W willi przy ul. Barskiej 29 otwarto Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab. To pierwsza i jedyna w Polsce stała scena dla muzyki nowej. Inspirująca instytucja powstała w równie inspirującym budynku.
Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab mieści się w willi przy Barskiej 29, na Starej Ochocie w Warszawie. Znajduje się na dolnej kondygnacji domu jednorodzinnego, z niezależnym wejściem, salą koncertową, ogrodem i patio.
Ten przez lata tajemniczy budynek przy ul. Barskiej 29 zaprojektował i wybudował w 1949 roku jego właściciel Antoni Moniuszko – zmarły w 2001 roku prawnik, matematyk, filozof, artysta i fabrykant, zstępny kompozytora Stanisława Moniuszki. Jego żona Irena, córka Heleny Mniszkówny, autorki „Trędowatej”, była śpiewaczką.
Budynek jest labiryntem z dziwacznymi piecami i pochyłą ścianą z luksferów. Pełno w nim nieregularnych przestrzeni i sekretnych miejsc. Co niezwykle ważne – miejsce mieści salę koncertową i dawną prywatną galerię sztuki. Przez lata właściciel prowadził tu salon kulturalny. W piwnicach domu odbywały się seminaria naukowe, wydawano przyjęcia dla gości z zagranicy. Tu bawili się warszawscy intelektualiści i artyści, m.in. prof. Jerzy Pelc, czy Władysław Hasior, a przyjaciele pani Ireny, w tym wybitni kompozytorzy XX wieku, m.in. Krzysztof Penderecki i Witold Lutosławski, odbywali próby do kolejnych koncertów i spektakli.
Dom był również centrum życia rodzinnego. Pod koniec życia Antoni Moniuszko poświęcił się pracy naukowej. Godzinami przesiadywał przed ogromnym dziwacznym piecem własnego pomysłu i budował koncepcję rdzenia antropogenicznego. Po latach historia zatoczyła koło: w tych murach w 2006 roku realizowany był projekt WILLA Warszawa, organizowany przez Galerię Raster, w ramach którego odbywały się między innymi dni sztuki tańca i muzyki, a także gościły galerie z Europy i Ameryki.
Działalność Fundacji Sfera Harmonii i prowadzenie Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab przy ulicy Barskiej 29 stanowi powrót do kulturalnej świetności tego miejsca, rewitalizację zapomnianej pracowni i przestrzeni sztuki. Przestrzeń będzie pierwszą i jedyną w Polsce stałą sceną dla muzyki klasycznej XX i XXI wieku, muzyki nowej, elektronicznej i improwizowanej, a także przestrzenią dla instalacji dźwiękowych i performansów, które dotąd gościły jedynie w życiu festiwalowym.
Partner, Architekt Sud Architectes Polska
Współwłaściciel, Architekt Ultra Architects
Współwaściciel, Architekt Ultra Architects
Członek Zarządu, Współwłaściciel, Architekt RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Architektura + Urbanistyka
Współwłaściciel, Architekt AD Artis Architects
Właściciel, Architekt Arco