REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej zgarnia nagrodę

  • Autor: PAP
  • 17 paź 2021 09:32
Prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej zgarnia nagrodę
Wyłoniono zwycięzców zawodów "Wielkie Wyzwanie: Energia", w ramach których Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) poszukuje innowacji technologicznych służących rozwojowi przydomowej energetyki wiatrowej. fot. Shutterstock

Wyłoniono zwycięzców zawodów "Wielkie Wyzwanie: Energia", w ramach których Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) poszukuje innowacji technologicznych służących rozwojowi przydomowej energetyki wiatrowej. Wytypowano również projekty o największym potencjale w kategorii "wzornictwo".

REKLAMA

  • Zespół MMB Team z Gdańska pod kierownictwem prof. Zbigniewa Krzemińskiego został zwycięzcą "Wielkiego Wyzwania: Energia" i wygrał 1 milion złotych nagrody za najlepszy prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej.
  • Nagrodę specjalną w kategorii "wzornictwo" publiczność przyznała konstruktorom z zespołu Panel Wiatrowy.
  • "Wielkie Wyzwanie: Energia" to zawody, w ramach których Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) poszukuje innowacji technologicznych służących rozwojowi przydomowej energetyki wiatrowej.
  • Konkurs jest realizowany dzięki wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.

Konkurs dla pasjonatów mikroinstalacji wiatrowych ruszył dwa lata temu jako zawody technologiczne w formule otwartej. Nad prototypami przydomowych elektrowni wiatrowych pracowały osoby fizyczne, w tym studenci, hobbyści czy "garażowi" wynalazcy. Piątkowe półfinały na PGE Narodowym wyłoniły 10 najlepszych drużyn konstruktorskich i ich prototypów, które w sobotę rywalizowały w finale na płycie głównej PGE Narodowego z udziałem publiczności.

W sobotę na płycie głównej PGE Narodowego rywalizowały drużyny konstruktorskie: Archetyp, BIGI, Chinook Team, DTD, KamilEco, MMB Team, PJWteam, POLDOM, Silesian Wind Generator, WindCraft.

Kompaktowa energia z wiatru

Grupy te prezentowały działanie kompaktowych urządzeń do zastosowań indywidualnych, zdolnych do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej magazynowania (wymóg fakultatywny) i oddawania w najefektywniejszy sposób. Liczyła się nie tylko wydajność. Prototypy musiały spełniać parametry określone w "Podręczniku Uczestnika", m.in. ich wymiary nie mogą być większe od sześcianu o boku 2 metrów, a waga nie powinna przekraczać 200 kilogramów.

Ponadto instalacje miały się cechować estetycznym wyglądem i cichą pracą. Każdy prototyp będzie wyposażony w przycisk bezpieczeństwa. Prototypy przez 6 godzin pracowały w warunkach sztucznego wiatru. Zwycięzcę wyłoniono w oparciu o mierniki energii i osiągnięcie przez dany prototyp największej wartości energii wytworzonej i przekazanej do odbiornika energii w trakcie zawodów finałowych.

Zwycięski prototyp

Nagroda za zwycięski prototyp, milion złotych, trafiła do zespołu MMB Team z Gdańska, pod kierownictwem prof. Zbigniewa Krzemińskiego z Politechniki Gdańskiej. Ich prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej wytworzył w czasie rywalizacji 1479,85 Wh energii.

W skład zespołu wchodzą: Robert Dobieglewski, Sebastian Giziewski, Mateusz Karpiczenko, Bartosz Kołpacki, Krzysztof Kowalewski, Piotr Pancewicz, Jędrzej Pietryka, Mariusz Rutkowski, Janusz Szewczyk i Marcin Szostak. Na co dzień projektują oni układy elektroniczne, zajmują się też sterowaniem urządzeniami energoelektronicznymi i napędowymi. Elektrownia wiatrowa stworzona przez drużynę jest wyposażona w turbinę o wysokim współczynniku mocy. Każdy stopień przetwarzania energii jest zbudowany w sposób zapewniający dużą sprawność. Zastosowano w niej algorytmy optymalnej regulacji turbiny w stanach ustalonych z uwzględnieniem magazynowania energii. Urządzenie pracuje bez ograniczania mocy przy silnych wiatrach i wykorzystuje maksymalnie energię wiatru dla małych i dużych prędkości.

"To wiele lat ciężkiej pracy całego zespołu - testów oraz szukania optymalnego rozwiązania. Finalna wersja prototypu pojawiła się 2-3 miesiące temu. Do samego końca nie byliśmy pewni wygranej. Jesteśmy szczęśliwi, że nasza ciężka praca została doceniona. Liczymy na komercjalizację naszego wynalazku" - komentuje wygraną Janusz Szewczyk, programista zespołu MMB Team.

"Ogromne gratulacje dla zespołu MMB Team, zwycięzców pierwszego w polskiej historii +Wielkiego Wyzwania: Energia+. Dokonaliście wielkiej rzeczy. Sam finał stał na bardzo wysokim poziomie, a następnym etapem powinna być komercjalizacja tych wynalazków" - podkreślił dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR, wręczając nagrodę.

Drugie miejsce zajął projekt zespołu Chinook Team z Politechniki Śląskiej - innowacyjna turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu, która wygenerowała 927,37 Wh. Trzecie miejsce zajęła grupa WindCraft, z wynikiem 832,59 Wh.

Nagrody za design

Spośród wszystkich półfinalistów jury wytypowało również trzy projekty o największym potencjale w kategorii "wzornictwo". Nagrodę specjalną w tej kategorii, w wysokości 50 tys. zł, otrzymali autorzy urządzenia o nazwie "Panel Wiatrowy", które uzyskało największą liczbę głosów publiczności. Odbierając nagrodę, konstruktorzy mówili, że "design powstał w sposób niezamierzony - wynikał z potrzeby funkcjonalności projektu".

Dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki podkreślił, że "Wielkie Wyzwanie: Energia" zorganizowano po to, żeby pomóc ludziom i środowisku. "Poprzez nasz eksperyment technologiczny prowadzony w duchu rywalizacji sportowej chcemy, wspólnie z uczestnikami, przyczynić się do promowania wśród Polaków korzystania z odnawialnych źródeł energii, a w szczególności do wzrostu zainteresowania małogabarytowymi elektrowniami wiatrowymi. Ich zaletą jest to, że ze względu na swoje rozmiary i cichą pracę mogą się sprawdzić w rozmaitych lokalizacjach. Zależy nam także na zmotywowaniu środowiska naukowego i przemysłowego do zaangażowania własnych zasobów w celu rozwijania "zielonych" technologii. Taka synergia jest konieczna, skoro na serio myślimy o wdrażaniu założeń strategii Europejskiego Zielonego Ładu" - zaznaczył.

Zasugerował on, że podczas sobotnich sześciogodzinnych zawodów to właśnie na uczestników zawodów "powinna być skierowana uwaga inwestorów, którzy chcą rozwijać energetykę wiatrową".

Podczas inauguracji zawodów wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak zwróciła uwagę, że finał "Wielkiego Wyzwania: Energia" jest odpowiedzią na obecne w Polsce zapotrzebowanie na małogabarytowe elektrownie wiatrowe. "Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii to niezwykle ważna, ale i kosztowna misja. Program Inteligentny Rozwój zapewnia wyjątkowe wsparcie w tym zakresie. Gratuluję NCBR determinacji w doprowadzeniu tego wyjątkowego przedsięwzięcia do finału. Kluczowe, by najlepsze pomysły były dostępne dla szerokiego grona odbiorców i skomercjalizowane. Trzymam mocno kciuki za finalistów" - powiedziała Jarosińska-Jedynak.

Organizatorzy podkreślają, że "Wielkie Wyzwanie: Energia" czerpie z doświadczeń konkursów typu Grand Challenge, zapoczątkowanych w 2004 roku przez amerykańską agencję DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency - Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności). W USA wyzwanie związane z opracowaniem systemów autonomicznych do samochodów zaowocowało rozwojem nowatorskich i wdrażanych technologii, a także zintegrowało środowisko innowatorów. Wielu uczestników amerykańskiego wyzwania założyło własne przedsiębiorstwa, inni zostali zatrudnieni przez duże koncerny. Pierwsze zawody autonomicznych pojazdów, zorganizowane w marcu 2004 r., nie zostały jednak rozstrzygnięte. Odbyły się one na pustyni. Pojazdy wystartowały z miejscowości Barstow w Kalifornii. Wyścig miał się zakończyć w osadzie Primm w stanie Nevada, ale żaden ze startujących pojazdów nie pokonał ponad 227-kiliometrowej trasy. Najlepszy zespół Red Team przejechał tylko 11,78 km. (PAP)

zan/

Podobał się artykuł? Podziel się!