REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Q22 - wyjątkowa architektura, wnętrze i... rzeźba

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 23 kwi 2018 13:51
Q22 - wyjątkowa architektura, wnętrze i... rzeźba
fot. mat. prasowe
Q22 - wyjątkowa architektura, wnętrze i... rzeźba
Q22 - wyjątkowa architektura, wnętrze i... rzeźba
Q22 - wyjątkowa architektura, wnętrze i... rzeźba

Warszawski biurowiec Q22 postawił na sztukę. W lobby można już podziwiać wyjątkową balansującą rzeźbę Jerzego Kędziory, uznanego na świecie polskiego artysty.

REKLAMA

Nieruchomości komercyjne, jak biurowce czy galerie handlowe budują krajobrazy współczesnych miast. Wraz ze wzrostem konkurencji na rynkach nieruchomości oraz rosnącą świadomością użytkowników powierzchni w budynkach, a także użytkowników przestrzeni miejskich, rosną wymagania odnośnie jakości takich struktur. Deweloperzy, inwestorzy, właściciele nieruchomości komercyjnych stają się aktywnymi członkami lokalnych społeczności i aby pasować do kontekstu miejsca będą musieli zaoferować dodatkowe korzyści dla użytkowników budynków i mieszkańców miast w tym poświęcić większą uwagę promocji kultury i sztuki.

- Sztuka i wszelkie przejawy artystycznej działalności są ważnym elementem wpływającym na rozwój społeczności oraz ośrodków miejskich. Sztuka powoduje, że przestrzenie stają się o wiele bardziej atrakcyjne. Sztuka zaskakuje, edukuje i integruje. Nasze nieruchomości stanowią ważne elementy tworzące krajobrazy miast, a biurowiec Q22 to jedna z biznesowych wizytówek Warszawy, chcemy więc kreować miejsca o dużej wartości dodanej zarówno dla naszych najemców, jak i dla miasta – mówi Anna Duchnowska z firmy Invesco Real Estate, która jest właścicielem budynku Q22.

Równowaga "na przekór" grawitacji

Rzeźbę Jerzego Kędziory, artysty którego prace znajdują się w wielu miastach na całym świecie, można podziwiać w lobby budynku Q22 zlokalizowanego przy warszawskiej Alei Jana Pawła II 22. - Rzeźbę wybraliśmy wspólnie z najemcami naszego budynku – mówi Anna Duchnowska. Chcemy, aby stanowiła atrakcję zarówno dla pracowników Q22, jak i mieszkańców miasta stąd zapraszamy warszawiaków, aby przechodząc obok budynku Q22 zwrócili uwagę na umieszczoną w lobby „Gimnastyczkę” Jerzego Kędziory. Wierzymy także, że nasze działania przyczynią się do dalszej promocji polskiej kultury i sztuki – dodaje.

Rzeźba balansująca Jerzego Kędziory jest ewenementem na światową skalę w przedziale współczesnej rzeźby ukazującej człowieka w ruchu.  - Spójrzmy na małą akrobatkę z szarfą prezentowaną w budynku Q22. Wielu powie - że młoda panienka, w wyszukanej, akrobatycznej pozie zawisła nad posadzką i szarfą czyni spiralną ewolucję. Nie, to nie ona zawisła. Na linie zawisło kółko, przyrząd gimnastyczny, na szczycie którego ona tę ewolucję wykonuje – mówi Jerzy Kędziora. Mała akrobatka jest jedną z serii młodych sportsmenek uprawiających gimnastykę artystyczną. W serii tej pojawiają się dziewczęta z różnymi przyrządami. Rzucają piłkami, żonglują maczugami, robią ekwilibrystyczne figury z obręczami hula-hop, strzelają zdobnymi biczami albo kreślą zmyślne ewolucje szarfami. Nie dość, że zręcznie operują gimnastycznymi przyrządami to operacje te wykonują stojąc na linie, robiąc na nich niewiarygodnie bogate figury, a nawet wykonują salta nie dotykając ich. I to wszystko czynią ponad naszymi głowami – dodaje Kędziora.

Z implementacji sztuki w przestrzenie publiczne oraz przestrzenie budynków wynika dużo korzyści: estetycznych, kulturalnych, czy edukacyjnych. Sztuka także inspiruje i wpływa na rozwój zarówno pojedynczych osób, jak i całych społeczności. Wreszcie sztuka przekłada się na korzyści dla całego miasta: pozwala je wyróżnić, zachęca do odwiedzin poszczególnych miejsc oraz do kolejnych działań artystycznych i biznesowych, a to wpływa bezpośrednio na rozwój ekonomiczny poszczególnych miejskich ośrodków i pozwala budować ich korzystny wizerunek w lokalnym, narodowym, a nawet międzynarodowym wymiarze.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie