Od recyklingu śmieci w biurze, przez ergonomiczne fotele i przestrzeń sprzyjającą dobremu samopoczuciu i dobrej atmosferze wśród pracowników – na zrównoważone biuro składa się wiele elementów. Grupa Nowy Styl co dwa lata publikuje raport zrównoważonego rozwoju, by pokazać jak zarządza swoim wpływem na środowisko, społeczności i rynek. I jak oddziałuje na rynek, by coraz więcej miejsc pracy zasługiwało na miano zrównoważonej przestrzeni biurowej.
Grupa Nowy Styl opublikowała raport danych niefinansowych „CSR Code” za lata 2016-2017. Przygotowany zgodnie ze standardami GRI i zweryfikowany przez audytorów Deloitte raport to narzędzie, dzięki któremu firma transparentnie komunikuje klientom biznesowym oddziaływanie na społeczności, gospodarkę i środowisko. I pokazuje, jak przez swoje standardy wspiera tworzenie zrównoważonych przestrzeni biurowych.
„CSR Code 2016-2017” to już trzeci wydany w ostatnich 6 latach globalny raport społeczny firmy. Grupa Nowy Styl prezentuje w nim swoją strategię zrównoważonego rozwoju, rozlicza się z realizacji celów i prezentuje szczegółowe dane ilościowe i jakościowe.
- Raport przygotowujemy z myślą o całym naszym otoczeniu, ale szczególnie o pracownikach i klientach. Nasi klienci to przede wszystkim przedsiębiorstwa, bardzo często międzynarodowe organizacje, dla których bezpieczeństwo produktów, spełnianie norm środowiskowych czy odpowiedzialność dostawcy są podstawowym warunkiem współpracy. W tegorocznym raporcie położyliśmy więc nacisk na oczekiwane przez nich standardy, a dodatkowo pokazaliśmy, jak wspierając w tworzeniu optymalnie zaprojektowanych biur, pomagamy realizować ich własną strategię zrównoważonego rozwoju – mówi Alina Szastok, która koordynowała prace zespołu przygotowującego raport „CSR Code”.
Zdrowie, jakość i bezpieczeństwo produktów
Większość badań jakościowych Grupa Nowy Styl prowadzi w wewnętrznych laboratoriach w Jaśle, które stale modernizuje. W ten sposób potwierdza zgodność swoich produktów z ponad 20 normami europejskimi. Jednak rynek – zwłaszcza w krajach niemieckojęzycznych i Skandynawii – coraz częściej wymaga również certyfikacji zewnętrznej. GS, NF Office Excellence, Quality Office, Ergonomie Gepfrüft, Toxproof czy Blue Angel – liczba certyfikatów w portfolio Grupy Nowy Styl stale wzrasta.
Green office
Zielone biuro to nie tylko pełen roślin wystrój wnętrza, ale też ekologiczne wyposażenie. Klienci Grupy Nowy Styl mają możliwość kupowania mebli wykonanych z ekomateriałów: drewna z certyfikatem FSC, bambusa, tkanin sygnowanych EU Flower lub Oeko-Tex czy tapicerek Blazer lub Synergy z wełny, która posiada znak Wools of New Zealand, gwarantujący zrównoważony chów owiec. 100% produkowanych w Grupie Nowy Styl plastikowych detali nadaje się do przetworzenia. Większość plastikowych odpadów z produkcji jest przetwarzana na elementy takie jak podłokietniki, osłony czy szkielety.
Od lat procesy produkcyjne Grupy podlegają standardowi zarządzania środowiskowego ISO 14001. Dodatkowo od 2017 r. w zakładzie Voigtei, który obsługuje rynek niemiecki został wdrożony dobrowolny system ekozarządzania i audytu EMAS.
Środowiskowe cele firmy dotyczą przede wszystkim ekologicznej produkcji oraz efektywnego transportu towaru. Tylko dzięki nowym technologiom pakowania w latach 2016-2017 firmie udało się zredukować zużycie folii stretch o 15%, a zastosowanie naczep z podwójną podłogą w transporcie krzeseł i mebli pozwoliło na zwiększenie wykorzystania powierzchni załadunkowej.
Zgodnie z wytycznymi gospodarki obiegu zamkniętego Grupa Nowy Styl zmienia też własne procesy tworzenia nowych produktów. Projektanci i konstruktorzy wdrożonej w tym roku linii krzesłowej Xilium postawili sobie jasne cele, które przedłużają życie tego produktu: zwiększenie wytrzymałości krzesła (co przełożyło się na dłuższą gwarancję), prosty sposób wymiany komponentów i zarządzanie ich dostępnością, łatwy podział podzespołów na materiały, wraz z instrukcją demontażu i informacją o tym, jaki procent produktu nadaje się do recyklingu, pełny wykaz materiałów użytych przy produkcji krzeseł z tej linii.
Ergonomia i wellbeing
Myślenie o ergonomii w Grupie Nowy Styl zaczyna się od projektowania mebli, tak by korzystnie wpływały na zdrowie finalnych użytkowników. Ergonomiczne fotele i biurka sit-to-stand, które pozwalają na pracę w pozycji stojącej, powstają zgodnie z międzynarodowymi normami zdrowia. Jednak to nie wszystko.
- Dziś powszechnie obowiązuje kultura bycia fit. Zrównoważona dieta, aktywność fizyczna - pracownicy są świadomi tego, co może im zapewnić dobre samopoczucie i zdrowie, i szukają tego również w środowisku pracy. Dlatego projektując rozwiązania biurowe nie skupiamy się tylko na ergonomii w sensie fizycznym, ale myślimy również o aspekcie psychologicznym. Tworzymy rozwiązania, które pozwalają na różne aktywności. Wysokie stoły do szybkich spotkań, sofy i leżanki w pokojach regeneracji, ergonomiczne hokery – pracownicy sami wybierają, gdzie i jak wykonują swoje zadania – mówi Karolina Manikowska, dyrektor w dziale zarządzania produktem.
Ergonomia biur jest głównym przedmiotem szkoleń produktowych w Grupie Nowy Styl. W latach 2016–2017 uczestniczyło w nich ponad 2000 osób: sprzedawców, dystrybutorów, klientów i wreszcie finalnych użytkowników krzeseł i mebli.
Zrównoważone biuro
Będąc jednym z największych ekspertów w swojej branży Grupa Nowy Styl angażuje się w edukację rynku na temat znaczenia przestrzeni biurowej dla realizacji potrzeb użytkowników i efektywności procesów biznesowych.
Wiedzą z tego zakresu dzieli się z klientami, dla których realizuje usługi doradztwa i badania miejsc pracy, ale też inspiruje środowiska, w których działa, poprzez raporty badawcze, obecność na konferencjach branżowych czy szkolenia.
- Grupa Nowy Styl od kilku lat konsekwentnie prowadzi szereg inicjatyw mających na celu edukację zarówno kadry menedżerskiej, jaki szeroko pojętych środowisk pracowniczych, czego efektem jest widoczna poprawa ergonomii pracy, jak i wizerunku sektora BSS jako świadomego i dojrzałego pracodawcy – mówi Wiktor Doktór, prezes fundacji Pro Progressio.
Założyciel Medusagroup
Założyciel Medusagroup
Architekt, Wiceprezes Zarządu Oddziału Krakowskiego SARP SARP
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM
Właściciel Kulczyński Architekt
Właściciel, Architekt, Naukowiec Zalewski Architecture Group