REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Projektanci aut nie szukają inspiracji w lesie

  • Autor: Propertynews.pl
  • 20 lut 2018 10:49
Projektanci aut nie szukają inspiracji w lesie
Sesja „Car design – trudna sztuka projektowania samochodów nad Wisłą” na 4 Design Days.
Projektanci aut nie szukają inspiracji w lesie
Projektanci aut nie szukają inspiracji w lesie
Projektanci aut nie szukają inspiracji w lesie
Projektanci aut nie szukają inspiracji w lesie
Projektanci aut nie szukają inspiracji w lesie

Projektantom aut często przypisuje się, że bryła samochodu inspirowana jest naturą. – Tymczasem wcale nie siedzimy w lesie, żeby oglądać liście. Denerwuje mnie ten rozpowszechniany romantyczny obrazek. Jeszcze nie zdarzyło mi się zainspirować jakimś naturalnym obiektem. Najczęściej kształty biorą się znikąd – opowiada Jacek Chrzanowski z One One Lab. Podobnie uważa jego kolega z pracowni Reza Shahla: po prostu wciąż rysuję i rysuję aż w końcu znajduję w tych szkicach coś interesującego. O projektowaniu samochodów projektanci opowiadali podczas sesji „Car design – trudna sztuka projektowania samochodów nad Wisłą” na 4 Design Days.

REKLAMA

Czym inspirują się projektanci samochodów?

Projektant Suzuki Dror Peleg, który potrafi w każdym przedmiocie dostrzec piękno kiedy projektuje, stara się nie oglądać innych samochodów. - Nie przeglądam magazynów z pięknymi autami. Pomysły czerpię z własnego życia, z tego, co jest mi potrzebne, co lubię, co mi się podoba. Gdy mam zaprojektować mały samochód, zazwyczaj muszę chwilę takim pojeździć, by zrozumieć, jakie ma możliwości i jak się w nim czuje kierowca – opowiada Dror Peleg.

Z kolei Jacek Chrzanowski, projektant studia One One Lab dementuje stereotyp mówiący o tym, że projektanci samochodów siedzą w lesie i oglądają liście. – Denerwuje mnie ten rozpowszechniany romantyczny obrazek. Najczęściej przypisuje się nam, że bryła samochodu inspirowana jest naturą. Tymczasem kształt, który przychodzi nam do głowy jest przepuszczony przez pryzmat naszej wrażliwości. Jeszcze mi się nie zdarzyło zainspirować jakimś naturalnym obiektem. Najczęściej kształty biorą się znikąd. Rysuję na kartach różne obiekty, nie są to samochody, tylko jakieś kształty. W końcu trafiam na taki, który wydaje mi się, że mógłby się sprawdzić – opowiada Jacek Chrzanowski.

Podobny sposób pracy ma Reza Shahla z One One Lab.

- Po prostu wciąż rysuję i rysuję aż w końcu znajduję w tych szkicach coś interesującego. Nie patrzę na prace innych projektantów. Najważniejsze, żeby być sobą i nikogo nie kopiować. Nie pomaga mi też oglądanie innych pięknych samochodów – przyznaje Reza Shahla.

Czy projektant musi być inżynierem?

Jacek Chrzanowski podkreśla, że ludzie, którzy projektują samochody wcale nie muszą kończyć kursu inżynierii. - To nie jest tak, że musimy się znać poważnie na inżynierii. Owszem, powinniśmy wiedzieć, gdzie jest silnik, koła oraz mieć świadomość tego, że pewnych rzeczy nie da się wcisnąć tam, gdzie chcielibyśmy ze względu na jakiś mechanizm. Poświęcamy dużo czasu na to, żeby auta wyglądały po prostu pięknie – tłumaczy projektant.

Przyznaje, że pewne ograniczenia narzucane są przez inżynierów. Jednak z pewnością będą one mniej rygorystyczne, gdy na naszych ulicach pojawią się samochody autonomiczne, bez kierowcy. Czy to oznacza, że designerzy będą projektować małe mobilne saloniki lub kawiarenki?

- Nie sądzę, że do tego dojdzie. Można porównać tę sytuację do tego, co się dzieje w przemyśle lotniczym. Samoloty też właściwie prowadzone są przez automatyczne urządzenia, lecz nadal pilot i załoga są niezbędni, by czuwać nad prawidłowym przebiegiem lotu – uważa Reza Shahla.

Podobnie sądzi Jacek Chrzanowski. – Utrata kontroli nad pojazdem przez człowieka tak szybko się nie wydarzy, a jeśli już to najszybciej w transporcie publicznym – twierdzi Jacek Chrzanowski.

Z kolei Anna Vonhausen, dyrektor kreatywna VANK, firmy produkującej fotele biurowe dodaje, że designerzy muszą śledzić trendy, a nawet je wyprzedzać. – Projektując samochody przyszłości czy inne produkty przyszłości musimy wiedzieć, co się dzieje w świecie nie tylko w naszej branży. Są na przykład projektanci lodówek, którzy inspirują się otwieraniem luku bagażowego – tłumaczy Anna Vonhausen.

W końcu żelazną zasadą projektowania jest to, że największe innowacje powstają na styku wielu branż.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie