×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Przed Pałacem w Wilanowie stanęła kosmiczna instalacja

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 13 maj 2022 14:55
Przed Pałacem w Wilanowie stanęła kosmiczna instalacja
Instalacja kinetyczna Kosmos autorstwa Beaty Konarskiej, fot. mat. prasowe

Do 15 sierpnia br. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie można oglądać wystawę „Księżyc i Tarcza Sobieskiego. Heveliana dawne i sztuka współczesna”. Dzisiaj przyglądamy się jednemu z obiektów, jakie powstały na potrzeby wystawy: instalacji Kosmos autorstwa Beaty Konarskiej.

REKLAMA

  • Przed pałacem w Wilanowie stanęła kinetyczna instalacja zainspirowana kosmosem. 
  • Obiekt jest elementem większej wystawy pt. „Księżyc i Tarcza Sobieskiego. Heveliana dawne i sztuka współczesna”. 
  • Instalacja “Kosmos” wykonana jest z lakierowanej blachy, przytwierdzona na słupie z łożyskami do płyty osadzonej w podłożu i ma wymiary: ok 340 x 250 cm.

Projektantką instalacji „Kosmos” jest Beata Konarska - współautorka obiektów w przestrzeni publicznej zrealizowanych na zamówienie instytucji państwowych - „Pegazów” na Placu Krasińskich dla Biblioteki Narodowej, „Kogutów” przed Ambasadą Francji, „Domu na Drzewie” na terenie Biblioteki Uniwersyteckiej, oraz autorka licznych projektów związanych z jej malarstwem.

Kosmos pozostający w ruchu

Instalacja „Kosmos” jest przestrzenną ruchomą formą graficzną, inspirowaną dziełem “Machinae Coelestis” Heweliusza. Obiekt kręci się wokół własnej osi pod wpływem siły wiatru. Dodatkowo wybrane elementy instalacji obracają się niezależnie. Front oraz tył różnią się grafiką i kolorystyką. W bezwietrzną pogodę instalacja jest statyczna. Przy silnym wietrze porusza się dynamicznie, może zmieniać kierunek i tempo. Jest elementem zależnym i zintegrowanym, w koegzystencji z siłami Natury.

- Tworząc instalację w konkretnej przestrzeni publicznej Pałacu w Wilanowie, ważne dla mnie było wpisanie się w specyfikę i tożsamość miejsca. Tematyka kosmologiczna jest kluczem do zrozumienia struktury pałacu. Znajduje ona swój wyraz zarówno w samej architekturze budynku, założeniach przestrzennych, jak i dekoracjach - wyjaśnia autorka instalacji Beata Konarska. - Na elewacji pałacu znajdują się motywy związane z kosmicznym porządkiem świata. Zależało mi na wejściu w rodzaj dialogu z historią i tkanką tego miejsca - zarówno z symboliką i kolorystyką elewacji oraz bogatą wzorzystą geometrią barokowego ogrodu. Równocześnie chciałam osiągnąć efekt zarazem lekkości jak i dynamiki instalacji - kiedy nagle wprawiona w ruch przez wiatr zaczyna obracać się. Kolorystyka nawiązuje do bajkowych, kolorowych wyobrażeń tworzonych przez Heweliusza. Oryginalnie, w XVII wieku na tarasach na osi pałacu znajdowały się fontanny. Ponieważ nie ustalono ich wyglądu, zaznaczony jest jedynie ich zarys w formie ceglanych wzorów na posadzce. W środku centralnego okręgu umiejscowiona jest instalacja „Kosmos” - dodaje. 

Obiekt powstał na wystawę „Księżyc i Tarcza Sobieskiego. Heveliana dawne i sztuka współczesna”. 

Całość ekspozycji przygotowana jest ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz prezentująca prace i instalacje artystów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wystawa  „Księżyc i Tarcza Sobieskiego. Heveliana dawne i sztuka współczesna”.

Kuratorka wystawy: prof. Dorota Folga Januszewska

Kuratorki organizacyjnie: Aleksandra Głowacz, Marta Gołąbek

Scenografia i aranżacja wystawy: dr hab. Barbara Kowalewska

Identyfikacja wizualna wystawy oraz katalog: prof. Lech Majewski

Miejsce ekspozycji: pałac i historyczny park oraz Oranżeria

Wystawa czynna jest do 15.08.2022 roku

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie