×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab w willi z 1949 r. Projekt tajemniczego budynku stworzył zstępny Moniuszki

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 27 lut 2023 13:35
  • Aktualizacja: 27 lut 2023 13:37
Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab w willi z 1949 r. Projekt tajemniczego budynku stworzył zstępny Moniuszki
Tajemniczy budynek przy Barskiej 29 zaprojektował i wybudował w 1949 roku jego właściciel Antoni Moniuszko – zmarły w 2001 roku prawnik, matematyk, filozof, artysta i fabrykant, zstępny kompozytora Stanisława Moniuszki, fot. Maciej Jaźwiecki

W willi przy ul. Barskiej 29 otwarto Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab. To pierwsza i jedyna w Polsce stała scena dla muzyki nowej. Inspirująca instytucja powstała w równie inspirującym budynku.

REKLAMA

  • Hashtag Lab prowadzony jest przez Fundację Sfera Harmonii i właśnie rozpoczyna swoją działalność jako Społeczna Instytucja Kultury m. st. Warszawy.
  • Instytucja znajduje się w budynku zaprojektowanym przez zstępnego Stanisława Moniuszki.
  • Za projekt i wykonanie Hashtag Labu odpowiadali członkowie kooperatywy Hashtag Ensemble.

Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab mieści się w willi przy Barskiej 29, na Starej Ochocie w Warszawie. Znajduje się na dolnej kondygnacji domu jednorodzinnego, z niezależnym wejściem, salą koncertową, ogrodem i patio.

Ten przez lata tajemniczy budynek przy ul. Barskiej 29 zaprojektował i wybudował w 1949 roku jego właściciel Antoni Moniuszko – zmarły w 2001 roku prawnik, matematyk, filozof, artysta i fabrykant, zstępny kompozytora Stanisława Moniuszki. Jego żona Irena, córka Heleny Mniszkówny, autorki „Trędowatej”, była śpiewaczką.

Budynek jest labiryntem z dziwacznymi piecami i pochyłą ścianą z luksferów. Pełno w nim nieregularnych przestrzeni i sekretnych miejsc. Co niezwykle ważne – miejsce mieści salę koncertową i dawną prywatną galerię sztuki. Przez lata właściciel prowadził tu salon kulturalny. W piwnicach domu odbywały się seminaria naukowe, wydawano przyjęcia dla gości z zagranicy. Tu bawili się warszawscy intelektualiści i artyści, m.in. prof. Jerzy Pelc, czy Władysław Hasior, a przyjaciele pani Ireny, w tym wybitni kompozytorzy XX wieku, m.in. Krzysztof Penderecki i Witold Lutosławski, odbywali próby do kolejnych koncertów i spektakli.

Ten przez lata tajemniczy budynek przy ul. Barskiej 29 zaprojektował i wybudował w 1949 roku jego właściciel Antoni Moniuszko – zmarły w 2001 roku prawnik, matematyk, filozof, artysta i fabrykant, zstępny kompozytora Stanisława Moniuszki, fot. Maciek Jaźwiecki
Ten przez lata tajemniczy budynek przy ul. Barskiej 29 zaprojektował i wybudował w 1949 roku jego właściciel Antoni Moniuszko – zmarły w 2001 roku prawnik, matematyk, filozof, artysta i fabrykant, zstępny kompozytora Stanisława Moniuszki, fot. Maciek Jaźwiecki

Dom był również centrum życia rodzinnego. Pod koniec życia Antoni Moniuszko poświęcił się pracy naukowej. Godzinami przesiadywał przed ogromnym dziwacznym piecem własnego pomysłu i budował koncepcję rdzenia antropogenicznego. Po latach historia zatoczyła koło: w tych murach w 2006 roku realizowany był projekt WILLA Warszawa, organizowany przez Galerię Raster, w ramach którego odbywały się między innymi dni sztuki tańca i muzyki, a także gościły galerie z Europy i Ameryki.

Działalność Fundacji Sfera Harmonii i prowadzenie Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab przy ulicy Barskiej 29 stanowi powrót do kulturalnej świetności tego miejsca, rewitalizację zapomnianej pracowni i przestrzeni sztuki. Przestrzeń będzie pierwszą i jedyną w Polsce stałą sceną dla muzyki klasycznej XX i XXI wieku, muzyki nowej, elektronicznej i improwizowanej, a także przestrzenią dla instalacji dźwiękowych i performansów, które dotąd gościły jedynie w życiu festiwalowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie