularnym prawem własności intelektualnej, obowiązującym we wszystkich państwach członkowskich UE. Od 2003 r., kiedy agencja zaczęła zarządzać tym prawem własności intelektualnej, do EUIPO wpłynęło 1,5 mln bezpośrednich zgłoszeń ZWW.

Podobał się artykuł? Podziel się!