×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Projektowanie dla aktywności

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 11 gru 2018 09:39
Projektowanie dla aktywności
fot. mat. pras.

Wielogodzinna praca przy biurku, to codzienność milionów Polaków. Przemęczenie, bóle pleców, zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca - to tylko niektóre z przykrych konsekwencji prowadzenia siedzącego trybu życia.

REKLAMA

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) brak aktywności fizycznej stanowi czwartą z najczęstszych przyczyn śmierci, której można uniknąć. Każdego roku siedzący tryb życia odpowiada za ponad 3 miliony zgonów. Według badań prowadzonych przez Narodowe Instytuty Zdrowia, bóle pleców stanowią najczęstszą przyczynę niezdolności do pracy w skali świata. W latach 1990-2015 liczba osób niepełnosprawnych na skutek bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa wzrosła o 54 proc., a koszty leczenia tych dolegliwości w samych Stanach Zjednoczonych przekraczają 50 miliardów dolarów.

Certyfikat na zdrowie?

Odpowiedzią na problemy osób pracujących w pozycji siedzącej stał się tzw. “active design”, czyli aranżacja przestrzeni biurowej w sposób sprzyjający aktywności ruchowej. To tylko jeden z czynników branych pod uwagę w tzw. certyfikacji wielokryteriowej (wg. systemów BREEAM lub LEED). Certyfikaty są sygnałem dla firm i pracowników, że przestrzenie biurowe zostały zaprojektowane z myślą o odpowiednim układzie unikającym nadmiernego zagęszczenia pracowników, a oświetlenie, wystrój, temperatura, czy nawet jakość powietrza sprzyjają możliwie najefektywniejszej pracy.
Badania przeprowadzone przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) w budynkach posiadających certyfikację wielokryteriową pokazują: aż 64 proc. pracowników uważa, że aranżacja przestrzeni sprzyja aktywności ruchowej podczas pracy. W biurach niecertyfikowanych, ten odsetek to zaledwie 17 proc.

Na projektowanie w duchu active design składa się co najmniej kilka czynników:

- aktywność fizyczna - zachęcanie pracowników do niewielkich aktywności fizycznych, jak np. rozlokowanie drukarek, czy koszy na śmieci w niewielkim oddaleniu od stanowisk pracy.

- stanowiska pracy - obecność w biurze mebli zachęcających pracowników do utrzymywania prawidłowej postawy, a także dających możliwość zmiany pozycji, np. na stojącą.

- miejsca do odpoczynku - umożliwiają pracownikom chwilową przerwę od pracy i “odświeżenie” umysłu np. poprzez umieszczenie w nich piłkarzyków, czy konsoli do gier. Mogą to być także strefy ciszy, które pozwalają na pracę bez niepotrzebnych bodźców akustycznych.

- higiena pracy - czyli projekt biura, który zapobiega nadmiernemu obciążeniu pracowników hałasem, obecność roślin w miejscu pracy, odpowiednia jakość, temperatura i wilgotność powietrza, czy inteligentne systemy oświetlenia.

Łódź innowacji

Za przykład w dziedzinie tworzenia biur przyjaznych pracownikom może służyć firma St. Paul's Developments odpowiedzialna za rewitalizację łódzkiej fabryki tekstyliów Karola Scheiblera na Księżym Młynie. Stworzony przez dewelopera kompleks biurowy Textorial Park był pierwszym łódzkim biurowcem klasy A, zaś kontynuacja tej inwestycji Textorial Park II jest pierwszym w Polsce budynkiem biurowym, który uzyskał najwyższą certyfikację ekologiczną w najnowszym systemie BREEAM International New Construction 2016.

W Textorial Park II przygotowano miejsca do ćwiczeń na świeżym powietrzu oraz szatnie i prysznice. Na terenie kompleksu powstanie również klub fitness, spa & wellness. Wokół istnieją popularne trasy biegowe, wystarczy tylko zmienić buty i wybiec z biura.

- Wysoka ocena, jaką otrzymał projekt Textorial Park II, to efekt wykorzystania wielu ekologicznych rozwiązań oraz tworzenia przestrzeni z myślą o wygodzie jej użytkowników. Podkreślić należy również fakt, że tak wysoki wynik uzyskała inwestycja rewitalizowana, a więc taka, która na wstępie posiada dodatkowe ograniczenia wynikające z już istniejących na działce obiektów. Kluczową rolę w tym osiągnięciu odegrał zintegrowany proces projektowania prowadzony od najwcześniejszych etapów inwestycji - mówi Dominik Włodarczyk, Assessor BREEAM International z firmy SWECO Consulting.
Dobrze zaprojektowana przestrzeń biurowa nie sprawi, że wszystkie dolegliwości wynikające z siedzącego trybu życia znikną, ale pomoże ograniczyć ich skutki w codziennym życiu. Ból pleców, to przecież nic przyjemnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie