×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Raport: Zrównoważone biuro

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 12 gru 2018 16:10
Raport: Zrównoważone biuro
wnętrze biura coworkingowego Uncommon w Londynie, fot. mat. prasowe

Od recyklingu śmieci w biurze, przez ergonomiczne fotele i przestrzeń sprzyjającą dobremu samopoczuciu i dobrej atmosferze wśród pracowników – na zrównoważone biuro składa się wiele elementów. Grupa Nowy Styl co dwa lata publikuje raport zrównoważonego rozwoju, by pokazać jak zarządza swoim wpływem na środowisko, społeczności i rynek. I jak oddziałuje na rynek, by coraz więcej miejsc pracy zasługiwało na miano zrównoważonej przestrzeni biurowej.

REKLAMA

Grupa Nowy Styl opublikowała raport danych niefinansowych „CSR Code” za lata 2016-2017. Przygotowany zgodnie ze standardami GRI i zweryfikowany przez audytorów Deloitte raport to narzędzie, dzięki któremu firma transparentnie komunikuje klientom biznesowym oddziaływanie na społeczności, gospodarkę i środowisko. I pokazuje, jak przez swoje standardy wspiera tworzenie zrównoważonych przestrzeni biurowych.

„CSR Code 2016-2017” to już trzeci wydany w ostatnich 6 latach globalny raport społeczny firmy. Grupa Nowy Styl prezentuje w nim swoją strategię zrównoważonego rozwoju, rozlicza się z realizacji celów i prezentuje szczegółowe dane ilościowe i jakościowe.

- Raport przygotowujemy z myślą o całym naszym otoczeniu, ale szczególnie o pracownikach i klientach. Nasi klienci to przede wszystkim przedsiębiorstwa, bardzo często międzynarodowe organizacje, dla których bezpieczeństwo produktów, spełnianie norm środowiskowych czy odpowiedzialność dostawcy są podstawowym warunkiem współpracy. W tegorocznym raporcie położyliśmy więc nacisk na oczekiwane przez nich standardy, a dodatkowo pokazaliśmy, jak wspierając w tworzeniu optymalnie zaprojektowanych biur, pomagamy realizować ich własną strategię zrównoważonego rozwoju – mówi Alina Szastok, która koordynowała prace zespołu przygotowującego raport „CSR Code”.

Zdrowie, jakość i bezpieczeństwo produktów

Większość badań jakościowych Grupa Nowy Styl prowadzi w wewnętrznych laboratoriach w Jaśle, które stale modernizuje. W ten sposób potwierdza zgodność swoich produktów z ponad 20 normami europejskimi. Jednak rynek – zwłaszcza w krajach niemieckojęzycznych i Skandynawii – coraz częściej wymaga również certyfikacji zewnętrznej. GS, NF Office Excellence, Quality Office, Ergonomie Gepfrüft, Toxproof czy Blue Angel – liczba certyfikatów w portfolio Grupy Nowy Styl stale wzrasta.

Green office

Zielone biuro to nie tylko pełen roślin wystrój wnętrza, ale też ekologiczne wyposażenie. Klienci Grupy Nowy Styl mają możliwość kupowania mebli wykonanych z ekomateriałów: drewna z certyfikatem FSC, bambusa, tkanin sygnowanych EU Flower lub Oeko-Tex czy tapicerek Blazer lub Synergy z wełny, która posiada znak Wools of New Zealand, gwarantujący zrównoważony chów owiec. 100% produkowanych w Grupie Nowy Styl plastikowych detali nadaje się do przetworzenia. Większość plastikowych odpadów z produkcji jest przetwarzana na elementy takie jak podłokietniki, osłony czy szkielety.

Od lat procesy produkcyjne Grupy podlegają standardowi zarządzania środowiskowego ISO 14001. Dodatkowo od 2017 r. w zakładzie Voigtei, który obsługuje rynek niemiecki został wdrożony dobrowolny system ekozarządzania i audytu EMAS.

Środowiskowe cele firmy dotyczą przede wszystkim ekologicznej produkcji oraz efektywnego transportu towaru. Tylko dzięki nowym technologiom pakowania w latach 2016-2017 firmie udało się zredukować zużycie folii stretch o 15%, a zastosowanie naczep z podwójną podłogą w transporcie krzeseł i mebli pozwoliło na zwiększenie wykorzystania powierzchni załadunkowej.

Zgodnie z wytycznymi gospodarki obiegu zamkniętego Grupa Nowy Styl zmienia też własne procesy tworzenia nowych produktów. Projektanci i konstruktorzy wdrożonej w tym roku linii krzesłowej Xilium postawili sobie jasne cele, które przedłużają życie tego produktu: zwiększenie wytrzymałości krzesła (co przełożyło się na dłuższą gwarancję), prosty sposób wymiany komponentów i zarządzanie ich dostępnością, łatwy podział podzespołów na materiały, wraz z instrukcją demontażu i informacją o tym, jaki procent produktu nadaje się do recyklingu, pełny wykaz materiałów użytych przy produkcji krzeseł z tej linii.

Ergonomia i wellbeing

Myślenie o ergonomii w Grupie Nowy Styl zaczyna się od projektowania mebli, tak by korzystnie wpływały na zdrowie finalnych użytkowników. Ergonomiczne fotele i biurka sit-to-stand, które pozwalają na pracę w pozycji stojącej, powstają zgodnie z międzynarodowymi normami zdrowia. Jednak to nie wszystko.

- Dziś powszechnie obowiązuje kultura bycia fit. Zrównoważona dieta, aktywność fizyczna - pracownicy są świadomi tego, co może im zapewnić dobre samopoczucie i zdrowie, i szukają tego również w środowisku pracy. Dlatego projektując rozwiązania biurowe nie skupiamy się tylko na ergonomii w sensie fizycznym, ale myślimy również o aspekcie psychologicznym. Tworzymy rozwiązania, które pozwalają na różne aktywności. Wysokie stoły do szybkich spotkań, sofy i leżanki w pokojach regeneracji, ergonomiczne hokery – pracownicy sami wybierają, gdzie i jak wykonują swoje zadania – mówi Karolina Manikowska, dyrektor w dziale zarządzania produktem.

Ergonomia biur jest głównym przedmiotem szkoleń produktowych w Grupie Nowy Styl. W latach 2016–2017 uczestniczyło w nich ponad 2000 osób: sprzedawców, dystrybutorów, klientów i wreszcie finalnych użytkowników krzeseł i mebli.

Zrównoważone biuro

Będąc jednym z największych ekspertów w swojej branży Grupa Nowy Styl angażuje się w edukację rynku na temat znaczenia przestrzeni biurowej dla realizacji potrzeb użytkowników i efektywności procesów biznesowych.

Wiedzą z tego zakresu dzieli się z klientami, dla których realizuje usługi doradztwa i badania miejsc pracy, ale też inspiruje środowiska, w których działa, poprzez raporty badawcze, obecność na konferencjach branżowych czy szkolenia.

- Grupa Nowy Styl od kilku lat konsekwentnie prowadzi szereg inicjatyw mających na celu edukację zarówno kadry menedżerskiej, jaki szeroko pojętych środowisk pracowniczych, czego efektem jest widoczna poprawa ergonomii pracy, jak i wizerunku sektora BSS jako świadomego i dojrzałego pracodawcy – mówi Wiktor Doktór, prezes fundacji Pro Progressio.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie